مقابله با باجگیری عاطفی

امسال رکورد زدم! فروردین سه ماشینه رفتیم بابلسر ، اردیبهشت ماه با یکی از همکارا رفتیم ( اومدیم!) تهران ( البته این سفر تجاری بود)  تعطیلات هفته قبل هم رفتیم فریدون کنار و جنگل نور  .حالا یه چیزی بگم بین خودمون باشه! شاید خرداد هم رفتم مسافرت از خود راضی (چه آیکن جالبیه! خنده ).   سفر رو خیلی دوست دارم چون عاشق طبیعتم بغل. خوش بحال شما تهرونیا که به شمال اینقدر نزدیک هستین.خلاصه اینهارو گفتم که بگم علت اینکه هفته قبل باشگاه مجازی به روز نشد رفتن به مسافرتی بود که هیچ برنامه ریزی براش نکرده بودیم . 5 شنبه شب تصمیم گرفتیم صبح جمعه راه افتادیم!

خب!

در این پست ( که البته ادامه دار هست) قراره با هم درباره روشهای مقابله با باجگیران عاطفی گفتگو و تبادل نظر کنیم. در باشگاه مجازی سعی دارم به تمام عواملی که باعث افزایش فشار روانیمون ( اضطراب ، افسردگی و خشم) میشه اشاره و بعد از اون راهکارهای مقابله با اونها رو با شما دوستان عزیزم به اشتراک بگذارم.

مبحث مقابله با باجگیری عاطفی با موضوع مدیریت فشار کاری مضاعف همپوشی زیادی داره. به عنوان مثال علت اینکه برخی از خانمها فشار کاری مضاعف رو تجربه می کنن وجود باجگیر های عاطفی مختلف ( مدیر ، همکار ، همسر ،فرزند ، والدین و ...) در محیط کار و منزل هست.بنابراین به همه خانومهای شاغل پیشنهاد می کنم که مجموعه مباحث مربوط به باجگیری عاطفی و مدیریت فشار کاری مضاعف رو در باشگاه مجازی پیگیری کنن.

برای کسب اطلاعات در مورد باجگیری عاطفی می تونید به پست باجگیری عاطفی و باجگیری عاطفی 2 مراجعه فرمائید.

حالا می خوام راهکارهای مقابله با باجگیری عاطفی رو با هم بررسی کنیم.اما قبل از اون بد نیست به این صحبتهای پروفسور پوپر توجه کنیم:

در زندگی اجتماعی اختلاف نظرهائی وجود دارد که باید به نوعی درباره ی آنها تصمیم گرفت. مسائلی وجود دارد که باید تکلیف آنها را روشن کرد زیرا کوتاهی در این کار ممکن است مشکلات دیگری ایجاد کند و انباشته شدن پیامدهای آنها ، به تشنج های تحمل ناپذیر بیانجامد.

اگر به صحبت های ارزشمند پروفسور پوپر بخوایم استناد کنم باید بگم که ما باید تکلیف خودمون رو با پدیده ی باجگیری عاطفی مشخص کنیم چون اگر اینکار رو نکنیم به عنوان مثال وجود باجگیری عاطفی در محیط کار باعث افزایش فشار روانیمون میشه و این فشار روانی باعث میشه در محیط خونه همیشه متر صد خشم و پرخاشگری باشیم پرخاش در محیط خونه به روابط زناشوئی و والد / فرزندیمون آسیب وارد می کنه که این باعث میشه فشار روانیمون دوباره افزایش پیدا کنه و باعث افزایش مشکلاتمون بشه!

دکتر گلسر هم در نظریه انتخاب می گه:

زنان کتک خور غالبا قربانی شوهران بی قدرتی می شوند که از زن خود چیزی را می خواهند که در بیرون از خانه نمی توانند به آن برسند.

به عبارتی برخی از آقایون که نمی تونن در جامعه یا محیط کار از حق خودشون در مقابل باجگیران عاطفی دفاع کنن دق و دلیشون رو سر همسر بدبختشون خالی می کنن! اکثر آقایونی که با همسرانشون بدرفتاری می کنن مردهای ضعیفی هستن. بنابراین مقابله با باجگیری عاطفی می تونه در کاهش خشونت خانگی هم نقش داشته باشه.

همه اینها رو گفتم که بگم اگر به دنبال زندگی سعادتمندانه هستید باید در مقابل باجگیران عاطفی بایستید هر چقدر دیرتر این کار رو انجام بدید کار خودتون جهت مقابله با این پدیده سخت تر میشه چون فرد باجگیر به مرور زمان پر رو تر ، دریده تر و گستاخ تر میشه.( وقتی روش مقابله با باجگیری عاطفی رو یاد گرفتید حتما اونها رو به فرزندانتون آموزش بدید . با انجام اینکار به مقدار زیادی فرزندانتون رو در مقابل آسیب های اجتماعی بیمه می کنید)

برای مقابله با باجگیری عاطفی باید از خودتون شروع کنید چون شما کنترلی روی رفتار فرد باجگیر ندارید خبر خوب اینه که فرد باجگیر هم کنترلی روی رفتار شما نداره! بنابراین بجای انتخاب غر و نق زدن که چرا عده ای پر رو هستن و به حقوقتون احترام نمی گذارن و حرف زور می زنن ، مسئولیت پذیری و عملگرائی رو انتخاب کنید.

