مقابله ی با کمالگرائی به کمک تکنیک نظام ارزشی

برای تهیه نظام ارزشی چه کاری باید انجام بدید؟
 اولین کاری که باید انجام بدید اینه که یک فهرست از ارزشها رو تهیه کنید.من برخی از این ارزش ها رو براتون نوشتم.


دانش ،  فهم و رشد شخصیت ، ثروت ، شهرت ، همسر و خانواده ، قدرت ، کمک به دیگران ، هیجان ، آزادی ، زیبائی / مد / جذابیت ، امنیت خاطر و آسودگی ، مهربانی ، پیشرفت شغلی تفریح ، عشق ،  و سایر موارد....

همونطوری که مشاهده می فرمائید در انتهای این فهرست نوشته شده سایر موارد .شما می تونید موارد دیگری رو که از نظر شما ارزش هست ولی در این لیست نیست رو به لیست اضافه کنید.

وقتی اینکار رو انجام دادید ، ارزشهائی که از نظر شما مهم هست رو از این لیست خارج کنید.مثلا چهار یا پنج ارزشی که براتون مهمه.

بعد از این کار ارزشهائی که انتخاب کردید رو اولویت بندی کنید.

وقتی دارید ارزشهاتون رو انتخاب یا اولویت بندی می کنید مراقب باشید مثل اکثر افراد خودتون رو گول نزنید.اکثر افراد چون دوست دارن نظر خوبی در مورد خودشون داشته باشن ارزشهای والای انسانی رو در صدر قرار می دن!


نکته مهم اینه که ارزش های خودت رو بنویسی نه ارزشهائی که مثلا جامعه یا فامیل یا دانشگاه می پسنده! بنابراین اگر فکر می کنید چیزی از نظر شما مهمه ولی عوام اون رو بد می دونن ، از نوشتنش اجتناب نکنید.مثل لذت پرستی.بنابراین در اینجا نقطه نظر جامعه مهم نیست بلکه نظر شما مهمه.

این نکته فوق العاده مهمه اگه رعایتش نکنید کل تمرین خراب میشه!

یک روشی که خیلی بهتون کمک می کنه اولویت بندی رو دقیق تر انجام بدید استفاده کردن از تکنیک تصویر سازی ذهنی هست.شما با کمک این تکنیک خودتون رو در وضعیت های متفاوتی که ارزش ها ی متفاوت شما رو در اون وضعیتها قرار میدن تصور می کنید.

مثلا فرض کنیم دو مورد از ارزشها ی (همسر / خانواده ) و (آزادی) در لیست نظام ارزشیتون هست.حالا می خواید ببینید کدوم یکی از این دو براتون مهم تره.

چشمهاتون رو ببندید و یکبار فرض بفرمائید خانواده دارین با آزادی کم و یکبار تصور بفرمائید آزادی دارید اما خانواده نه.(تصویر سازی رو با جزئیات کامل انجام بدید)حالا این سئوالات رو از خودتون بپرسید:

در کدام موقعیت احساس بهتری داشتم؟از خودتون بپرسید کدوم یک رو ترجیح می دیم؟ امنیت خاطر که در گرو زندگی با آدمهایی هست که منو دوست دارن یا آزادی زندگی مجردی؟

شما با پرسیدن این سئوالات می تونید دقیقتر نظام ارزشیتون رو تعیین کنید.

وقتی نظام ارزشیتون رو کشف کردین تصویر روشنی از زندگی رو پیش روی خودتون می بینید.


در پست بعدی خدمتتون عرض می کنم که شما چطوری با کمک تکنیک نظام ارزشی  می تونید با اضطراب ، خشم ، افسردگی و یا دیگر مشکلات هیجانی رفتارتون مثل کمالگرائی مقابله کنید.همچنین مشاوره ی واقعی رو خدمتتون معرفی می کنم که در اون مشاور از مراجع می خواد از این تکنیک برای حل مسئله یپیش روش استفاده کنه.

/ 0 نظر / 7 بازدید