لطفا طلاق نگیرید! ( نگاهی به فیلم کرایمر بر علیه کرایمر)

      کرایمر خطاب به مدیرش: 

                           من یک آدم همیشه برنده ام

 

تصاویر ( باورهای ) اشتباه و غلط می توانند زندگی را نابود کنند. (دکتر ویلیام گلسر تئوری انتخاب)

 

 

چقدر بده که انسان برای بردن در بیرون در درونش ببازه!!!

 

 

 

فیلم کرایمر بر علیه کرایمر به زیبائی این پیام رو به مخاطب منتقل می کنه که  اگه یک فرد تصویری غلط در ذهنش داشته باشه به چه شکلی زندگیش به سمت نیستی و نابودی پیش میره . منظور از تصویر  ، باور و اعتقادی هست که فرد نسبت به خودش و دیگران در ذهنش داره.

در فیلم کرایمر بر علیه کرایمیر ، کرایمر ( داستین هافمن)خودش رو یک آدم همیشه برنده می دونه همچنین تصویر و تعریفی که کرایمر از یک فرد همیشه برنده در ذهنش داره فردیه که در کار و شغلش مدام پیشرفت کنه.بنابراین لازمه اینکه کرایمر خودش رو یک آدم همیشه برنده بدونه اینه که در کارش پیشرفت کنه و لازمه پیشرفت شغلی سخت کار کردنه!

کرایمر چنان به شغلش اهمیت میده که این شعار که میگه: مشکلات کاری رو به منزلت نیار رو برای خودش بر عکس تعریف می کنه!!! کرایمر در بخشی از این فیلم به مدیرش میگه:

                  هیچ وقت نمی زارم چیزی از خونه ی من وارد کارم بشه!

همین تعریف ها و باورهای غلط  از کرایمر یک فرد معتاد به کار میسازه. ( افکار شما به رفتارتون جهت میدن).

کرایمر کارهای شرکت رو به منزل میاره و به همسر و فرزندش توجهی نمی کنه.همین مسئله جوانا ( همسر کرایمر) رو به ستوه میاره. (خانم مریل استریپ( بازیگر نقش جوانا)  در این فیلم به زیبائی شخصیت یک زن سر درگم و فاقد عزت نفس رو بازی می کنه ).متاسفانه جوانا وقتی با بی توجهی کرایمر مواجه میشه مثل اکثر خانومها اشتباه عمل می کنه! بجای اینکه عملگرا بودن رو انتخاب کنه و برای حل مشکلاتش از مشاور کمک بگیره به نزد دوست خانوادگیشون مراجعه می کنه و درد دل کردن و نق زدن رو انتخاب می کنه!

بی توجهی کرایمر به خانوادش و عملکرد اشتباه جوانا در مقابل مشکلات زندگی زناشوئیش ،  باعث میشه آروم آروم زندگی هشت ساله اونها به بن بست برسه.

ببینید دکتر گاتمن چقدر زیبا به این رفتار اشتباه زوجین اشاره می کنه:

یکی از غم انگیز ترین نکات درباره ی متلاشی شدن ازدواج ها این است که هیچ یک از زوجها قدر ازدواجشان را نمی دانند که فرصت از دست می رود و کار دیگری نمی توانند صورت دهند. در اغلب موارد آنقدر به ازدواج بی توجهی می شود که فرصتی برای باز سازی آن باقی نمی ماند.

برای همینه که در ابتدای فیلم کرایمر وقتی می خواد به همسرش درباره ی موفقیت شغلیش صحبت کنه جوانا هیچ علاقه ای به شنیدن حرفهای کرایمر نداره و خیلی صریح بهش می گه که قصد جدائی ازش رو داره! در این قسمت از فیلم تلاش ها و کوشش های کرایمر هیچ سودی نداره و جوانا از زندگی کرایمر بیرون میره!

کرایمر که بی توجه به نقش و تاثیر همسرش در زندگیش بوده با رفتن همسرش تازه می فهمه که با چه مشکلاتی رو برو شده! رابرت بنتون ( کارگردان فیلم) به زیبائی این موضوع رو در فیلم به تصویر کشیده. صبح روز بعد از اینکه جوانا از منزل بیرون میره کرایمر حتی قادر نیست برای خودش و فرزندش صبحانه تهیه کنه !

