حوزه های مرتبط با طرحواره های ناسازگار( حوزه اول : بریدگی و طرد)

بنیانگذار ( پروفسور یانگ) و پیروان نظریه طرح واره درمانی معتقد هستند پنج نیاز اساسی وجود داره که کودک برای رشد سالم بهشون نیاز داره. اگه هر کدوم از این نیازها ارضا نشه در ذهن کودک طرح واره های ناکارآمد و مخرب شکل میگیره.

این طرحواره های مخرب در پنج حوزه دسته بندی شدن:

1- بریدگی و طرد  2- خودگردانی و عملکرد مختل 3- محدودیت های مختل 4-دیگر جهت مندی 5 گوش به زندگی بیش از حد و بازداری

در این پست در باره ی حوزه ی بریدگی و طرد با هم صحبت می کنیم.

                                     

                                     حوزه بریدگی و طرد

 

همه ی ما نه تنها به رابطه بلکه به روابط پایدار ، مداوم و توام با اعتماد نیاز داریم. این روابط به دو بخش تقسیم میشن یکی روابط صمیمی و پیوندهای عاطفی نزدیک با شخص دیگه (روابط فردی)  و دومین نوع ارتباط پیوند و یکپارچگی اجتماعی هست  یعنی فرد حس تعلق و جور بودن با یک گروه مثل دوستان ، خانواده یا جامعه داشته باشه. این یکپارچگی اجتماعی زمانی شکل میگیره که فرد معتقد باشه گروه اونها از نظر اجتماعی محبوب و اونها هم نظر مشابهی در مورد بقیه مردم دارن.

همچنین ما در رابطه به پذیرش نیاز داریم اینکه فکر کنیم فردی دوست داشتنی و مورد علاقه دیگران هستیم و ارزش اینو داریم که دیگران با توجه و عشق و احترام باهامون تعامل داشته باشن.با توجه به اینکه بخش بزرگی از طرح واره ها در دوران کودکی شکل میگیرن ، والدین موظف هستن به همین سبکی که خدمتتون عرض شد با فرزندانشون تعامل داشته باشن.

کودک  برای حس پیوند نیاز به دریافت عشق و محبت قابل اعتماد از طرف والدینش داره. کودک به محیط امن بدون درگیری زیاد نیاز داره ، اون نیاز داره خواهر ،  برادر و دیگر اعضای مهم زندگیش بهش محبت کنن و دوسش داشته باشن.

اونچکه تا اینجا گفتیم مربوط به روابط فردی هست ولی همونطور که در ابتدای این پست اومده بچه ها به یکپارچگی اجتماعی هم نیاز دارن برای همین:

والدین باید کودک رو به برقراری ارتباط با کودکان دیگه تشویق کنن . دلیل این مسئله اینه که ایجاد حس پیوند اجتماعی در کودک در گرو تجارب موفقیت آمیز اجتماعی با همسالانش هست. بنابراین کودک نه تنها به پذیرش خانواده بلکه به پذیرش از طرف گروه همسالان خودش هم نیاز داره. 

متاسفانه اگر محیطی که کودک درش زندگی میکنه شرایط گفته شده رو نداشته باشه طرح واره ها و باورهای مخرب حوزه بریدگی و طرد در ذهنش شکل میگیره.

 طرح واره های این حوزه به پنج بخش تقسیم میشن :

رها شدگی / بی ثباتی( خانواده های بی ثبات) ، بی اعتمادی / بدرفتاری ( خانواده های بدرفتار)، محرومیت هیجانی( خانواده های سرد و بی عاطفه)  ، نقص و شرم( خانواده های طرد کننده)  ، و انزوای اجتماعی / بیگانگی( خانواده های منزوی).

این طرحواره ها زمانی در ذهن کودک شکل می گیرن که کودک از طرف والدین عشق ، محبت ، احترام و پذیرش کافی دریافت نکنه یا در کودکی والدینش رو از دست بده ( طلاق یا مرگ) یا اینکه کودک به کررات از طرف والدینش طرد بشه. منظور از طرد شدن اینه که کودک از سوی والدینش با انتقادات شدید و مکرر روبرو بشه یا احساس کنه ناخواسته هست و یا فکر کنه از سوی همسالانش طرد شده. همچنین اگه کودک فکر کنه که از نظر اجتماعی یا از نظر جنس مخالف جذابیتی نداره ( حتی اگر دیدگاهش اشتباه باشه) این طرح واره ها در ذهنش شکل میگیره( پیشتر خدمتتون عرض کردم که بخشی از طرح واره های ما مربوط به سبک تبیینی ما در دوران کودکی هست). و در آخر اینکه طرح واره های این حوزه زمانی در ذهن فرد شکل میگیره که والدین یا همسالانش به کررات باهاش بدرفتاری کنن یا بهش دروغ بگن یا سرش کلاه بگذارن.

نکته مهم:

بچه هائی که طرح واره های این حوزه در ذهنشون شکل میگیره در بزرگسالی معتقدن نیاز اونها به ثبات ، امنیت ، محبت ، عشق و تعلق خاطر برآورده نمیشه. این افراد در بزرگسالی تمایل دارن به شکل نسنجیده و شتاب زده از یک رابطه خود آسیب رسان به رابطه دیگه ای پناه ببرن یا از برقراری روابط نزدیک اجتناب کنن.

