مقابله با خشونت بر علیه زنان بخش پنجم (سخنی با آقایان)

یکی از مسائل مهمی که زوجین باید تکلیفشون رو در موردش مشخص کنن مسئله خشونت خانگی هست. اگر به این پدیده شوم توجه نشه در آینده مشکلات بیشتری رو برای خانواده بوجود میاره و این مشکلات روی هم انباشته میشن و فشار روانی وارده بر زوجین بیشتر از پیش میشه.

به عنوان مثال با افزایش سن زوجین احتمال خشونت کاهش پیدا می کنه. ولی تاثیر خشونت گذشته بر روح و روان فرزندان رو نمیشه نادیده گرفت . فرزندان این خانواده ها (خانواده های پر تنش) معمولا اعتماد به نفس کمی دارن و ممکنه نتونن در تعاملات اجتماعی یا روابط با همسرشون ارتباط مناسبی برقرار کنن همچنین کودکان این خانواده ها در نوجوانی در برابر آسیب های اجتماعی آسیب پذیرتر هستن . همه اینها اتفاقات بدی هست و این اتفاقات بد برای زوجین فشارزاست . حالا درسته که در میانسالی خشونتی در زندگی زوجین دیده نمیشه ولی بخاطر این مشکلاتی که دامن فرزندانشون رو می گیره فشار روانیشون افزایش پیدا می کنه و این همون انباشته شدن مشکلاته که تشنج تحمل ناپذیری رو باعث میشه که پوپر بهش اشاره داره.

بنابراین زوجین درگیر خشونت دو راه در پیش رو دارن. یا از هم جدا بشن یا برای حذف خشونت اقدامات جدی و متعهدانه داشته باشن. حد وسط به سمت تشنج تحمل ناپذیر پیش میره.یادتون باشه که شما فقط یکبار در این دنیا زندگی می کنید! 

در پست های قبلی مطالبی رو خدمت خانم ها عرض کردم این پست برای آقایون هست . اگر مطالعه این پست رو همسرتون بهتون پیشنهاد کرده این بدین معناست که همسرتون معتقده در زندگی مشترکش خشونت وجود داره.

در ابتدای این پست از شما آقای عزیز می خوام که به این سئوالات فکر کنید:

شما آقائی که در مورد همسرت اعمال خشونت می کنی (انواع مختلف خشونت: فیزیکی یا روانی مثل نادیده گرفتن ، تحقیر کردن ، انتقاد شدید ، ترساندن ، محدود کردن آزادیها و ...) تا به حال فکر کردین ناامن ترین مکان برای همسر شما که ناموستون به حساب میاد کجاست؟ تا بحال به این موضوع فکر کردین که کدوم مرد بیشترین آسیب رو به همسر شما زده؟ مزاحمان خیابانی ؟ زورگیر ها ؟ یا ....

 لطفا با دقت مطالعه کنید!

شواهد بیشماری وجود دارد که ، حداقل برای زنان ، خطرناک ترین مکان خانه است و بیشترین احتمال خشونت کننده هسر اوست .

 منبع ( کتاب روابط صمیمانه -مسائل ، نظریه ها و اصول پژوهش نوشته رالف اربر و همکاران 2011 انتشارات ارجمند)

یه منبع دیگه:

زنان در خانه هایشان بیشتر از هر جای دیگری در معرض خشونت قرار دارند . زنان آمریکائی ، بیشتر از همسران خود ، در مقایسه با حوادث اتومبیل ، تجاوز یا دزدی ، آسیب می بینند.

منبع:(راهبردهای جدید در زوج درمانی ترجمه و تالیف دکتر اکرم خمسه انتشارات ارجمند)

بنابراین ناامن ترین مکان برای همسر شما خونه ای هست که در اون با شما زندگی می کنه و شما فردی هستید که بیشترین آسیب رو به این خانم زده اگر این مطلب باورتون نمیشه از همسرتون بپرسید!

تا بحال خودتون رو جای یک زن گذاشتین؟ اون هم از نوع شاغلش!

این خانم هم مثل شما شاغل هست و در اثر کار و فعالیت خارج از خونه خسته میشه و فشار روانیش افزایش پیدا می کنه . با این وجود وقتی شما در منزل درحال استراحت هستید ایشون باید برای شما و اعضای دیگر خانواده غذا بپزه ، خونه رو مرتب کنه ، در پذیرائی از مهمانها نقش فعال داشته باشه ، موجودی مواد غذائی منزل رو مدیریت کنه ، به امور درس و تربیت بچه ها رسیدگی کنه به شما رسیدگی کنه ، به خودش رسیدگی کنه که یه وقت از جذابیت نیوفته! دوره رنج آور قائده گی داشته باشه و توقع داشته باشید که مثل زمان های معمولی دیگه به شما سرویس بده و بعد در پایان کتک هم بخوره و تحقیر بشه! 

