مرد جنس آسیب پذیر!!!!

دکتر گاتمن رفتار ناشیانه آقایون در گفتگو های عاطفی رو قرار گرفتن در موقعیت هیجانی می دونه که اسمش رو گذاشته:

 

 احساس غرق شدگی

در چه زمانی احساس غرق شدگی رو تجربه می کنیم؟

وقتی احساس می کنید اونقدر تحت فشار منفی نگری نسبت به خودت، همسرت و زندگی شدید و بار بیشتر از توانتون رو بر روی دوشتون حس می کنید و فکر می کنید دلسردی و خشم به شدت بر شما مسلط شده اون موقعست که می گیم احساس غرق شدگی بر شما حاکم شده.

فردی که در حالت غرق شدگی قرار گرفته، ذهنش پر میشه از افکار خودآیند منفی.افکار منفی که به فرد میگه:

" تو بصورت ناعادلانه مورد حمله قرار گرفتی" یا "از طرف مقابلت درک نمیشی"یا "مورد ستم قرار گرفتی".

 وقتی که فرد بطور کامل در حالت غرق شدگی قرار می گیره احساسش به قدری شدید ،دیدگاهش به قدری محدود و افکارش به قدری مغشوش میشه که دیگه نمی تونه دیدگاه طرف مقابلش رو بپذیره و به افکارش نظم بده .در چنین حالتی تقریبا گفتگو سازنده غیر ممکن میشه.

در حالت غرق شدگی مجموعه پیچیده ای از تغییرات فیزیولوژیکی و فکری در فرد بوجود میاد.آدرنالین در خون فرد ترشح میشه و نفس کشیدن براش دشوار میشه،عضلاتش منقبض میشه ضربان قلبش تند تر میشه. این فشار عصبی شدید با افکار و عواطف فرد حالت بازخوردی داره.بنابراین وقتی کسی در حالت غرق شدگی قرار می گیره افکار درونی منفی و نظام عصبیش برانگیخته میشن و یکدیگر رو تحریک می کنن و هرچه زمان بگذره و فرد در این حالت بمونه شکستن این حلقه منفی نگری براش دشوارتر میشه.

در چنین حالتی فرد معتقده فضا بیش از اندازه عاطفی و احساسی شده و دوست داره همه چیز متوقف بشه چون احساس می کنه نیاز به آرامش داره.

              غرق شدگی یک نوع درماندگی هیجانیست

فرد غرق شده در احساسات-که به شدت غیر منطقی شده- برای رسیدن به آرامش سه راه رو در پیش روی خودش می بینه:

 1-پرخاشگری، جهت ساکت کردن شخص مقابل.

2-کناره گیری کردن و در خود فرو رفتن(سنگ شدن)

3-فرار کردن و خارج شدن فیزیکی از محیط

 نکته مهمی که باید بدونید اینه که:

 نقطه غرق شدگی برای هر فرد تعریف منحصر به همون شخص رو داره.اینکه شوهر شما در چه سطحی از تعامل با شما به نقطه غرق شدگی می رسه و چقدر در این نقطه می مونه به نوع تربیت خانوادگی و محیطی،ژنتیک و وضعیت فعلی هیجانیش بستگی داره.

اگر نیمرخ ژنتیکی همسرتون نیاز به آزادی و قدرت رو بالا و نیاز به عشق و تعلق خاطر رو پائین نشون می ده، می تونیم به این نتیجه برسیم که احتمالا همسر شما به سرعت وارد مرحله غرق شدگی میشه.وضعیت فعلی هیجانی همسرتون هم خیلی مهم هست.اگر همسرتون در حال حاضر اضطراب و یا افسردگی داشته باشن، احتمال اینکه ایشون خیلی زود به مرحله غرق شدگی برسن خیلی زیاد هست.

هرچقدر فردی زودتر به مرحله غرق شدگی برسه گفتگو کردن باهاش سخت تر میشه.در نتیجه افرادی که با این اشخاص زندگی می کنن باید مهارت های اجتماعی ویژه ای رو یاد بگیرن. 