افرادی که مشکلات ارتباطی دارن ، خودبزرگ بین هستن ، در روابط زناشوئی اعمال قدرت می کنن( خشونت خانگی) ، روابط زناشوئی یا رمانتیک رو بدون دلیل منطقی ترکمی کنن ، در آرایش کردن افراط می کنن و ... جز این گروه هستند

یک پیام مهمی که  این پست برای جوونها داره اینه که در برقراری ارتباط عاطفی با افرادی که در دوران کودکی والد یا والدینشون رو از دست دادن دقت بیشتری داشته باشن! صرفنظر از مطالب نظری این پست ، بنده شاهد روابط رمانتیک و حتی زناشوئی بودم که بابت اینکه یکی از طرفین رابطه طرحواره های مربوط به این حوزه در ذهنش بوده به راحتی رابطشون از بین رفته. مراقب باشید آسیب نبینید! برقراری ارتباط عاطفی با افراد این گروه ریسک زیادی داره. البته هر مشکلی راه حلی داره! 

 

عنوان پست بعدی:

شرح پنج بخش مربوط به حوزه بریدگی و طرد

 

------------------------------------------------------------------------------

*عید غدیر بر تمام شیعیان مبارک باشه

*این یک هفته ، ده روزی که گذشت اصلا برام جالب نبود .اتفاقات خیلی بدی برای بعضی از اطرافیانم افتاد. یکی از همین اتفاقات خیلی منو درگیر خودش کرد برام اصلا جالب نبود که زندگی زناشوئی زن و مردی که خیلی دوستشون دارم به راحتی از بین بره! ناراحت براشون دعا کنید! ممنون.

 

/ 7 نظر / 58 بازدید
وتان

سلام خیلی وب خوبی دارین واقعا آدم از خوندن نوشته هاتون لذت میبره

رزا

سلام آقای فکرآزاد. "پنج نیاز اساسی وجود داره که کودک برای رشد سالم بهشون نیاز داره. اگه هر کدوم از این نیازها ارضا نشه در ذهن کودک طرح واره های ناکارآمد و مخرب شکل میگیره." می شه این 5 نیاز رو تیتروار و به اختصار معرفی کنید؟ عید شماهم با تاخیر مبارک. از مسئله ای که برای آشناتون پیش اومده خیلی متاثر شدم. امیدوارم که اونچه که براشون خیر هست ، پیش بیاد. امیدوارم بچه نداشته باشن. این موجودات بی دفاع خیلی گناه دارن.[ناراحت]

نیکو

اینروزا بابت تربیت آوین و برخورد باهاش خیلی این متنها برام مفید و قابل توجهه. ممنون. این سری از پستها رو دنبال می کنم و منتظر پست بعدی هستم. انشالله همیشه ایام به کام باشه، و هرچی برای شما و اطرافیان پیش میاد خیر باشه. لایق باشم براشون دعا میکنم.

افسر

سلام بهبود عزیز براشون خیلی دعا میکنم. خیلی زیاد... من با اینکه زندگیم واقعا به بن بست خورده بود و دیگه راهی نمونده بود که امتحان نکرده باشم... اما میدونم که دوران بعد طلاق هم ناراحتی های خودشو داره و دوست ندارم هیچ زن و مردی تجربه اش کنه. امیدوارم مشکلاتشون را به کمک هم و در سایه رحمت خدا حل کنند. من اینجا یه مشاور میرم که از حق نگذریم توانا هست و خیلی کمکم کرده اما دیگه حس میکنم خیلی برای حل و فصل مشکلات مثل قبلها نیست هر 45 دقیقه مشاوره را 70000 تومان میگیره و دائم هم سعی میکنه افراد را به کلاسهاش بکشونه مثلا کلاس خودشناسی و بهبود روابط عاطفی بر اساس روانشناسی یونگ 20 نفره 3:30 نفری 25000 تومان که البته حداقلش را 20 جلسه تعیین کرده من جیبم خالی شده دارم عصبانی میشم و احتمالا دیگه کلاسها که تموم شد رها میکنم و فقط به تمرینها ادامه میدم و مطابق با تعرفه سازمان میدونم که حداکثر باید 25000 تومان برای حق مشاوره بگیره. البته نمی دونم نظر شما با توجه به تخصصتون چیه ...

افسر

ببخشید هر جلسه 2:30 دقیقه - در مجموع هر نفر 500000 تومان که طبیعتا وقتی زن و شوهر تو گروهمون هستند 1000000 برای خانواده

افسر

سلام. از خبرت خوشحال شدم گو اینکه باید حتما حتما تو این دوران آرامش مراجعه کنند و مشکلاتشون را حل کنند اما بالاخره دعا که میکنیم اینکه منو بیاد داری لطف تو هست دوست من. کم کامنت هستم اما پست هاتو از دست نمی دم بالاخره اگه اون یکی جیبمو خالی کرده این بنده خدا که داره با دست و دلبازی به راه راست هدایتم میکنه!!!!! ممنون از اینکه وقت میذاری و به فکر ما هستی... برای خوشبختی خودت هم دعا میکنم امیدوارم ازدواجی موافق و زوجی همراه داشته باشی[لبخند]

افسر

در ضمن مشاور من خانم هست کلا دانشگاه آزاد خونده و توانا هست اما دلیلی نداره اجحاف کنه و تو تهران تعداد این افرادی که از آشفته بازار دارند سو’ استفاده میکنند زیاد شده. بهرحال ممنونم از راهمنایی هایت, طبق معمول راه گشایی آرامش دل را از خدای منان برات آرزو میکنم