تکنیک :تحلیل سود و زیان

سال 1389 با تمام خوبی ها و بدیهاش به اتمام رسیده و  چند روزی هست که وارد سال 1390 شدیم سالی که خوبی ها و بدیهای خاص خودش رو داره.

 قبلا در پست خودت رو سبک کن خدمتتون عرض کردم بعضی از ما در طول زندگی با حفظ و تکرار خاطرات بد گذشته روان خودمون رو خسته می کنیم و با اینکار طی کردن مسیر زندگی برامون سخت و مشقت بار میشه.

هر سالی گرفتاری ها و سختی های خاص خودش رو داره بنابراین منطقی نیست که ما تجربه ها ی تلخ سال گذشته رو با خودمون به سال جدید بیاریم و به روان خودمون فشار مضاعفی وارد کنیم.

تکنیک امروز مربوط میشه به اینکه یه حساب سرانگشتی بکنیم تا ببینیم بعضی از افکار ، رفتارها و صفتها و یا الگوهای فکری که داریم در طول سال گذشته چقدر برامون سود و زیان داشتن.منطقیه که فکرها و رفتارهائی که برامون سود داشتن رو حفظ کنیم و اونهائی که باعث افزایش فشار روانیمون میشن رو حذف کنیم.

برای انجام این تمرین به فرم 2-2 مراجعه کنید.

در ستون زیان یا معایب زیانهائی که حفظ یک رفتار و یا فکر براتون داره رو بنویسید و در ستون مزایا یا سود منافعی که حفظ یک باور یا رفتار براتون داره رو بنویسید.عدد کل رو 100 در نظر بگیرید که از جمع اعداد سود و زیان بدست میاد.به این ترتیب متوجه میشید که حفظ یک رفتار و یا فکر چند درصد براتون سود و چند درصد زیان داره.

در مورد انتخاب رفتارهای جدید یا جایگزین کردم یک باور معقول بجای یک باور نامعقول هم می تونید از این تکنیک استفاده کنید.

سئوالهائی که می تونن در هنگام انجام این تمرین بهتون کمک کنن:

باور من به این فکر که .... چه سود و زیانی برام داره؟(بجای نقطه چین باور مورد نظر رو بنویسید)اگر اعتقادم به این باور کم بشه چه تغییری در زندگیم بوجود میاد؟اگر اعتقادم بیشتر بشه چی؟اگر این فکر رو حفظش کنم 2 یا 3 سال دیگه زندگیم چطوریه؟چه فکر مثبت و واقع بینانه ای می تونم جایگزین این فکرم کنم؟اگر به این فکر جدید اعتقاد داشته باشم چه تغییری در زندگیم ایجاد میشه؟

اگر خواستید این تمرین رو در مورد یک الگوی فکری ، رفتار و یا صفت انجام بدید فقط کافی در سئوالات بالا بجای کلمه فکر به ترتیب از کلمات الگوی فکری ، رفتار و یا صفت استفاده کنید.

مثال در مورد صفت:

اگه یادتون باشه در بخش بیماریهای روان تنی خدمتتون عرض کردم که افرادی که ویژگیهای زیر رو دارن احتمال اینکه میگرن رو تجربه کنن زیاده:

 کمال گرا ، بلند همت ، سر سخت ، با نظم و ترتیب ، بسیار رقابتی و از سپردن مسئولیت به دیگران ناتوان

ممکنه فردی میگرن داشته باشه و بگه که من قبول دارم سر سختی بده ولی بنظر من نظم و ترتیب و رقابتی بودن و بقیه ی ویژگیهای دیگه خوبه.

چنین فردی حتما باید از این تکنیک استفاده کنه.ببینه با نظم و ترتیب بودن کمالگرایانه چقدر براش تا بحال سود و زیان داشته؟ کمالگرا بودن برای انسانی که جایزالخطاست و با انسانهای جایزالخطا در تعامل هست چقدر سود و زیان داره؟ خود میگرن تابحال چقدر براش سود و زیان داشته؟

مثال در مورد الگوی فکری:

ممکنه فردی که تمرین  ثبت باورهای خود مخرب( افکار افسرده ساز و اضطراب زا) رو انجام داده متوجه بشه وجه مشترک بیشتر باورهای نامعقولش خطای شناختی فاجعه سازی هست(افرادی که از کاه کوه می سازن) . چنین فردی بهتره اول سالی بشینه صادقانه با خودش فکر کنه که اینقدر در سال گذشته فاجعه سازی کرده و خودش رو روانرنجور کرده چه چیزی بدست آورده؟ از خودش بپرسه که اگه فاجعه سازی نکنم چی میشه؟اگه امسال هم فاجعه سازی بکنم به چی میرسم؟و ....

مثال در مورد انتخاب یک رفتار سالم با یک رفتار ناسالم و مخرب:

بعضی از افراد که شکست عشقی می خورن کلا دور روابط رمانتیک رو خط می کشن!خیلی جالبه!اگه همین افراد در کنکور ، اخذ گواهینامه رانندگی و ... شکست بخورن خودشون رو برای شرکت مجدد در آزمون بعدی آماده می کنن.ولی وقتی شکست عشقی می خورین روابط رومانتیک رو تعطیل می کنن!چنین افرادی میتونن از خودش بپرسن:

سود و زیان برقراری یک رابطه ی جدید رمانتیک چقدره؟(با طرح این سئوال  فرد می تونه باورهائی که باعث میشه برقراری رابطه ی جدید رو آغاز نکنه بشناسه).اینکه در سال جدید مدام به شکست رابطه ی رمانتیک قبلیم فکر کنم به چه چیزی می رسم؟سودش برم چقدره؟ زیانش برام چقدر ؟اگر وارد روابط رومانتیک جدید نشم 2 یا 4 سال دیگه زندگیم چطوریه؟

این تکنیک بهتون کمک میکنه که با هزینه ها و سود انتخاب یک رفتار و یا الگوی آشنا بشید.اینکه حفظ یک رفتار یا فکر مخرب چقدر براتون زیان داره و انتخاب یک رفتار یا فکر خوب چقدر سود.

بعضی از ما آدما وقتی می خوایم یه کفش یا لباس بخریم کلی به سود زیان انتخابمون توجه داریم (قیمتش ، جنسش ، جامعه پسندیش ، مد بودنش و ...) اما از کنار محاسبه سود و زیانهای انتخابهامون برای مهمترین دارائیمون که زندگیمون هست به سادگی می گذریم.(چطور داریم زندگی می کنیم ، رفتار و افکاری که انتخاب می کنیم چقدر به شکوفائیمون کمک میکنه و .....)

هر چه بینی در جهان ، دارد عوض               از عوض ، گردد تو را حاصل غرض

بی عوض دانی چه باشد در جهان؟             عمر باید عمر ، قدر آن بدان

/ 2 نظر / 18 بازدید
تندک

چقد مشق میدین؟ [گریه]

زرین تاج

اگه قرار بود بشه به همین راحتی که شما میگید بشه رفتارهامون رو بر مبنای سود و زیان انتخاب کنیم که دنیا میشه مدینه فاضله ! اشکال اینه که وقتی خون جلوی چشم آدمو میگیره دیگه نمیشه چرتکه ورداره و دو دوتا چهارتا بکنه و رفتار انتخابی از خودش نشون بده ! یه چی بگین شدنی باشه ! مثلا در مورد خود من ... میدونم فکر کردن راجع به خیلی از اتفاقات که گذشته فقط باعث میشه اعصابم خرد بشه ولی گاها نمیتونم یهویی... خاطره هام زنده میشن[چشمک]