خب!حالا اینهائی که تا اینجا گفتیم چه ربطی به موضوع پست داره؟ 

متاسفانه این آقایون هستند که در قیاس با خانمها بیشتر احساس غرق شدگی رو تجربه می کنن.(علتش رو در پست های بعدی خدمتتون عرض می کنم)

تحقیقاتی که آقای رابرت لونسون در دانشگاه کالیفرنیا بر روی 151 زوج انجام داد نتیجش این شد که:

شوهران به گونه ای یکنواخت، درماندگی حاصل از منازعه زناشوئی رو ناخوشایند و حتی آزاردهنده می دونن در حالی که خانمها چندان اهمیتی به این موضوع نمی دن.

بنابراین برخوردهای منفی جزئی تری می تونه مردان رو به حالت غرق شدگی هیجانی دچار کنه که این باعث میشه مردان با حالت طغیان زده ای به همسرانشون پاسخ بدن.

نتایج این تحقیق نشون می ده خانمها در مدیریت هیجاناتشون به مراتب از آقایون بهتر عمل می کنن.

در حالی که خانمها می تونن در دریای عواطفشون شیرجه بزنن، آقایون در چنین مواقعی احساس می کنن در این دریا گم شدن و این احساس، کلافه و درماندشون می کنه.اونها اکراه دارن که به درون مسائل عاطفی شیرجه برن.اینکه می بینید همسرتون از گفتگو در باره مشکلات زندگیتون طفره می ره علتش همینه.

پس تا اینجا متوجه شدید حالت غرق شدگی چیه، فردی که در این حالت هست چه چیزی در ذهنش می گذره و همچنین دونستید که چرا دنیای احساسات کلا خارج از حیطه آسایش اغلب آقایون قرار داره.

خواهشی که بنده از خانمها دارم-مخصوصا خانمهائی که در روابط زناشوئیشون خشونت وجود داره-اینه که وقتی همسرتون علائم بدنی رو نشون داد که حاکی از رسیدنشون به نقطه غرق شدگی احساسی هست سعی کنید هرچه زودتر به گفتگو خاتمه بدید و عقب نشینی استراتژیکی کنید.

دوست عزیز،ببخشید که صریح صحبت می کنم! 

خدا فردا رو از شما نگرفته که می خواید همه مشکلات زندگیت رو در یک لحظه حل کنید.با خاتمه دادن به مشاجره به همسرتون تنفس هیجانی بدید،شوهر شما -به دلایلی که گفته شد-قادر نیست پا به پای شما گفتگو های سرشار از احساس و عواطف رو ادامه بده،کلافه و سردرگم میشه و ممکنه حرفی رو بزنه و کاری رو انجام بده که نباید انجام می داد!

وقتی شما و یا همسرتون به حالت غرق شدگی می رسید فوق العاده بی منطق میشید.در چنین حالتی اصلا مهم نیست که چند جلسه پیش مشاور رفتید و یا چند کتاب روانشناسی خوندید و چه مطالبی رو می دونید یا مدرک تحصیلیتون چیه!

همه اینها قبل از رسیدن به مرحله غرق شدگی می تونه بهتون کمک کنه.(زمانی که هنوز مغز شما تحت سلطه احساساتتون قرار نگرفته)

باشگاه مجازی پرورش عضلات هیجانی می تونه بهتون کمک کنه که دیرتر به مرحله غرق شدگی برسید و اگر هم به این مرحله رسیدید بتونید هرچه سریعتر این حالت منفی هیجانی خارج بشید.

در آینده مطالب بیشتری رو در این زمینه-غرق شدگی- خدمتتون عرض می کنم. 