این اصلا منصفانه نیست.

تا حالا به نقش هر زوج در بچه دار شدن فکر کردین؟

یه مرد اگه خیلی مسئولیت پذیر باشه و در کنار تصمیم به فرزندآوری به ارضای نیاز همسرش هم توجه کنه بیست دقیقه یا نیم ساعت باید وقت بگذاره. اگر خودخواه باشه 5 دقیقه هم کافیه! خب! شما به عنوان یک مرد خوب می دونید بعدش چه اتفاقی برای زن میوفته و همسرتون چقدر باید برای فرزندپروری مایه بگذاره. 9 ماه درد و رنج و گرفتاری شروع کاره! وقتی بچه به دنیا میاد زن شبهای زیادی بیدار خوابی می کشه تا بچه اونقدر بزرگ بشه که بتونه مستقل غذا بخوره و بخوابه.  

 بعد خانمی که این شرایط رو داره در زندگی مشترک تحقیر میشه و اعمال خشونت رو هم  تجربه می کنه! این منصفانه هست؟!

 رنج به دنیا آوردن و تربیت و بزرگ کردن بچه اونقدر سخته که امام سجاد (ع) در رساله حقوقشون در باب حقوق مادر می فرمایند:

 به همان اندازه ای که مادرت برای تو رنج کشیده از او تشکر کن و آن را هم جز با یاری و توفیق خدا نمی توانی انجام دهی.

 در کل رساله حقوق فقط در مورد مادرها به این شکل مطلب نوشته شده.یعنی زحمات مادر رو فقط با توفیق و یاری خداوند میشه جبران کرد. این بخاطر رنج زیادی که زن در تربیت و بزرگ کردن فرزندش متحمل میشه.

 ممکنه بعضی از آقایون با مطالعه این مطالب و برای توجیه خشونتشون بگن که همسر من اهل جدل و بحث هست ، انعطافش کمه و خودرای هست و ... 

 اگر شما یک همچین همسری دارید برای حل مشکلتون باید به مشاور مراجعه کنید. نه اینکه اعمال خشونت کنید!

 پیامبر اعظم (ص) می فرمایند:  زن دیوانه را طلاق بدهید. 

 اگر شما از درمان همسرت ناامید شدی باید طلاقش بدی ولی باز هم حق نداری باهاش بدرفتاری کنی. اصلا خشونت معنا نداره. 

چون :

خشونت از دیوانگی است چون مایه پشیمانیست و اگر بعد از خشم پشیمان نشدی دیوانگی ات قطعیست . امام علی (ع)

 ممکنه آقائی بگه در سوره نسا نوشته شده فلان...

 به این آقایون می خوام بگم که دین اسلام با این همه رشد و پیشرفت علم هنوز کهنه نشده و حرف های زیادی برای گفتن داره ولی بنظرم این قانون شامل همه بخش های دین نمیشه!

 یکی از این موارد نسخه ای هست که در سوره نسا در  تعامل با همسر کج رفتار نوشته شده.یه این نکته توجه داشته باشید که اون نسخه پیشنهادی سوره نسا برای اعراب دوران جاهلیت بوده اونها اونقدر جاهل بودن که دختران خودشون رو زنده به گور می کردن شما می خواین برای مدیریت روابط زناشوئیتون از نسخه ای که به اونها پیشنهاد شده  استفاده کنید! دین رو بهانه ای برای ناتوانیتون جهت مدیریت و کنترل خشم نکنید!

کدوم معصوم از این نسخه در مورد همسرش استفاده کرد؟ مدرک بیارید. 

 اون نسخه برای ائمه نیست همچنین برای شما آقائی که عصر تکنولو‍ژی زتدگی می کنه و تحصیلات آکادمیک هم داره نیست.

 اجازه بدید بهتون بگم که در دین چه چیزهای دیگری در مورد زن ، مرد و خشونت مطرح شده. قطعا دین بیشتر از یک یا دو آیه سوره نسا هست!

 در آیه 19 سوره نسا اومده:

 با زنان بطور شایسته رفتار کنید.اگر باعث ناراحتی شما شدن زود طلاقشان ندهید چون ممکن است چیزی خوشایندتان نباشد و خدا خیر فراوانی در آن برای شما قرار داده.

