نگاهی به فیلم جدائی نادر از سیمین

حقیقت اینه که زیاد اهل سینما نیستم.یکی از برادرزاده هام اصرار کرد که در تعطیلات نوروزی به سینما بریم و فیلم جدائی نادر از سیمین رو ببینیم.قبلا بهم گفته بود که فیلم خوبیه.

دعوتش رو پذیرفتم و به سینما رفتیم تا ببینیم چرا نادر از سیمین جدا شده؟!اونچکه در این پست مطالعه می فرمائید برگرفته از مشاهدات یک بیننده ی مبتدی سینماست.

در فیلم پر محتوای جدائی نادر از سیمین آقای فرهادی  زندگی دو زن رو دیدم که از هر نظر زندگیشون با هم تفاوتهای چشمگیری داشت.

سیمین(لیلا حاتمی کیا) یک زن مستقل ، خودرای و تحصیل کرده که شغل و موقعیت اجتماعی خوبی داره.

در مقابل:

راضیه (ساره بیات) یک زن به شدت وابسته با موقعیت شغلی و اجتماعی پائین.

اما این دو زن با تمام این تفاوتها یک نقطه ی مشترک دارن.هر دو رفتارهائی رو انتخاب می کنن که نتیجش آسیب زدن به تمام اعضای خانوادشون هست.

        رفتن از زندگی که باید ماند و ماندن در زندگی که باید رفت

رفتارهای اشتباهی بود که به ترتیب سیمین و راضیه اونها رو انتخاب کردن.سیمن با بیرون رفتن از زندگیش ضربه ی سختی رو به خودش ، فرزندش و همسرش وارد کرد همسری که از نظر خود سیمین بغیر از مخالفتش با رفتن به خارج از کشور ایراد دیگری نداره.

در مقابل راضیه با موندنش در یک رابطه زناشوئی بیمار (زندگی با یک فرد ضد اجتماعی) اون هم در فقر در حال آسیب وارد کردن به سلامت روان خودش و فرزندش بود.

نکته جالب در مورد تعامل این دو زن با همسرانشون اینه که سیمین برای رسیدن به خواستش خیلی راحت بطور موقت از همسر و فرزندش جدا میشه و به خانواده ی مادرش میره و در مقابل راضیه برای اینکه شوهرش رو بازداشت موقت نکنن ضجه می زنه و دست به دامان قاضی میشه!

یه نکته ی جالب و آموزنده ی دیگه در سکانس پمپ بنزین وجود داره:

آقای فرهادی در این بخش از فیلم خیلی هنرمندانه و زیبا به مخاطبش نشون میده که پدیده ی طلاق چقدر می تونه به بچه ها فشار روانی زیادی وارد کنه مخصوصا وقتی بچه خانواده با والدی زندگی کنه که جنسیت مخالفش رو داره.در این بخش از فیلم می بینید که نادر از ترمه می خواد که به ماشین بنزین بزنه و به ترمه اصرار می کنه که پول اضافی که به متصدی پمپ داده رو ازش پس بگیره!

به عبارت دقیقتر نادر داره ترمه رو مردونه تربیت می کنه!و شما در سکانس پمپ بنزین می بینید که روش تربیتی نادر چقدر باعث افزایش فشار روانی ترمه میشه.

پیشنهاد می کنم این فیلم رو حتما ببینید.مطالب آموزنده یی که در فیلم جدائی نادر از سیمین وجود داره قطعا خیلی بیشتر از اونچه که بنده در این پست بهش اشاره کردم.

/ 10 نظر / 9 بازدید
زرین تاج

چون ما با وجود ماهان نمیتونیم بریم سینما ... منتظر میشیم سی دیش بیاد بعد ببینیم ! [چشمک] ضمنا در مورد اون کامنتتون باید بگم دست به گریبان که چه عرض کنم ولی خاطراتم کلا پاک نمیشه از دو سه سالگی همه چیز با جزئیات یادمه ... تو ذهنم مرور نمیشه ولی اگه لازم باشه و موضوعی پیش بیاد که به اون مورد مربوط باشه کلا همه چیز رو با جزئیات میتونم دوباره تعریف کنم!

تندک

آقای بهبود خان سلام این پست رو نخوندم گذاشتم بعد از دیدن فیلم بخونم

شیوا

سلام من مدتیه می خونمتون و استفاده می کنم از مطالبتون این اولین نظریه که می ذارم من این فیلمو دیدم و مثل بقیه فیلم های اصغر فرهادی واقعا خوشم اومد .اون صحنه پمپ بنزین به نظر من تربیت مردونه پدر نادر رو به ترمه نشون نمی داد (البته این نظر منه) بلکه اتفاقا من به عنوان یک زن که همیشه دوست دارم یه دختر داشته باشم خیلی از نوع تربیت نادر خوشم اومد .چون داشت به دخترش یاد می اد حقش رو تو جامعه بگیره و به خاطر زن بودن و یا کلاس الکی گذاشتن نذاره دیگری حقشو بخوره .یه صحنه ای هم بود که به دخترش گفت معنی کلمه گارانتی رو ضمانت ننویس بنویس پشتوانه که ترمه گفت باید اونی که تو کتابه رو بنویسم وگرنه بهم نمره نمی دن .و نادر گفت عیب نداره نمرتو ندن این به نظر من خیلی دلنشینه .من خودمم بعضی وقت ها تو امتحاناتم نظر خارج ار کتاب درسی رو می نوشتم که جای دیگه خونده بودم و می دونستم درست تره هر چند مطمئن بودم نمرمو کمتر می دن