 

حتی وقتی کرایمر می خواد پسرش رو به مدرسه ببره ازش می پرسه که کلاس چندمه؟!! و این نتیجه تک بعدی زندگی کردن هست!فردی که برنده بودن رو فقط در رشد شغلی می دونن ، شاید در شغلشون به موفقیت های چشمگیری برسن ( مثه کرایمر) ولی موضوع اینه که زندگی ابعاد دیگری هم داره و این نکته ای هست که همه افراد معتاد به کار ( افرادی که فشار کاری مضاعف رو به خودشون تحمیل می کنن ) باید بهش توجه داشته باشن البته قبل از اینکه دیر بشه!

مشکلات کرایمر به همینجا ختم نمیشه! کرایمر در نبود جوانا حالا باید خونه رو مرتب کنه و از پسرشون (بیلی) مراقبت کنه برای خونه خرید کنه و ... افزایش کارها در منزل و درگیر شدن در مشکلات بیلی باعث میشه کرایمر نتونه یک طرح مهم کاری رو سر وقت برای شرکتش تهیه کنه . شرکت کرایمر بایت این موضوع خسارت سنگینی رو متحمل میشه و این کار باعث میشه کرایمر کارش رو از دست بده!

البته مشکلات کرایمر به همین جا ختم نمیشه! جوانا بعد از مدتی در خواست حضانت فرزندش رو می کنه کرایمر برای اینکه حضانت فرزندش رو بتونه حفظ کنه باید به سرعت کاری پیدا کنه این ضرب العجل باعث میشه کرایمر به شغل پائینتری از سمت قبلیش قناعت کنه و به قول وکیل جوانا تبدیل به فردی بشه که پله های ترقی رو پائین میره!

خلاصه کرایمر کار پیدا می کنه ولی نمی تونه در دادگاه حضانت فرزندش رو بگیره!

حالا کرایمر همیشه برنده ( تصویری که کرایمر از خودش در ذهنش داره. عکس اول )  تبدیل به بازنده ای شده  ( عکس دوم ) که بخاطر یک باور غلط  ، بخاطر مشغله کاری همسرش رو  و بخاطر نبود همسرش کارش رو و بخاطر وضعیت بدزندگیش حضانت بچش رو از دست میده!  کرایمر دیگه تنهای تنهاست!

 

البته جوانا به جوونی کرایمر رحم می کنه چشمک و حضانت بیلی رو به کرایمر میده . در انتهای فیلم جوانا در لابی ساختمون به کرامیر می گه :

اومدم اینجا که پسرم رو ببرم خونه و تازه فهمیدم که اون همین الانش هم خونه ست.

بعد جوانا از کرایمر می خواد که به دیدن بیلی بره . کرایمر در لابی می مونه و جوانا به دیدن بیلی میره و فیلم در همینجا به اتمام می رسه... حالا بنظر شما جوانا به زندگیش بر می گرده؟!

 

خب این کلیات فیلم بود. در اینجا قصد نداشتم فیلمو نقد کنم چون اینکار رو بلد نیستم فقط خواستم بگم که از نظر خودم این فیلم چه نکات آموزنده ای داره. فیلم رو به واقعیت خیلی نزدیک دیدم برای همین با شما دوستانم به اشتراک گذاشتمش  تا من و شما از انتخاب رفتارهای اشتباهی که به زندگی دیگران آسیب زده اجتناب کنیم.

در ادامه قصد دارم به صورت پراکنده به چند بخش مهم دیگه ی این فیلم که می تونه آموزنده باشه اشاره کنم:

* در ابتدای فیلم ممکنه فکر کنید که جوانا شخصیت ضعیف و آسیب پذیری داره. ولی در طول داستان متوجه میشید که نه تنها این اعتقاد اشتباست بلکه جوانا زن سر زنده و موفقی هم بوده. حقیقت اینه که رفتارهای کرایمر چنان به جوانا آسیب می زنه که از اون زن ضعیف و آسیب پذیری می سازه. جوانا در دادگاه می گه :

در ابتدای زندگی مشترکمون شغل داشتم . به شغلم علاقه داشتم اما کرایمر هیچ وقت حاضر نبود در مورد کارم حرفی رو بشنوه و در موردش جدی صحبت کنه اون بهم می گفت: که احتمالا کاری گیرم نمیاد که به اندازه ای در آمد داشته باشه که از خرج پرستار بچه بر بیاد...

