از درون خود این آوازها / منع کن تا کشف گردد رازها (بخش سوم) صداهای کودکانه

تقریبا اکثر صداهائی که در ذهنمون ما فعال میشن برگرفته از طرح واره های خاصی هستن. بنابراین ریشه صداها طرح واره ها( طرح واره = باورهای بنیادین یا باورهای دوران کودکی)  هستن.

صداهای کودکانه به چهار دسته تقسیم میشن. این صداها مربوط به کودک آسیب پذیر ، کودک عصبانی ، کودک تکانشی / بی انضباط و کودک شاد هست. هر چهار صدا در ذهن همه ما وجود دارن ولی محیط خانواده ای که هر کدوم از ما درش رشد پیدا کردیم ممکنه باعث سرکوب یا رشد یک یا چند صدای خاص در ذهنمون شده باشه.

صداهای مربوط به کودک آسیب پذیر

کودک آسیب پذیر درون ما یک کودک کم سن و سال هست. کودکی ترسیده ، ناراحت ، بیچاره و درمانده. همه ما در کودکی به مراقبت احتیاج داریم.ولی در بعضی از محیط های خانوادگی به کودک توجه نمیشه یا بیش از اندازه توجه و مراقبت به عمل میاد. در چنین حالتی کودک نیاز فراوان به سرپرستی داره که ازش مراقبت کنه چون در دوران کودکی یا مراقبتی ازش بعمل نیومده یا بیش از اندازه از کودک مرقبت شده ( کودک وابسته)

صدای کودک آسیب پذیر یکی از شایع ترین صداها در ذهن اکثریت ماست.

طرح واره هائی که باعث بوجود اومدن این صدا در ذهنمون میشن:

 رهاشدگی ، بی اعتمادی/بدرفتاری ، محرومیت هیجانی ، نقص ، وابستگی / بی کفایتی ، آسیب پذیری به ضرر یا بیماری ، گرفتار/ خویشتن تحول نیافته ، منفی گرائی / بدبینی

 

صداهای مرتبط با  کودک عصبانی:

همه ما چه در کودکی و چه در بزرگسالی عصبانی میشیم. ولی مسئله اینه که بعضی از افراد در مدیریت خشم خودشون خیلی ضعیف هستن. صدای کودک عصبانی در ذهن این افراد به شدت بلند هست بطوری که اونها قادر به شنیدن صداهای دیگری که به اونها هشدار میشه خودشون رو کنترل کنن یا اخلاق رو رعایت کنن رو اصلا نمیشنون!

فردی که در ذهنش صدای کودک عصبانی بلند و قوی هست اگر به این نتیجه برسه که نیازهاش ارضا نشده یا طرح واره های مرتبط با صدای کودک عصبانی در ذهنش فعال بشه در چنین حالتی خشم خودش رو بصورت مستقیم بروز میده. فعال شدن صدای کودک عصبانی باعث میشه فرد داد و بیداد به راه بندازه ، بد و بیراه بگه و رفتارهای تکانشی از خودش بروز بده.

همه طرح واره هائی که باعث پیدایش صدای کودک عصبانی میشن همون طرح واره های مرتبط با صدای کودک آسیب پذیر هستن بعلاوه طرح واره اطاعت.

 

صداهای کودک تکانشی / بی انضباط

وقتی این صدا در ذهن فرد فعال میشه ، فرد برای ارضا نیازهاش و دستیابی به لذت بصورت تکانشی عمل میکنه بدون اینکه به محدودیت ها یا مشکلاتی که ممکنه رفتارش برای دیگران بوجود بیاره توجه کنه.

همه ما در کودکی تکانشی و بی انضباط بودیم و این حالت کاملا طبیعی هست ولی اگر این حالت طبیعی در دوران کودکی توسط والدین بصورت معتدل کنترل نشه فرد در بزرگسالی هم رفتارهاش تکانشی ، بی تمدن ، غیر مسئولانه و آزاد هست .

وجود این صدا در ذهن فرد باعث میشه فرد کم طاقت بشه و نتونه رضایت آنی رو بخاطر رضایت آتی به تاخیر بندازه. این صدا همچنین باعث میشه فرد در بعضی از موقعیت ها   لوس ، عصبانی ، بی دقت ، تنبل ، ناشکیبا ، بی توجه و  بی ادب رفتار کنه.

طرح واره هائی که باعث بوجود اومدن این صدا در ذهن فرد میشن طرح واره استحقاق ، خویشتن داری / خودانضباطی ناکافی هست.

 

صداهای مربوط به کودک شاد:

وقتی فرد احساس رضایت و تعلق بکنه و نیازهای طبیعیش به اندازه کافی ارضا بشه صدا کودک شاد در فرد طنین انداز میشه. در چنین حالتی فرد احساس محبت ، پیوند ، خرسندی ، و رضایت خاطر زیادی داره.

چون صداها از طرح واره ها بوجود میان و وجود طرح واره ها از ارضا نشدن نیازهای اساسی نشات میگیره بنابراین صدا کودک شاد به هیچ طرح واره ای ارتباط نداره.

 

از شما دوستان عزیزم تقاضا دارم که تا اتمام بحث صداهای درونی صبر کنید تا همه مباحث مطرح بشه و بعد از اون رفتار خود و همسر یا کودکتون رو مورد تجزیه و تحلیل قرار بدین.چون به زودی متوجه میشید که مسئله به این سادگی که مطالعه می فرمائید نیست! فعلا با دقت مطالعه فرمائید!

 

عنوان پست بعدی:

از درون خود این آوازها... (بخش چهارم) صداهای والدین ناکارآمد

 

*انشاالله مطالب تئوری تا انتهای همین ماه ( تیرماه) به اتمام میرسه.بعد از اون به صورت عملی به جنگ با صداهای ناکاآمد درونمون میریم پیش به سوی یک زندگی بهتر... با تدبیر و امید . به هر حال هر قفلی کلیدی داره ! چشمک

/ 3 نظر / 6 بازدید
افسر

سلام بهبود گرامی این آگاهی که به ما میدی هم شیرین هست هم دردناک. زخم های کودکی سرباز میکنه و برای جمله هایی که برای فرزندانم ردیف میکنم وسواسی میشوم. آخرش عشق بی قید و شرط به خودم و فرزندانم منو آروم میکنه ممنون که آگاهی میدی بنده خوب خدا.

زهرا

وبلاگ جالب و اموزنده اي داريد

آنت

سلام خيلي جالبه شما هم متنو قشنگ نوشتين پس منتظر متن بعديتون درمورد طرحواره والدين ناكارآمد هستيم!:)