تحلیل مشکل خانم ملکه با کمک نظریه ی انتخاب

*با کلیک کردن بر روی کلمات قرمز رنگ می توانید به پست مربوط به توضیحات مراجعه فرمائید.

---------------------------

 

در نظریه ی انتخاب گفتیم که هر فردی پنج نیاز ژنتیکی داره:

1-قدرت

2-بقا

3-تفریح

4-آزادی

5-عشق و تعلق خاطر

همچنین گفتیم که هر کدام از ما یکدنیای کیفی داریم.محتویات دنیای کیفی رویا های شخصی ماست که دوست داریم در زندگیمون تحقق پیدا کنن.اگر این آرزوها تحقق پیدا کنن خوشحال می شیم در غیر اینصورت ناراحت.همچنین لازمه که یادآور بشم که اونچه که به رفتار ما انسانها جهت می ده کسب لذت و دفع ضرر و ناراحتی هست. 

اینکه در نظریه ی انتخاب میگیم انسان از درون انگیزه می گیره و رفتار می کنه معنیش اینه که ما برای تحقق محتویات دنیای کیفی و ارضای نیازهای ژنتیکیمون رفتارهائی رو انتخاب می کنیم.

مثلا تحقق نیافتن رویای شخصی خانم ملکه:

" عادت داشتم به اینکه مردی دوستم بدارد ، به من ابراز محبت کند ، دلش برایم تنگ شود و از واژه هایی مثل اینکه عاشق رنگ چشماتم ، سادگی ات رو دوست دارم ..."

باعث شد که ایشون برای ارضای نیاز بالای خودشون به عشق و تعلق خاطر ارتباط با یک مرد دیگر رو انتخاب کنن.انتخاب این رفتار برای خانم ملکه در اون لحظه خوب بود:

" الان حس و حال دخترکهای 14-15 ساله رو دارم و واقعا دوستم را دوست دارم .."

از دوستان خوبم و خانم ملکه می خوام به این نکات مهم توجه کنن:

1-تقریبا هیچ زوجی رو نمیشه پیدا کرد که نیازهای ژنتیکیشون با همدیگه یکی باشه.(جور بودن نیمرخ ژنتیکی)بخاطر همین مسئله هست که دکتر گلسر میگه ارضای نیاز های ژنتیکی بصورت کامل خارج از توان روابط زناشوئی هست پس:

بهتره زن و مرد در کنار روابط زناشوئی شون ،روابط شخصی خودشون رو هم حفظ کنن.

2-همونطوری که خانم ملکه بهش اشاره کردن ایشون در یک مقطع زمانی خاص تونستن با برقراری یک ارتباط عاطفی با مرد دیگری تا حدودی نیاز خودشون به عشق و تعلق خاطر رو ارضا کنن.پس ما می تونیم نیازهامون رو در تعامل با دیگران ارضا کنیم.با توجه به اینکه همسر خانم ملکه نیاز ژنتیکی شون به عشق و تعلق خاطر از ایشون کمتر پس بهتره خانم ملکه در پی ارضای نیازشون به عشق و تعلق خاطر در روابط شخصیشون باشن.مثل بر قراری ارتباط عاطفی با دوستان همجنس،اقوام و خویشاوندان.نه ارتباط با یک مرد دیگر به دلیل اینکه این یک انتخاب پر ریسک هست.اینکه ایشون می گن:

" عادت داشتم به اینکه مردی دوستم بدارد "

قانون ساخته ی ذهنشون هست.این دوستمون با برقراری ارتباط عاطفی با همان افرادی که عرض کردم هم می توانند نیازشان به عشق و تعلق خاطرشان را ارضا کنن.(ژن بقا به ما گرسنگی رو اعلام می کنه ولی نمی تونه برامون تعیین تکلیف کنه که چه بخوریم!اینکه چطوری قصد داریم گرسنگیمون رو برطرف کنیم به انتخاب خودمونه).پس بهتره خانم ملکه روابط اجتماعی و خویشاوندیشون رو گسترش بدن.

3-همونطوری که خانم ملکه برای ارضای نیازشون به عشق و تعلق خاطر تصمیم گرفتن برقراری ارتباط عاطفی با یک مرد دیگر رو انتخاب کنن، بهتره به این نکته  هم توجه کنن که همسرشون در پی ارضا نیاز ژنتیکی یا تحقق چه رویایی، تنها خوابیدن رو انتخاب کردن.آیا انتخاب تنها خوابیدن توسط ایشون براشون منافعی داره یا مسئله ای در همبستری هست که ناراحت می کنه.(نا دیده گرفتن خواسته ها یا ارضا نشدن نیازی خاص)

4-متاسفانه این دیدگاه اشتباه در جامعه ی ما رواج زیادی داره:

...راستش خیلی دلم می خواد از تجربیات شما در ارتباط با رفتارهاتون با همسرتون بدونم. تعجب نکنین . دلم می خواد بدونم چگونه به همسرتون محبت می کنید یا حتی موقع خشم و ناراحتی چه برخوردی دارید و رفتار همسرتون چگونه است ؟...(پست دوم خانم ملکه)

هرگز سعی نکنید بر اساس تجربیات دیگران با همسرتون ارتباط برقرار کنید!همسر شما نیز مانند شما انسان منحصر به فردیست، با شدت نیازهای ژنتیکی مختلف و رویاهای شخصی منحصر به فرد و شخصی.قطعا هیچکس نمی تونه به اندازه ی همسر خانم ملکه در این زمینه به ایشون کمک بکنه. پس در جای دیگر به دنبال کمک در این زمینه نباشید.

