نظرسنجی!

قراره در این پست نظر شما رو در مورد یک موضوع بسنجیم!اما موضوع گفتگو چیه؟

                                        ازدواج موقت

نظر شما درباره ازدواج موقت چیه؟ازدواج موقت خوبه؟بده؟یا زشته؟!برای چه افرادی خوبه و برای چه افرادی بد؟

به دین کاری نداشته باشید!نظر شما مهم هست.می خوایم ببینیم نظر جامعه در مورد این انتخاب چیه؟

به جامعه نگاه کنید و نظرتون رو مطرح بفرمائید.

 

-----------------------------------------------------------------------

تشکر فراوان از دوستانی که در نظرسنجی باشگاه مجازی شرکت کردند.بنده نظر خودم رو در مورد ازدواج موقت با این فرض شروع می کنم که:

فرض بفرمائید ما با تشکیل 20 غرفه تجاری ، مکانی رو برای جوون هائی که فعلا توانائی خرید یا اجاره ی یک ملک تجاری رو ندارن در نظر گرفتیم تا فعالیت های خوداشتغالی شون رو شروع کنن و از بیکاری در بیان.

این طرح ، طرح بدیه؟!

حالا فرض کنید که ما متوجه میشیم در بین بیست نفری که فعالیتشون رو شروع کردن دونفر زرنگ بازی در آوردن!ملک تجاری دارن ، با این وجود اومدن و از شرایط این طرح سوءاستفاده کردن!

در چنین حالتی درسته که بگیم این طرح باید تعطیل بشه؟!

فرض کنید طرح تعطیل شد.نتیجه چی میشه؟!

18 نفر جوون بیکار میشن.حالا من نمی گم همشون!فرض کنید دونفر از این 18 نفر بخاطر بیکاری به انحراف کشیده بشن.یکی از دیوار مردم بالا بره یکی بشه زورگیر!

در چنین حالتی کی ضرر می کنه؟

جواب: همه!

همه ی اینها رو گفتم که عرض کنم ، بیشتر افراد مخالف این طرح خانومهای متاهل هستن.تزشون هم اینه که آقایون سوءاستفاده می کنن.نکته اینه که این افراد برای ما مشخص نمی کنن که اون آقایی که فعلا توانائی ازدواج رو نداره یا اون خانمی که به هر دلیلی همسرش رو از دست داده  برای ارضا نیاز جنسیش چیکار باید بکنه؟!

آیا به این فکر کردید که ممکنه اون خانوم مطلقه(نه همه خانومهای مطلقه!) که زمینه ارضا نیازش نیست ممکنه به انحراف کشیده بشه و بعدش  سر راه همسرتون سبز بشه!

همچنین مراقب باشید ضرب المثل سوار از پیاده خبر نداره شامل حالتون نشه!

همه ما در کشتی هستیم که اسمش رو جامعه گذاشتیم.اگر عضوی منحرف بشه کلک همهمون کندست!نمی تونیم بگیم به ما ربطی نداره!سبک زندگی اون فرد می تونه زندگی ما رو هم تحت شعاع قرار بده.

ببینید دوستان!

ما در جامعه عقب مانده ای زندگی می کنیم!جامعه ما به مرد 65 ساله دختر 25 سالش رو میده.جامعه ما برای مردی که طلاق گرفته یا همسرش فوت کرده میره خواستگاری دختر!ولی وقتی پسر همین جامعه عاشق یک خانوم مطلقه میشه برق جامعه رو می گیره!

-می خوای با زن مطلقه ازدواج کنی؟!مگه خر گازت گرفته؟!این همه دختر؟!تو خامی نمی فهمی!

به این جامعه باید چی بگی؟!(صد البته که استثنا وجود داره)

من مردهای زیادی رو میشناسم که همسر دومشون دختر بوده.ولی هنوز آقا پسری رو ندیدم که با زن مطلقه ازدواج کرده باشه!شما هم به دور و بر خودتون نگاه کنید!

بنابراین دو گروه هستن که ازدواج دائم داشتن براشن سخته یکی آقایونی که وضعیت اقتصادیشون مناسب نیست(بعد اقتصادی) و دیگری خانومهایی که به هر دلیلی همسرشون رو از دست دادن.(بعد فرهنگی)

بنظر بنده ازدواج موقت طرح خوبیه.البته بصورت مشروط!از جنس مونث دختر خانومها و از جنس مذکر آقایون متاهل دور و بر این طرح نرن.

حرف ماری عزیز درسته!دختر خانومها اگر وارد این طرح بشن شانسشون برای ازدواج دائم کم میشه.

بنابراین ازدواج موقت برای آقایونی که وضعیت اقتصادی خوبی ندارن و آقایون و خانومهائی که به هر دلیلی همسرشون رو از دست دادن طرح خوبیه.