شیوا

در مورد اینکه سیمین واقعا دلیل بیهوده ای برای طلاق از مرد خوبی مثل نادر داشت شکی نیست .اما اون خانم خدمتکار که شوهرش به مشکل مالی برخورده بود هم به نظرم آدم های بدی نمی اومدن .فقط تو بد شرایطی گیر کرده بودن و همین فشار و استرس باعث شده بود مرد خیلی عصبی بشه وگرنه من چند جا انتظار داشتن که مرد (شهاب حسینی )زن رو کتک بزنه (فکر می کردم فرهنگ اون مرد در حدیه که راحت روی زنش دست بلند کنه )اما مرد زنشو نمی زد .فقط دعوا می کرد بدون حتی فحش کاری البته این خواسته کارگردان بوده که همچین کسی رو خلق کرده شاید در واقعیت کمتر بشه آدمی رو تو این شرایط پیدا کرد که اهل کتک یا دستکم فحش کاری به زنش نباشه مخصوصا که مرد خیلی هم عصبی بود در واقع این فیلم اونقدر قدرت داره که بتونه تو ذهن هر کدوم ما خوراکی برای فکر کردن و تجزیه و تحلیل فراهم کنه .اگر فیلمی خوب باشه تا مدت ها توی ذهن ادم ها می مونه و موضوعش فراموش نمیشهوحتی به صورت یک تجربه برای ادم ها در میاد که شاید تو زندگی واقعی هم بشه ازش استفاده کرد

لادن

فیلم آشغالی است

ساناز

کاملا مخالفم تربیت اون مردونه نبود.چرا شما آدمهای مذهبی هر جا که دختری داره مستقل بارمیاد به عنوان رفتار مردونه تلقیش می کنین؟؟؟ ضمن اینکه معلومه تربیت درست مسیر سختی داره که باید طی بشه.ضمنا راضیه اصلا نباید می رفت.شوهرش دچار فقر شده بود مشکل دیگه ای نداشت.اگه قرار باشه بخاطر هر مشکلی و بیماری موقت مرد آدم زندگی رو ول کنه بره که دیگه زندگی نمی شه.

افسر

سلام اول بگم هم اسمت هم سایتت خیلی جذابه. فیلم را دیدم . از واکنشهای لیلا حاتمی در مقابل مردای فیلم اصلا راضی نیستم در عین اینکه مستقل هست آویزون رفتار می کنه مثل اون صحنه ای که جلو دخترش گریه میکنه وشاکی هست از اینکه چرا نادر ازش حتی نخواسته بمونه. مثل اون موقعی که لطمه دیدن بچه را تکرار میکنه اون جزو مردایی هست که نمیخواد ببینه پس چندین باره گفتن چه سود. زن دیگر که دیگه نگفتنی کاملا آویزون منم موافقم شوهرش فوق العاده خشن و غیر قابل تحمل بودکه البته رفتار خانومش تاثیر زیادی تو ابراز خشونتش داشت اینهارو من میگم که چندین سال با مرد دوم موند وبعضی رفتارهای دوزن تا مدتی پیش ازش سر میزد الحمدلله

رزا

هردو زن مثل همن. فقط در دو طبقه متفاوت قرار گرفتن. هر دو شون سریع تسلیم می شن . قسمتی از فیلم هست که سر بالابردن پیانو سیمین سریع تسلیم می شه. کلا سیمین می خواد خودش رو سریع از هر فشاری خلاص کنه. دلیل پول دادن به خانواده شهاب حسینی همینه. ساره بیات هم ... . البته نوشتن نظرم الان دیگه فایده نداره. خیلی دیره.

رزا

ای کاش در کنار مقایسه دو زن،سیمین و نادر رو مقایسه می کردید، یکی می خواد همه جا میلی متری حقش رو بگیره (این رفتار نتیجه اش فقط متوجه فرد نیست تنش ناشی از این رفتار به خانواده هم منتقل می شه) یکی بیش از حد منعطف. (البته من شخصیت های فیلم رو با شخصیت های مشابه در دنیای واقعی که دور و برم دیدم مقایسه کردم و نتیجه اش رو نوشتم.)

رزا

در مورد پمپ بنزین: فکر می کنم منظورتون رو درک کرده باشم (از روی جوابهایی که برای بقیه نوشتید)ولی به نظرم منظورتون رو با مثال خوبی بیان نکردید. از اونجایی که 8 سالیه تو یه رشته به شدت پسرونه دارم درس می خونم و طبیعتا پسرای زیادی رو دارم می بینم. به نظرم خوبه که زنها توانایی هاشون رو بالا ببرن ولی فکر کنم بهتر باشه تفاوتهای روحی و جسمی زن و مرد در نظر گرفته بشه. البته اینا تفاوت هستش نه ضعف. به نظرم این که خانم ها می خوان سوپر من باشن و ...نتیجه ش شده نسل جدید مردها. (نسل اول: دوست داشت زن بهش وابسته باشه، نسل دوم : می خواست زن در کنارش باشه، نسل سوم : می خواد به زن تکیه کنه و فشارهای زندگی رو روی دوش زن بذاره). ای کاش زن ها به زن بودنشون افتخار می کردن ، نه به انجام دادن کارهای مردونه. من همیشه میگم با مردها همکار بودن خیلی فرق می کنه با تو دنیای مردها کار کردن. در دراز مدت تنش زیادی به زن وارد می شه. (البته به صورت عام گفتم، می دونم زنهای زیادی تو این راه موفق بودن). نمی دونم این حرفا چه ربطی به نقد فیلم داشت [اوه]. من با نظر خانم ساناز موافقم هردوشون نباید زندگی شون رو ترک می کردن. شوهر ساره بیات نیاز به حم