 الان که طلاق گرفتم شاغلم و در آمدم 31 هزار دلار هست - چیزی که باعث تعجب کرایمر در دادگاه میشه.( جالبه که بدونید در آمد کرایمر وقتی در شرکت اولش کار می کرد 33 هزار دلار و در شغل دومش 22 هزار دلار بود! )

نکته مهم در این بخش از فیلم اینه که کرایمر نه تنها تصویر غلطی از خودش بلکه تصویر غلطی هم از همسرش در ذهنش داشت. اون در بخشی از دادگاه زنش رو زن خیلی ساده خطاب می کنه! ولی همین زن خیلی ساده در آمدش از خود کرایمر بیشتره!

به تصویری که از خود و همسرتون در ذهنتون دارید دقت کنید. ببینید این تصاویر رو بر اساس چه دلائل و مدارکی در ذهنتون بوجود آوردین و اون دلائل و مدارک چقدر واقعی و منطقی هستن. مثلا کرایمر خودش رو فرد همیشه برنده می دونست. آیا این تصویر درسته؟ آیا میشه انسان همیشه برنده باشه؟ آیا معیار ما برای اینکه خودمون رو برنده بدونیم درسته؟ ممکنه مادری خودش رو خیلی دلسوز و زحمتکش بدونه ولی فرزندانش یک همچین دیدگاهی نسبت بهش نداشته باشن ! چون مادرشون وقتی زیاد توی خونه کار می کنه خسته میشه و بعد از اون بخاطر یه اشتباه کوچک سر اعضای خانواده داد و فریاد می زنه!!! بنابراین ببینید تصویری که از خودتون در ذهنتون دارید همون چیزی هست که دیگران بهش معتقدن؟ آیا تصویری که از خودتون در ذهنتون دارید با اونچکه در دنیای واقعی هست یکیه؟!

 

*کرایمر در زندگیش خیلی اشتباه کرد. ولی یک حرکت خیلی قشنگ هم توی فیلم انجام میده. وقتی وکیلش بهش گفت حضانت رو به جوانا دادن کرایمر گفت:

 می خوام به این رای اعتراض کنم و شانسم رو یه بار دیگه امتحان کنم.

وکیل:این کار برات خرج بر می داره.

کرایمر: هر چقدر باشه می دم.

وکیل: بزار یه چیزی رو بهت بگم.اینبار بیلی باید هزینه بده مجبور میشیم بیاریمش دادگاه.

کرایمر( در حالی که به شدت ناراحت هست): نمی تونم اینکار رو بکنم.نه اینطور نمی خوام باشه.

این قسمت فیلم یه نکته آموزنده برای والدینی داره که می خوان از هم جدا بشن. هر چقدر که می خواین با هم دعوا کنید و توی سر و کله هم بزنید ولی خواهشا اینکار رو جلوی بچه ها انجام ندید اونها رو وارد درگیریهای خودتون نکنید پاشونو به دادگاه باز نکنید و .... ببینیم دکتر گاتمن چی میگه:

در جریان بررسی که بر روی 63 کودک انجام شد به این نتیجه رسیدیم که نباید بخاطر فرزندانمان در یک ازدواج بد بمانیم.در این شرایط یک طلاق آرام به سود بچه هاست.متاسفانه طلاق به ندرت صلح آمیز است.اگر طلاق صلح آمیز نباشد فرزندان طلاق هم به اندازه ی فرزندانی که در خانه پدر و مادر پیوسته با هم رفتار خصمانه دارند حال و روز بدی دارند.

متوجه شدید که چرا کار کرایمر رو تحسین کردم؟

 

*در بخشی از فیلم بیلی سئوالات ناراحت کننده ای رو از کرایمر می پرسه.بنظرم اکثر بچه های طلاق که در سن و سال بیلی هستن این سئوالات رو از والدی که داره ازشون نگهداری می کنه می پرسن:

بیلی رو به کرایمر: تو ترکم می کنی؟

- نه . من در کنارت هستم.

-مامان از پیشم رفت چون بچه بدی هستم.

-تو اینطور فکر می کنی؟

بیلی با ناراحتی به نشانه تائید سرش رو تکون میده.