پیشنهاد من به این دوستمون اینه که:

-انتظارات خودشون رو بر اساس واقعیت های زندگیشون پایه ریزی کنن. نداشتن یک مرد رمانتیک اما در عین حال سختکوش و دست و دلباز(در بعد اقتصادی)واقعیت زندگی ایشون هست البته ممکنه همسر خانم ملکه با گفتگو یا مشاوره اندکی رمانتیک تر رفتار کنن ولی خانم ملکه نباید انتظار زیادی از ایشون در این زمینه داشته باشن.کنترل کردن یا سرزنش کردن هم فقط شرایط رو بدتر می کنه.

-با همسرشون وارد دایره ی حل بشن.اون هم بدون استفاده کردن از هفت عادت مخرب.همچنین وقتی با همسرشون وارد گفتگو شدن حتما این نکته ی مهم رو به همسرشون یادآور بشن که:

ایشون رو همونطوری که هستن پذیرفتن(به منظور بهبود روابط زوجین،احتیاج داریم که از طرف همسرمان پذیرفته شویم-دکتر گاتمن)،خانم ملکه می تونن با ملایمت به همسرشون بگن که این حقشونه که بعضی وقتها تنها بخوابن ولی جدا خوابیدن بصورت مرتب و هر شب از نظر ایشون قابل قبول نیست زیرا این انتخاب رفتار باعث افزایش آسیب پذیری خانم ملکه در تعاملات اجتماعیشون میشه.

نکته ی خیلی مهم اینه که خانم ملکه از همسرشون صراحتا بپرسن که چرا همسرشون تنها خوابیدن رو انتخاب می کنن.

دکتر گلسر:

وقتی احساس بسیار خوب یا بسیار بدی داریم اعمال خود را به یاد می سپاریم.سپس بر اساس همین خاطرات،سعی می کنیم احساس خوبی داشته باشیم و تا حد امکان از احساس بد پرهیز کنیم و این مبنای انتخاب رفتارهای ماست.

همچنین خانم ملکه باید در گفتگوها از همسرشون بخوان که در مورد رویا های شخصیشون حرف بزنن و به ایشون اطمینان بدن که تا جائی که بتونن در تحقق رویاهای شخصی همسرشون تلاش می کنن.این نوع گفتگو ممکنه باعث بشه همسر خانم ملکه به مذاکره راغب بشن.

متاسفانه اصولا زوجین فقط برای مطرح کردن نیازهای خودشون همدیگر رو به گفتگو وادار می کنن(مهمترین و حیاتی ترین هدف ازدواج این است که جوی بوجود آورد تا هر شخص صادقانه در مورد اعتقاداتش صحبت کند-دکتر گاتمن). ما در نظریه ی انتخاب می خوایم هر دو طرف از رویاهاشون حرف بزنن و به یکدیگر برای ارضای نیازهای ژنتیکی و تحقق محتویات دنیای کیفیشون کمک کنن.البته تا حدی که در توان و ساختار ژنتیکیشون هست!

دکتر گاتمن می گوید:

بهبود زندگی زناشوئی یتان نوعی سفر است.درست شبیه تمام مسافرت ها ،نا باوریها را به دور بریزید،یک قدم کوچک بردارید و بعد ببینید کجایید و قدم دیگر را بردارید.مشکل اینجاست که می خواهیم بر روی خصایصی تمرکز کنیم که شریک زندگی یمان فاقد آن است.

در پایان لازم می دونم خدمت تمام خوانندگان عزیز این نکته ی مهم رو یادآور بشم که شما با تهیه ی نیمرخ ژنتیکی خود و همسرتون بهتر می تونید یکدیگر رو بشناسید و برای ارضای نیازهای یکدیگر قدم بردارید.این مهمه که بدونید وقتی می خواهید با همسرتون وارد مذاکره بشید چقدر می تونید در یک زمینه دهنده باشید و چقدر گیرنده.

همچنین بهتره تهیه ی نیمرخ ژنتیکی رو به جوانان مجرد آموزش بدید تا با آگاهی بیشتری همسر خودشون رو انتخاب کنن با انجام این عمل ساده(تهیه ی نیمرخ ژنتیکی خودشون و شخص مقابلشون)می تونن احتمال داشتن یک رابطه ی عاشقانه و شاد رو افزایش بدن.

                                                                  آرزوی موفقیت برای خانم ملکه

              

/ 3 نظر / 5 بازدید
پرچین

خیلی جالب می نویسید قبلا نظراتتون رو توی وبلاگ نیکو و رویا هم دیده بودم. در مورد این پست خاص به عنوان یه زن بهتون میگم که با اینکه حرف شما کاملا درسته و مقایسه که از عادات مخرب ما خانم ها در روابط زناشویی مون هست خیلی رایجه اما از طرفی زن ها نیاز دارن بدونن که توی یک مشکل تنها نیستن و افراد دیگه هم هستن که این مشکل رو دارن. زن ها از اینکه در مشکلات عاطفی تنها بمونن می ترسن و حتی همین که بدونن شخص دیگری هم در داشتن این مشکل باهاشون سهیمه آرومشون میکنه فقط به شرطی این موضوع موثر باقی میمونه و مخرب نمیشه که از روی رفتار های دیگران در مورد روابط خودشون تصمیم نگیرن.

گلپونه

[خجالت] نه