مسئله خانم زرین تاج (طرح مسئله)

امیدوارم سال جدید رو خوب و خوش شروع کرده باشید . اولین ماه از سال 91 با سرعت گذشت! و البته این عمر ماست که داره با سرعت می گذره و باید قدرش رو بدونیم.همونطوری که سعدی می فرماید:

سعدیا ! عمر عزیز است به غفلت مگذار.

بنظر من در این دنیای فانی و زودگذر بهترین استراتژی شاد زندگی کردن هست.

برخیز و مخور غم جهان گذران  /  بنشین و دمی به شادمانی گذران

حالا چرا باید به شادمانی زندگی کنیم؟ چون خیام دوباره میگه:

در کارگه کوزه گری کردم رای / در پایه چرخ دیدم استاد به پای

می کرد دلیر کوزه را دسته و سر / از کله پادشاه و از دست گدای


بله! همونطوری که خیام میگه صرفنظر از شاه یا گدا بودنمون  آخر فیلم خاک کوزه گران میشیم!!! بنابراین شاد باش که اگر نباشی باز هم دنیا می گذره!

خب!

در پست قبلی خدمتتون عرض کردم یه ماهی نیستم به دو دلیل : اول اینکه می خواستم اندکی بیشتر از گذشته استراحت کنم و دوم اینکه به پستهای باشگاه مجازی نظمی بدم.اولی رو که تونستم به خوبی انجامش بدم و یه سفری هم در تعطیلات نوروز داشتیم ولی دومی رو نتونستم انجام بدم به دلیل اینکه اشتراک اینترنتم تموم شد و قصد داشتم نوع خدمات دریافتی رو هم تغییر بدم برای همین مدتی به اینترنت دسترسی درست و حسابی نداشتم.انشاالله به زودی پستها رو دسته بندی و منظم می کنم.

پارسال داشتیم در مورد مسئله کمالگرائی با هم صحبت می کردم که خانم زرین تاج مسئله ای رو مطرح فرمودند.قصد دارم در ابتدای سال جدید اول به موضوع خانم زرین تاج رسیدگی کنم و بعد از اون دوباره مطالب مربوط به موضوع کمالگرائی رو از سر می گیریم.

و اما کامنت های خانم زرین تاج:

زرین تاج خانوم وقتی یه کاری رو زمینه مثلا یه ظرفی تو جا ظرفیه و یه کار انجام نشده رو میزشه و ... عین سوزن تو مخش فرو میره و تا اون کا رو به انجام نرسونه نمیتونه بشینه... این خصوصیت اخلاقیه و باید بگم که ژنتیکیه و اصلا هم اکتسابی نیست و باز هم بگم که تلاش نکنید بنده عوض بشو نیستم همونطوری که مادر و مادر بزرگم هم عوض نشدن.. تلاش زیادی هم شده ولی بی فایده:-)
خوب حالا بگید  ببینم این آقای همسر که براش مهم نیست خونه کثیف باشه و ریخت و پاش باشه و یا آقای مدیر که براش مهم نیست من کارش رو یه روزه انجام بدم یا نه مقصر هستن یا خیر؟
خوب این میشه که آقای مدیر یا آقای همسر یا آقای فرزند گمان میکنند من عاشق کارم و از کار کردن لذت میبرم و با رضا و رغبت مثل تانک دارم کار میکنم و به قول اونها ماشالله خستگی ناپذیرم .... ولی همین باعث میشه یهویی خسته بشم و به انتها برسم و شروع کنم داد و بیداد و جیغ و هوار و گریه و زاری !

 اولین نکته ای که  می خوام بهش اشاره کنم اینه که  ایشون باید دیدگاهشون مبنی بر این که  عوض بشو نیستن رو از ذهنشون بیرون بندازن! قبلا در پست سه گام تا تغییر ( جملاتی که باید از گفتنشون اجتناب کنی) خدمتتون عرض کردم که در طی کردن مسیر" تغییر خود "باید از گفتن کلماتی مثل اونچکه خانم زرین تاج فرمودن به خودتون اجتناب کنید.با این حرفها فقط مشکل رو برای خودتون پیچیده تر می کنید و اعتماد به نفستون رو برای تغییر از دست میدین.انسانها تغییر پذیرند البته اگر بخوان!