 لازمه والدی که حضانت بچه رو به عهده داره برای پاسخ دادن به این سئوالات خودش رو آماده کنه سعی کنید خودتون و همسرتون رو علت جدائی معرفی کنید ( نه فقط خودتون رو نه فقط همسرتون رو). اگر هم شما بزرگسالی هستید که این باور غلط رو با خودتون به دوره بزرگسالی آوردید( من عامل جدائی پدر و مادرم هستم) بهتون توصیه می کنم تکلیف خودتون رو با این باور غلط مشخص کنید در غیر اینصورت به محض اینکه در روابط مهمتون دچار مشکل بشید ( مثل روابط رمانتیک یا زناشوئی) این باور فعال میشه و شما رو رنج میده.

 

*یکی از اشتباهات بزرگی که جوانا در فیلم مرتکبش میشه اینه که بعد از جدائی از کرایمر به مشاور مراجعه می کنه!!!

 

*فیلم به زیبائی نشون میده که طلاق چه انتخاب فشارزائی هست. بنابراین اگر خدای نکرده انتخاب طلاق براتون اجتناب ناپذیر شده خودتون رو برای تبعات این انتخاب آماده کنید.دوستان عزیزم!این یک واقعیته که:

              طلاق به ندرت باعث خوشبختی آدمها میشه.

بنابراین:

 

                                لطفا طلاق نگیرید!

 

*مطالب حاشیه ای در مورد فیلم:

موضوع: درام کارگردان: Robert Benton تهیه کننده: استنلی ر. جیف سال تولید: 1979 بازیگران: داستین هافمن،مریل استریپ،جاستین هنری ،جین الکساندر محصول کشور: آمریکا     توضیحات:
• جایزه اسکار بهترین فیلم
• جایزه اسکار بهترین کارگردان
• جایزه اسکار بهترین فیلمنامه
• جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد (داستین هافمن)
• جایزه اسکار بهترین بازیگر ساپورت زن (مریل استریپ)
• جایزه اسکار بهترین بازیگر ساپورت (جاستین هنری)
• جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری
• جایزه اسکار بهترین ویرایش فیلم

همونطور که می بینید این فیلم جوایز اسکار رو درو کرده. این اثر ارزشمند رو حتما ببینید.  با همسرتون ببینید! ببینید که چقدر ساده یک زندگی خوب خراب میشه ! بخاطر یک باور و یک رفتار اشتباه!. این فیلم رو مشاهده کنید تا ببینید چقدر جدائی فشار زاست و نبود یکی از زوجین زندگی رو برای دیگری چقدر سخت می کنه. لطفا این فیلم رو ببینید!!! مخصوصا افرادی که خودشون یا همسرشون معتاد به کار هستن.

*خبر:

بازی در قسمت دوم «کرایمر علیه کرایمر»؛ آرزوی قدیمی «داستین‌ هافمن» برآورده نشد ( برای مطالعه متن کامل خبر کلیک کنید)

 

*عنوان فیلم - کرایمر بر علیه کرایمر - مدام باعث تکرار این حدیث پیامبر اعظم (ص) در ذهنم میشه که می فرمایند:

                                 انسان جز از خودش بدی نمی بیند

 

*فیلم کرایمر بر علیه کرایمر دیالوگهای زیبائی داره که به مرور زمان اونها رو در باشگاه مجازی قرار می دم.

-------------------------------------------------------------------------

 *عنوان پست بعدی:

مهندسی خانواده جهت مدیریت فشار کاری مضاعف.

* فضیلت علم از فضیلت عبادت برتر است.مبعث پیامبر اعظم (ص) رو به تمام مسلمانان عزیز تبریک عرض می کنم.

/ 2 نظر / 67 بازدید
شکیبا

عید گذشته شما هم مبارک... درگیریهای ذهنی زیادی داشتم و فرصت نمی شدکه به اینجا سر بزنم... ولی امروز تقریبا همه پستهای قبلی رو خوندم و سعی کردم استفاده کنم. راستی آقای فکر آزاد برای کسی که از استرس امتحان شبها بیداره و کلا از اینکه داره درس می خونه احساس بدی داره ،چی کار می تونم بکنم. این فرد محترم ،آقای همسر محترمه [متفکر]

زرین تاج

من که فیلم رو ندیدم ولی خیلی خوب تعریف کرده بودید . به دلم نشست.