مقابله با تحجر و خشونت با اندیشه های پوپر!

...مهندسی ناکجا آبادی ، دانا به همه امور و قادر مطلق می شود ، جای خدا را می گیرد و تو در کنار او نباید خدایان دیگری اختیار کنی.جاذبه ی ناکجا آباد گرائی ، ناشی از این غفلت ماست که به روشنی نمی دانیم بهشت را نمی توان بر گستره ی زمین آفرید...تلاش برای برپائی بهشت بر روی زمین ، همیشه راه به جهنم برده است.کسانی که می پندارند قادرند بشریت را سعادتمند کنن ، آدمهای خطرناکی هستند.(پوپر)

 

 امروز می خوام به مناسبت گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یک کتاب ارزشمند بهتون معرفی کنم.

اسم کتاب هست:

                    ناکجا آباد و خشونت

این کتاب بخشی از گفتارها و گفتگوهای فیلسوف اتریشی پوپر رو  در خودش گنجونده.بعضی از افراد ممکنه با فلسفه مشکل داشته باشن و معتقد باشن فیلسوفها خیلی گنگ ، غامض و پیچیده صحبت می کنن.خوشبختانه سر کارل پوپر نه تنها ادبیات روانی بر گفتارش حاکمه بلکه فلاسفه ای که غامض و گنگ صحبت می کنن رو به باد انتقاد می گیره.

بنابراین نگران این نباشید که اطلاعات فلسفی قوی ندارید.اگر هم قبلا مطالعات فلسفی داشتین که خیلی خوبه.بعضی از عناوین مطرح شده در این کتاب:

-در باره ی نادانی و دانائی

-ناکجا آباد و خشونت

-سرچشمه های شناخت گوناگون اند

-بدون آزادی نه به عدالت می رسیم و نه به امنیت

و .....

قیمت کتاب این کتاب 202 صفحه ای  3500 تومان هست توسط انتشارات جهان کتاب به چاپ رسیده و توزیع شده.

بطور خلاصه کتاب به این شکل به مخاطب معرفی شده:

ما گاهی اگر بخت یارمان باشد ، می توانیم به حقیقت برسیم.اما هرگز مطمئن نیستیم که آن را بدست آورده ایم.این مهم ترین اصل است!..تمام دانش انسان خطاپذیر است ، دانش حدسی است.هیچ اطمینانی در کار نیست که حقیقت را بدست آورده ایم.فقط بر مبنای دانش حدسی چیزی می دانیم اما نه با اطمینان و قاطعیت....حقیقت وجود دارد ، اما ما هرگز اطمینان کامل نداریم که به حقیقت دست یافته ایم ، همواره می تواند اصلاح و تصحیحی در پی داشته باشد....

 

یک بخش از این کتاب خیلی برام جالبه پوپر در این بخش از کتاب میگه:

بهتر است بجای پرسیدن این سئوال که ((چه کسی باید حکومت کند؟)) پرسشی کاملا متفاوت و فروتنانه ، تقریبا شبیه این پرسش را مطرح کرد:

چه می توان کرد تا نهاد های سیاسی ما چنان سازمان یابند که حاکمان بد و بی کفایت کمترین زیان ممکن را برسانند.(حاکمانی که طبعا می کوشیم از آنان برحذر بمانیم ، ولی با این حال امکان دارد خیلی ساده نصیبمان شوند.))

بنظر من این نکته ای هست که انقلابیون در کشورهای لیبی ، بحرین ، سوریه و ... باید خیلی بهش توجه داشته باشن.مخصوصا انقلابیون لیبی.قذافی کسی بود که حکومت سلطنتی رو در لیبی سرنگون کرد و قانون اساسی رو در کشور تصویب کرد که بر اساس اون لیبی تبدیل به یک کشور جمهوری اسلامی سوسیالیستی شد.حالا بعد از گذشت حدود 40 سال مردم لیبی متوجه شدن قذافی بی کفایت و وقتی تصمیم می گیرن بزارنش کنار ، توسط رهبرشون سلاخی میشن!

بنابراین اگر انقلابیون براشون مهمه که تاریخ دوباره در کشورشون تکرار نشه ، بهتره به سئوالی که پوپر مطرح کرده فکر کنن و  جواب قانع کننده ای رو براش در نظر بگیرن.

/ 1 نظر / 20 بازدید
دخترک

سلام خوب هستید ؟ ممنون میشم برای کلاس خودشناسی .. برقراری ارتباط راهنماییم کنید . .. راستش دارم به یقین میرسم که شدید به این کلاس ها نیاز دارم موفق باشید