حالا وقتشه که آستیناتون رو بالا بزنید!

برای مقابله با باجگیران عاطفی به سه ابزار مهم نیاز دارین:

1- یک قرار داد محکم و سفت و سخت

2- یک جمله قاطعانه

3- چند عبارت خود تائید کننده.

به زودی خدمتتون عرض می کنم که این ابزارها چی هستن ، به درد چی می خورن ،  چطور میشه تهیشون کردو در چه مواقعی و به چه شکلی میشه ازشون استفاده کرد.

 

*عنوان پست بعدی:

نگاهی به یک شاهکار هنری. اگه یادتون باشه در ابتدای سال  دیدن سه فیلم رو بهتون پیشنهاد دادم. فیلمها رو دیدید؟! اولین فیلمی که قراره با هم در موردش صحبت کنیم فیلم زیبای کرایمر بر علیه کرایمر هست. علت اینکه در ابتدا این فیلم رو انتخاب کردم اینه که موضوع فیلم درباره ی تاثیر منفی فشار کاری مضاعف و کمالگرائی بر زندگی مشترک هست.

 

* در مورد گوگل و خلیج همیشه پارس

درسته که حال روز این روزهای گوگل رو میشه در این تصویر مشاهده کرد  :

ولی می خوام بگم که ما هم در بوجود اومدن این مسائل سهیم هستیم! ما هم راه رو باز غلط رفتیم ! ما هم باز  اشتباه کردیم! یه جمله عاقلانه ای هست که میگه : 

حرمت امامزاده با متولی آن است.

همچنین جمله زیبائی در روانشناسی روابط انسانی هست که می گه : این شما هستید که مشخص می کنید که دیگران چطور باهاتون رفتار کنن!

وقتی بعضی ها میرن در ساری مجسمه سردار ایرانی رو پائین می یارن، وقتی قصد می کنن که مجسمه آریوبرزن رو در یاسوج از بین ببرن ، وقتی نقاشی ها و اشعار فردوسی بزرگ رو یک شبه در مشهد از بین می برن و با اینکار چشمشون رو بر روی تاریخ و تمدن ایران می بندن ، بعد توقع داریم که یه شرکت امریکائی به تاریخ ما احترام بگذاره! عجب توقع غیر عاقلانه ای! بستن چشمها و کتمان واقعیت رو خودمون به گوگل یاد دادیم ! اینطور نیست؟

نه کار اینهاست نه کار اونهاست        از این و اون نیست از ماست که بر ماست!

 

* در مورد رفتار سخیف یک سفیه!

بنظرم داستان از اونجائی شروع نشد که سفیهی به اسم شاهین نجفی رفتار سخیفی رو انجام داد و به امام نقی ( هادی) (ع)  ما بی احترامی کرد. بنظرم داستان از اونجائی شروع شد که ما مسلمون ها جبر رو وارد جامعه کردیم.( هر که جبر آورد خود را رنجور کرد. مولوی). مثلا  اومدیم گفتیم چون ما حجاب رو قبول داریم همه باید قبولش داشته باشن و رعایتش کنن ! ( طرف دین رو قبول نداره ما میگیم حجاب داشته باش! {#emotions_dlg.e24})  اون هائی هم که حجاب رو قبول ندارن ( مثه ما فکر نمی کنن) رو  جلوی جمع ، توی جامعه دستگیر کردیم ، بازداشت  و حتی در مواردی به دادگاه معرفیشون کردیم! ما به این شکل افرادی رو که مثل ما فکر نمی کنن رو تحقیر کردیم! پر واضحه که هیچ کس دوست نداره تحقیر بشه! ولی وقتی که تحقیر شد در درونش  خشم و کینه ایجاد میشه و به دنبال فرصتی برای جبران می گرده.

با این وجود ،  کار سفیهی به نام شاهین نجفی سخیف بود و در این شکی نیست. چون اگر عده ای با شما بد رفتاری کردن شما حق ندارید به همه افرادی که جز اون گروه هستن توهین کنی. از طرفی رفتار اشتباه من مسلمون چه ارتباطی به ائمه  داره که بعضی ها سعی دارن با توهین به این بزرگواران احساس حقارت خودشون رو موقتا تسلی بدن!

تمسخر کردن کار انسانهای سفیه و نادان است. امام هادی (ع)

توضیح:

بنده به عنوان یک مسلمان مدافع حجاب هستم ولی با جبر در حجاب مخالفم. جبر ، فقط باعث دین گریزی و افزایش جبر در جناح مقابل میشه ، که شده!

 

 

/ 3 نظر / 40 بازدید
زرین تاج

همیشه به سفر ! میبینم که سالی پر از مسافرت رو شورع کردید . دعا کنید ما هم طلبیده بشیم بیاییم مشهد.

افسر

سلام عاشق طبيعت! نه مجب سرور خاطر ما گشتي! خوبه كه مباحث اجتماعي را هم مطرح ميكني. فكر كنم بايد لايك بزنم[لبخند]

زرین تاج

امسال یه جورهای دیگه هم دارین رکورد میزنین! اگه گفتی تو چی؟