پاسخ به سئوالات پست قبلی

خانم ها زرین تاج و گلپونه بعد از مطالعه ی پست قبلی دو مسئله رو مطرح فرمودند که بنده قصد دارم در این پست به سئوالات این دو عزیز جواب بدم.

 

-خانم زرین تاج:
باز هم طبق معمول برام نا مانوسه باید چند بار بخونم تا بفهمم. واقعا به جای خود مختاری کلمه بهتری پیدا نمیشد؟! من تا حالا فکر میکردم خود مختاری یعنی خود رایی . یعنی خود کامگی . یعنی سر پیچی از قوانینی که تو هر اجتماعیه حتی اجتماع کوچیک خانواده . فکر میکردم خودمختاری باعث میشه تو خونه گذشت از بین بره.
جواب: 
کلمه ای که مترجمان در منابع مختلف اون رو خودمختاری ترجمه کردن این کلمه هست:
autonomy
معنای این کلمه اینهاست:
خودگرانی.استقلال داخلی، خودمختاری، حاکمیت ملی مبنی براستقلال اقتصادی و سیاسی
اما معنای خودمختاری چیست؟
 استقلال . بدون قیمومت . بدون صاحب اختیاری . آزادی .- حکومت خودمختاری ؛ با استقلال حکومت،خودرای،خودسر،کسی که انتخاب رفتارهایش بر اساس تنظیم شخصی است.
منظور ما در اینجا از خودمختاری تعریف آبی رنگ پاراگراف بالایی هست.پست بعدی رو مطالعه بفرمائید زوایای دیگر مسئله براتون روشن میشه.
-خانم گلپونه:
دانشگاه که می رفتیم یکی از استادامون میگفت وقتی میخواین برای بچه مثلن اسباب بازی بخرید چند مدل اسباب بازی بسته به نیاز کودک یا هزینه ای که میخوا بکنید انتخاب کنید بعد از کودک بخواین که از میون اوناها یکی رو انتخاب کنه. با این روش کودک یاد میگیره که حق انتخاب داره زیر سایه منترل پدر و مادر که لاقید و خودمختار بار نیاد.
حالا این توصیه دکتر واحد با فرمایشات شما تضاد نداره؟
جواب:
همونطوری که در پست قبلی مطالعه فرمودید همه ی انتخاب ها یکسان نیستند و به خودمختاری فرد کمک نمی کنن.
اما در مورد سئوالی که پرسیدید عرض کنم که تنها حالتی که با خودمختاری مورد نظر ما در تضاد هست و یا به عبارتی نقطه ی مقابل اون هست روابط مبتنی بر کنترل گریست با توجه به مثال شما:
 اگر والدین خودشون تصمیم بگیرند برای فرزندشون چه اسباب بازی رو بخرن و بعد از تصمیم گیری همون اسباب بازی رو تهیه کنن و به فرزندشون بدن،در چنین حالتی می تونیم بگیم این رفتار با شرایط حامی خودمختاری در تضاده.
مطلبی که استاد شما مطرح فرمودن بین این دو هست.شما دوست عزیز هم اگر پست بعدی رو مطالعه بفرمائید منظور بنده رو بهتر متوجه می شید.بین روابط مبتنی بر حامی خودمختار و حالت کنترلگری فضای خالی زیادی وجود داره و افراد بر اساس ایجاد تغییر در تعداد و مقدار در آیتم های مختلف خودمختاری(درک منبع علیت،اراده و درک انتخاب) به مقدار تقریبا معینی خودمختاری فرزند یا اطرافیانشون رو ارضا می کنن.
آرزوی موفقیت برای شما دوستان گرامی
/ 3 نظر / 10 بازدید
زرین تاج

پس با این تفاسیر اگر بجای کلمه خودمختاری از خودگرایی یا بهتر از اون استقلال استفاده میکردید بهتر نبود؟ خودمختاری یه جورهایی بار منفی به آدم میده!!! بی صبرانه منتظر پستهای بعدی در این زمینه هستم.

گلپونه

ممنون که جواب میدین حتمن پیگیرم

آزاده

خبلب قابل تامل بود مرسیییییییییییییییییییییییییی