سه گام تا تغییر خود ( گام سوم : چگونه تغییر کنیم؟)

تا بحال خواستی چیزی رو در درون خودت تغییر بدی؟


اول باید بدونی چی رو می خوای تغییر بدی.پس اون فکر یا رفتاری رو که برات دردسر ساز هست و اذیتت می کنه رو پیدا کن.

شاید شما بیش از اندازه منفعلی هستی ، اون موقع که باید بگی نه می گی آره! شاید بیش از حد لازم کار می کنی و نمی تونی آروم بشینی.شاید آدمی هستی که خیلی زیاد با همسرش بحث میکنه  بدون اینکه به حرفهای طرف مقابلش گوش بده.


وقتی تعیین کردی که چه چیزی رو می خوای در درونت تغییر بدی دیگه وقت عمل کردنه! خودت رو طی یک روز عادی مورد مشاهده قرار بده مشاهده کردن نوعی "درون نگری " هست.درون نگری یعنی به تماشا نشستن کارهائی که انجام دادی و از خودت این سئوال مهم رو بپرسی که:

                                      چرا اون کار رو انجام دادم؟


درون نگری یعنی فکر کردن در مورد خود و به اصطلاح در حین انجام کار مچ خود رو گرفتن.
این کار باعث افزایش بینشت نسبت به خودت میشه.وقتی در مورد خودت به بینشی دست پیدا کردی ، رها کردن اون برات سخت و دشوار میشه و همین شناخت و بینش بدست اومده هست که تغییر دادنت رو شروع می کنه.


"توماس من" معتقده اول گام برای تغییر و دگرگونی اساسی درون نگری هست.بعد از شناخت خود ، هیچ کس نمی تونه همونی که بوده باقی بمونه.

بنابراین هر وقت خواستی تغییری رو در درونت ایجاد کنی یک روز یکی از رفتارهای دردسر سازت رو انتخاب کن و بعد به نظاره ی خودت بنشین .خیلی زود صدائی رو می شنوی که باهات حرف می زنه.صدا چیزی شبیه به این رو بهت می گه:
ببین ! دوباره اون رفتار رو انجام دادی . همین الان با همسرت بحث بی خودی راه انداختی . وقتی می تونستی بگی نه گفتی آره.دوباره خودت رو خسته کردی و ...

شنیدن این صدا نشونه خوبی هست و باید به فال نیک گرفتش چون نشون می ده که در حال پیشرفتی.قبل از این همیشه یک کار دردسر ساز رو بصورت اتوماتیک وار انجام می دادی چون فکر می کردی انجامش ایرادی نداره حتی اون موقع فکرش رو هم نمی کردی این رفتار ممکنه برات دردسر ساز باشه.ولی حالا بعد از انجام عمل مچ خودت رو می گیری و با اینکار آگاهیت نسبت به خودت زیاد شده.


مشاهده ی خودت رو ادامه بده خیلی زود دوباره اون صدا رو می شنوی که بهت می گه: داری دوباره اون کا رو انجام می دی.

خودت رو در حین انجام کار غافلگیر می کنی اما نه به موقع که بتونی جلوی انجام اون کار دردسر ساز رو بگیری.هنوز بطور خودکار عمل می کنی اما پیشرفت بهتری داشتی.

هر چقدر بیشتر به درون نگری بپردازی بیشتر اون صدا رو می شنوی که می گه : مراقب باش ! داری اون رفتار رو انجام می دی!و دوباره اون رفتار دردسر ساز رو انجام می دی.ولی با این تفاوت که در عمل زودتر مچ خودت رو می گیری.حالا نسبت به کاری که انجام می دی آگاه تری و برای تغییر نیرو و انگیزه ی بیشتری داری.


و سرانجام کار به جائی می رسه که اون صدا بهت می گه داری اون رفتار رو انجامش می دی. اما تو اون کار رو نمی کنی .تو به انتخاب دیگه ای دست می زنی به قدر کافی یادگرفتی که قبل از انجام کار مچ خودت رو بگیری.حالا می تونی در یک موقعیت خاص بجای رفتار خودکار ،  آگاهانه دست به انتخاب بهتری بزنی کنترل بیشتری روی خودت داری و می تونی رفتار دردسر سازت رو کنار بگذاری.

به محض اینکه خودت و رفتار دردسر سازت رو درک کردی می تونی رشد کنی و به فرد پخته تری تبدیل بشی که به الگوهای کهنه ی قبلی بر نمی گرده.

 

هر وقت تغییری رو در خودت بطور کامل انجام دادی دنبال مسئله جدید دیگه ای باش و مجددا در یک روز عادی به مشاهده ی خودت بشین خیلی زود دوباره اون صدا رو می شنوی  و اون تو رو به سوی تغییر بیشتر راهنمائی می کنه.

 

پست بعدی :

تصمیماتی برای سال جدید!

/ 1 نظر / 51 بازدید
مینا

خوب بود با آرزوی تغییرات مفید و آینده ساز مینا