 

 

 

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مامان ارغوان

موضوع خیلی جالبی رو مطرح کردین. جالبه این موضوع فکر منو همیشه مشغول کرده. شوهر من آدم خیلی خوش صحبتیه و خیلی راحت می تونه با صحبتاش رو دیگران اثر بگذاره ولی تو 8 سال زندگی مشترکمون تا شروع کردم باهاش به صحبت در مورد زندگیمون اصلا وارد بحث باهام نمی شه و درست مثل سنگ بهم نگاه می کنه. بسته به نوع برخورد من مدل سنگ شدنش متفاوته. منم که سکوت می بینم بعضی وقتا انقدر عصبانی می شم که می خوام انقدر تحریکش کنم که لااقل داد و بی داد کنه. منتظر ادامه مطلبتون می مونم[گل]

نازمنگولا

خیلی از آشنایی با وبلاگ شما خوشحال شدم. مطالبتون جالب و کاربردیه[گل]

زرین تاج

یکی از همکارهام (آقا) میگه تعداد دعوای بین زن و شوهر به آی کیوی هر دوتاییشون بستگی داره ! اونی که آی کیوی کمتری داره حرفهای بی ربط و نا بجا بیشتر میزنه و بیشتر باعث دعوا میشه! البته به زبون طنز میگه ولی به نظر میاد کاملا درسته!

آزاده

سلام خوبی؟مثل همیشه عالی و قوی و مستند ظاهر شدی آفرین ن ن ن ن ن ن [گل] به نظر من مردا در ان واحد نمیتونن به چند چیز فکر کنن و چون دائم درگیر فکراشون در خصوص کارهاشونن وقتی این صحبت ها پیش بیاد به هم میریزن چون احساس ضعف میکنن در مورد احساسات نمیتونن خوب صحبت کنن و منظورشون رو برسونن و به همین علت فکر میکنن تو موضع ضعفن و چیزی نمونده توی جتگ ببازن برای همین قاطی میکنن کاش در ادامه در مورد راهکارها بیشتر صحبت میکردی

رویا

مطلب خیلی جالبی بود مثل باقی مطالبتون ممنونم. من این غرق شدگی رو زیاد تجربه کردم یه لحظه هایی که احساس کردم دنیا جلوی چشمهام تیره و تار شده و فقط خواستم جیغ بزنم و همه چی رو بهم بریزم! خیلی خوبه که آدم بدونه اون نقطه غرق شدگی کجاست تا تلاش کنه به اونجا نرسه.

آزاده

سلام دوست عزیز من به روزم تشریف بیارید خوشحال میشم [رضایت]

زرین تاج

سلام ولادت حضرت علی و روزتون رو بهتون تبریک میگم. شاد . سرحال باشید

گلپونه

مشکل اینه که طرف ما نه باشگاه مجازی رو قبول داره نه روانشناس و روانپزشک خودش مغز متفکر عالمه! یه سال بعد هم که شروع کنی بازم غرق میشه. فقط موندم چرا حین غرق شدن دست و پا نم یزنن یکی دستشون رو بگیره نجاتشون بده! ؟

افسر

سلام اغلب ما تجربه هایی از این نوع رفتار در طول زندگیمون داریم ونکته ای هست که خانمها این را عیبی در آقایان می بینندکه با یستی با نصیحت درصدد تذکر وپرهیز مردان از این نوع رفتار برآیند درصورتی که اغلب این غرق شدگی به ادبیات گفتگو باز میگردد این کاملا درست است که مردان غالبا برای زندگی های مشترک آموزش ندیدند ولی ایا زنان ما چنین هستند. اعتقادم براین است که با اموزش مهاراتهایی نظیر گفتگو گامهایی در زندگی مشترک برمیداریم و از آن بسیار پربارتر فرزندانمان را آموزش می دهیم حتی اگر مردان دراین مقاطع زمانی همراهی نکنند .  

رزا

سلام. من فکر می کردم وقتی مرد در مقابل زنش سکوت می کنه ، می تونه این معنی رو داشته باشه که در درون حرف زنش رو پذیرفته و خودش هم تو دلش به زنش حق می ده ولی (به خاطر نیاز به قدرت)نمی خواد اعتراف کنه . فکر نمی کردم الان تو مرحله ایه که اصلا قدرت استدلال و منطق نداره. به نظرم دیگه من خیلی خوشبین بودم. نه؟