من به این طرح فقط از این زاویه نگاه می کنم که ازدواج موقت نه تنها باعث میشه افرادی که توانائی ازدواج دائم رو ندارن نیازهاشون رو ارضا کنن (طوری که به جامعه آسیب نزنن)بلکه احتمال تبدیل شدن این روابط به ازدواج دائم هم بیشتر میشه.

 

پر واضحه که اجرای این طرح مناسب نیاز به فرهنگ سازی داره.

 

بعدا نوشت!

وقتی این پست رو نوشتم به وبلاگ دوست عزیزم خانوم گلدونه(گلپونه!) مراجعه کردم.دیدم ایشون (با ذکر یک مثال واقعی)پستی رو نوشتن که مربوط به تاثیر - ضعف فرهنگی جامعه - بر کاهش احتمال ازدواج مجدد خانومهای مطلقه هست.پست پر توقع رو مطالعه بفرمائید.(این خانومها برای ارضا نیازهاشون باید چیکار کنن؟توصیه شمائی که با ازدواج موقت مخالفی چیه؟)

/ 20 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آنا آریان

من شخصا اگه به مردی علاقمند باشم باهاش رابطه برقرار می کنم در غیر اینصورت خود ارضایی را ترجیح می دم.و برام لذت بخش تر از رابطه ی جنسی با شخص دیگر بدون عشق هست.و در انتها هم احساس بهتری دارم.حس تحقیر شدن ندارم.

افسر

سلام عجب بحثی بهبود عزیز. خب امیدوارم حرف من تحت تاثیر زخمی که خوردم نباشه هر چند امکانش کمه. من فکر میکنم روش اهل تسنن خیلی شرافتمندانه تر هست تو جامعه انها که چند همسری قبیح نیست در کل زن همسر چندم شرافت بیشتری داره نسبت به ازدواج موقت. حالا وارد بحثش نمی شم که آیا واقعا شیعه همچین دستوری دارد یا نه؟! در میان اعراب واهل تسنن چه کشورهایی که متمول هستن که همسر اول یا چندم امتیازات کاملا بالایی به همراه خدمه وغیره دارن و چه کشور هایی که فقیرن ومعمولا زنهای هم شان(تاکید میکنم هم شان) تحت تکفل یک مرد درمیان.درکل اگر درطول سال یک چهارم مرد داشته باشن این مشکلات زنان به اصطلاح صیغه ای را ندارن. براشون دختر مجرد وزن بچه دار هم فقط از لحاظ تامین مالی اش مهم است نه اینکه فرقی دارن.

افسر

حرف شما زمانی قابل اجرا است که صیغه کردن برای مرد متاهل مساوی مرگ در یک کشور باشد نه وزیر کشور وقت پشت تریبون داد بزنه "ازدواج موقت که فقط برای مردان متاهل نیست " یعنی این که حل شده وحتی تشویق شده است مابقی رابگید چکارکنیم.وحق طلاق هم حضانت و... هم مساوی باشد. بحث فرهنگ را هم که کردید مگه دختر 35 ساله مجرد با زن مطلقه چه فرقی دارد؟ هر دو هم نیاز دارن وهم حق تامین. یا حق

افسر

مشکلات خودم تاثیر گذاشت وصیغه برای مرد متاهل را مساوی مرگ دونستم!!!! .نه! فقط همان حقوق مساوی چون با تو قفس کردن مشکلی حل نمی شه باید گذاشت دوطرف با آزادی انتخاب کنن شما می فرمایید از منظر دین نگوییم؟خب اینکه بهتره به همان صورت پارتنری غربیها باشد .پس دین رو حذف نکردین وکلمه ازدواج در قران معنی مشخصی دارد که در مورد چند همسری عدالت را آورده که اصلا ازدواج موقت که شیعه تعریف میکنه مشمول عدالت در هیچ سمتی همسر رسمی و غیر آن نمی شود. واگر همسری نباشد وطبق گفته شما فقط برای مجردهای باشرایط خاص باشد چرا موقت همان ازدواج باشد با همان حقوق مساوی والبته تامین مالی زندگی از جانب هر دوطرف تعریف ازدواج از نظر قران (و اعراب حتی) یک کلمه گفته شده و بس .

افسر

بهبودجان من کلا با چند همسری مخالفم هان فقط گفتم اونها شرافتمندانه تر هست با اینکه ما خیلی تقبیحش میکنیم

به آنا آریان

عزیزم برات متاسفم ! احساس میکنم خیلی خودت رو دستمال قرار میدی! شرمنده که این حرفو میزنم ولی کسی که با هرکی که ازش خوشش بیاد رابطه برقرار کنه -فکر نمیکنم دیگه در زمره انسانها قرار گیره حتی خوک هم این کارو نمیکنه -حیوانات هم برای روابط جنسیشون حریم قایلن و محدوده دارن..