البته همونطوری که ایشون فرمودند مشکل ایشون ممکنه مبنای ژنتیکی و زیستی داشته باشه ولی خب مسئله بر خلاف اونچکه ایشون فکر می کنن ممکنه اکتسابی هم باشه( پروفسور مارتین سلیگمن معتقده ما الگوهای رفتاری و حتی فکری خودمون رو از مادرانمون یاد می گیریم.در مورد الگوی خوردن هم به همین شکل هست) یا ممکنه رفتار شما بر اساس برداشت ها یا نگرشهای شما نسبت به یک رویداد ی باشه که در گذشته در زندگیتون اتفاق افتاده.مثل اتفاقات دوران کودکی.

ما قبول می کنیم که طبق اونچکه شما در یکی از کامنتهاتون مطرح فرمودید پر انرژی هستید و قبول می کنیم که پرانرژی بودن شما مبنای ژنتیکی داره! ولی پر انرژی بودن شما در محیط کار و منزل که مبنای ژنتیکی نداره! اینجا دیگه مسئله ذهن مطرح هست . ذهن شما به دلائلی - که ما فعلا نمی دونیم چی هست-  انرژی زیاد شما رو به سمت فعال بودن در این دو محیط سوق داده.منظور بنده رو متوجه شدید؟

مثالی می زنم:

شما یه ماشین پر قدرت داری ، قدرت موتور ماشین دست شما نیست قبول دارم ولی فرمون و دنده و پدال که دست خودته! فرمون ، پدال و دنده ذهن شماست موتور هم ساختار ژنتیکی شماست.متوجه منظورم شدید؟

 

نکته بعدی اینکه از ایشون می خوام اگر صلاح دونستن بفرمایند که تلاشهای زیادی که می فرمایند مادرشون برای تغییر خودشون انجام دادن و بی فایده بوده چه اقداماتی بوده؟ مشکل عینی ایشون چی بوده؟ ( شما حق دارید در صورت عدم تمایل به این سئوالات جواب ندید)

پست بعدی:

در پست بعدی در مورد عواقب پر کاری خانمها و خطراتی که این مسئله برای اونها در  روابط زناشوئی ،  روابط کاری و فرزند پروری داره با هم گفتگو می کنیم.عرض کردم انسانها تغییر پذیرن اگر بخوان! برای افزایش فعل خواستن باید فرد رو با پیامدهای ادامه دادن رفتار فعلیش آشنا کنیم باشد که با اینکار انگیزه خانم زرین تاج برای تغییر بیشتر شود!

 

*مسافرین محترم متروی تهران! لطفا هنگام پیاده شدن از مترو مراقب کوسه ها باشید! با سپاس. ایستگاه بعدی ساحل ولیعصر!!!آخ

 

/ 1 نظر / 13 بازدید
افسر

سلام سالهاي سرشار از سلامتي و شادابي را برات آرزو دارم. اينطور نيست كه دوست ما زرين تاج و امثال ايشون واقعا قبول داشته باشند كه تغيير غير ممكنه چون اغلب اين تيپ افراد منتظرند همه اطرافيان تغيير كنند و رفتار آنها را بپذيرند حتي اگه سنشون چند برابر خودشون باشه اين يك شوخي يا كنايه نيست با اين موارد در محيط اطرافم زياد برخورد كردم. بهبود عزيز خود اين رفتار يك وسواس است درسته؟ و علم راههاي حل مشكل را نشان داده البته براي هر فردي مخصوص خودش. از مطالب تغييرت بهره بردم متشكرم. راستي فرزندانم رفتند منزل پدرشون منهم خيلي اصرار به برگشتشون ندارم البته تو زماني كه با من هستند سعي ميكنم تمام مهرباني و شادي را بهشون بدم از راهنمايي هات ممنون.