در سوره روم آیه 21 اومده:

 از نشانه های خدا این است که همسرانی را برای شما آفرید تا در کنار آنها احساس آرامش کنید.

ممکنه آقائی بگه پس چرا همسر من باعث آرامشم نیست؟ جواب این سئوال رو امام سجاد (ع) در رساله حقوقشون به زیبائی دادن:

 او (همسرت) در صورتی مایه آرامش خواهد بود که کامجوئی و لذتی که ناچار به انجام آن است رعایت شود و این حق بزرگی است.

بنابراین قطعا همسر مایه آرامش هست ولی این مهم یک شرط داره! لذت هائی که همسر شما ناچار به داشتنش هست باید رعایت بشه.باید زمینه ارضا نیازهاش رو فراهم کنی.

تا بحال به این مسائل فکر کردی:

 به اوج لذت جنسی همسرت در رابطه زناشوئیتون فکر کردی؟

 به ایجاد فضای آروم و حمایتی در زمانی که همسرتون دوره قاعدگی رو سپری می کنه فکر کردید؟ 

 به نیازهای ‍ژتیکی همسرت توجه کردید؟ 

 نیازهایی مثه آزادی ، عشق ، بقا ، تفریح و از همه مهمتر قدرت! 

 شما باید باعث آرامش همسرتون بشید. اگر اینکار رو انجام دادید همسرتون هم مایه آرامش شما میشه. رابطه زناشوئی مثه یک سیستم هست که هر بخش روی بخش دیگه تاثیر می گذاره.

 اما شما با اعمال خشونت به جائی نمی رسید. همونطور که تا بحال به جائی نرسیدید.

این مهمه که بدونید با اعمال خشونت به جائی نمی رسید .بجای اعمال خشونت از ابزارهای قدرتمند خلع سلاح و اقدامات اصلاحی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات در مورد این دو ابزار به همسرتون مراجعه کنید ( کسی که به شما مطالعه این پست رو پیشنهاد داده) در پست بعدی با ذکر مثال بیشتر با این دو ابزار و چگونگی استفاده از اونها آشنا میشید. همچنین در پست بعدی با آناتومی خشم و چگونگی تاثیر استفاده این ابزارها بر کاهش خشم آشنا میشید.

 عنوان پست بعدی:

 مقابله با خشونت بر علیه زنان بخش ششم (سخنی با زوجین)

 

×مطالب پست بعدی خیلی مهمه حتی اگر در زندگیتون خشونت وجود نداره و یا حتی متاهل نیستید بهتون پیشنهاد می کنم پست بعدی رو مطالعه کنید. 

*لطفا در نظر سنجی باشگاه مجازی شرکت کنید برای مطالعه دقیق سئوال مطرح شده بر روی گزینه مشاهده نتایج کلیک کنید.ممنون از دوستانی که در نظر سنجی شرکت کردند.

/ 2 نظر / 15 بازدید
سارا

عالي و مفيد. اما... اوني كه بايد اينو نمي خونه! زني رو ديديد كه قبل از ازدواج معروف باشه به مدير بودن، اعتماد به نفس، مسئول و ... اما بعد از ازدواج شوهرش جوري باهاش رفتار كنه كه تنها ازش يه آدم ترسو و ضعيف باقي بمونه! كه اگه يه بار جز چشم حرفي بزنه بيفته به جونش . و اين آقا به خودش افتخار كنه كه من اينو درستش كردم!!! خير متاسفانه اين نوشته هاي خيلي درست هرگز توسط اوني كه بايد خونده نمي شه! تو اين وبلاگ خيلي راحت از طلاق حرف زديد! اما هيچ فكر كرديد كجاي جامعه ي ما اين شرايط و فراهم كرده يه زن حس كنه با فرار از زندانش (خونه) جايي داره كه توش امنيت باشه؟ زنها محكوم به تحمل كردن و دم نزدنند. ببخشيد سرتونو درد آوردم. اينو به حساب كسي بزاريد كه كاري نمي تونه بكنه براي عزيز ترين كسش كه داره جلو چشماش از دست مي ره. وبلاگ خوبي داريد.

shadi

سلام ممنون واقعا لذت بردم من اگه شوهرم اجازه بده حریم شخصی داشته باشم گاهی بادوستام برم سفر گاهی با دوستام برم شام بخورم گاهی خودمو از دغدغه ها وفشار روانی رهاکنم زندگی براش بهشت میکنم اما کو گوش شنواااااااا