رزا

نمی دونم با توجه به اینکه از تاریخ این پست مدت زیادی گذشته نوشتن رایم اهمیتی داره یا نه ولی گفتم حداقل نظرم رو گفتم: مخالللللللللللللللفم به نظر من درصد سود و زیانش برعکس چیزی هستید که نوشتید و خانواده های سالم زیادی رو از هم می پاشه. ببینید انسان موجودیه که آموزش می بینه ، می فهمه و تغییر می کنه. یه زمانی ادم می تونست با محارمش هم ازدواج کنه ولی وقتی از این کار منع شد ، گذاشتش کنار. اجازه قانونی و شرعی برای ازدواج موقت و چند همسری نیروی بازدارندگی آدم ها رو ازشون گرفته. من اطلاعات دینی زیادی ندارم ولی اینو می دونم که یکی از دلایل روزه داری کنترل نفس هستش. و هم چنین گفته شده اگر امکان ازدواج براتون مهیا نیست عفت داشته باشید. انسان که حیوان نیست که هر کاری دلش خواست بگه نمی تونم جلوی خودم رو بگیرم و انجام بده . انسان به غذا هم نیاز داره خوبه هر کی فقیر بود و نمی تونست به اندازه کافی غذا بخوره براش یه طرح بذاریم که دزدی کنه و بعد یه اسم قشنگ براش بذاریم.

رزا

از نظر اقتصادی هم بهتره آقایون با خانم های هم طبقه خودشون زندگی کنن. بعد هم این همه حرفه مثل نجاری و خیاطی و نقاشی ساختمون و ... . (مگه حتما فلان رشته رو بخونن و بهمان جا کار کنن. این افزایش ظرفیت فلان دانشگاه و گذاشتن فلان نوع دانشگاه نتیجه اش این شده که شدیم یه سری آدمی که انتظارات زیادی داریم و البته حق داریم و جامعه نمی تونه جواب بده اینم نتیجه تصمیمات آنی ... که به جز منافع اقتصادی برای خودش به درد هیچ کی نمی خوره . به جای فرهنگ سازی برای اینکه بابا همه رشته ها ارزشمندن و واین منش ادمه که براش شخصیت میاره نه دانشگاه رفتن و... .)یعنی خیلی چیزا بهونه س. نتیجه این می شه که بعضی جوونا وقتی ببینن می شه به این اسونی به هدفشون برسن اصلا سراغ ازدواج دائم نرن. و زن بشه یه وسیله سر گرمی کوتاه مدت . فیلم من ترانه 15 سال دارم رو که یادتونه. ببینید من از درک و احساس زن ایرانی حرف می زنم و نه زن عرب رو می شناسم ، نه زن اروپایی رو . هر وقت که شد یه لباس رو همزمان دو نفر بپوشن ، الگوی یه مرد برای دو زن هم جواب میده. زن عرب قبلا یه سری نیازهاش که تامین می شد دیگه بقیه چیزا براش مهم نبود اما زن ایرانی الان برای خودش ، در

رزا

من فقط با توجه به پست و کامنتها (بعضی در مورد چند همسری نوشته بودن) نظرم رو نوشتم. و قصد عوض کردن نظر کسی رو ندارم. چون می دونم . می دونم که اینجا جاش نیست ولی می خوام بگم که ای کاش به جای این همه گذاشتن انواع و اقسام دانشگاهها و ... . یه سری کلاس اجباری برای داشتن یه زندگی بهتر (چه درمورد ازدواج، چه درمورد روابط بین ادما تو جامعه ، چه برای تربیت فرزندو ...) می گذاشتن. این جوری شاید همه مون ارامش بیشتری رو تجربه می کردیم. به انا آریان عزیز: اون چیزی که نوشتید هم یه جور تحقیر کردن خود هستش. مسلما ارزش شما خیلی بیشتره، عزیزم. امیدوارم چیزی که نوشتید فقط برای این باشه که این پست یه ذره به عنوان یه زن اذیتتون کرده باشه . چیزی که من دارم تازگی ها متوجه می شم اینه که هیچ جوری نمی شه عدالت رو تو این دنیا برقرار کرد و این درمورد زنها بیشتر صدق می کنه. ما، اول به عنوان انسان وبعد به عنوان زن فقط می تونیم به اندازه توانمون و نه بیشتر تلاش کنیم (تاکید می کنم تلاش کنیم) که زندگی بهتری داشته باشیم ولی چقدر نتیجه میده نمی دونم.

حسین

سلام سپاس از این پست خوب و محل تبادل نظراتتون