معرفی دو کتاب و یک برنامه مفید جهت فرزند پروری بهتر

در این پست قراره دو کتاب خوب و یک برنامه مفید که می میتونن در حوزه فرزندپروری کمک قابل توجهی بهتون کنن رو معرفی کنم .

موضوع فرزند پروری مسئله خیلی مهمی هست اگه ثروت ، دانش ، موقعیت اجتماعی خیلی بالائی داشته باشید ولی تعامل مناسبی نتونید با فرزندتون داشته باشید ، حقیقتا رنج می کشید این جمله که میگه در منزلت به دنبال خوشبختی باش تقریبا درسته.

اولین کتابی که می خوام بهتون معرفی کنم اسمش هست :

فنون افزایش هوش هیجانی در کودکان

این کتاب به شما آموزش میده که به چه شکلی می تونید هوش هیجانی فرزندتون رو ارتقا بدید. احتمالا افراد رو می شناسید که مثلا دکتر ، مهندس یا وکیل خیلی خوبی هستن اما رابطه زناشوئی خوبی ندارن یا مهارتهای لازم رو جهت مدیریت روابط فردیشون ندارن. این افراد درسته ضریب هوشی بالائی دارن اما قطعا هوش هیجانیشون کمه. این مهم باعث میشه این افراد زندگی حرفه ای خوب ولی زندگی شخصی بدی داشته باشن.

بنابراین فرزندان شما در کنار موفق شدن در تحصیل به رشد هوش هیجانی هم نیاز دارن. کتاب فنون افزایش هوش هیجانی در کودکان می تونه در این زمینه به شما کمک کنه.

این کتاب هفت فصل داره:

فصل اول: 

آموزش هیجان : کلید افزایش هوش هیجانی کودکان

فصل دوم:

شیوه فرزند پروری خود را ارزیابی کنید

فصل سوم:

پنج گام کلیدی برای آموزش هیجان

فصل چهارم:

راهبرهای آموزش هیجان

فصل پنجم:

زناشوئی ، طلاق و سلامت هیجانی فرزند شما

فصل ششم:

نقش ضروری پدر

فصل هفتم:

آموزش هیجان در هر یک از دوره های رشدی فرزند شما

 

بخشی از کتاب:

کلید فرزند پروری موفق در نظریه های پیچیده ، شرح نقش های افراد خانواده با تمام جزئیات یا فرمولی غیر قابل فهم برای رفتار نیست، بلکه بر پایه ژرف ترین احساسات عشق و محبت نسبت به فرزند است ، که صرفا به وسیله همدلی و درک متقابل نشان داده می شود. فرزندپروری درست از درون شما آغاز می شود و سپس لحظه به لحظه ، از طریق به صحبت  گرفتن فرزندتان هنگامی که هیجان زده ، ناراحت ، خشمگین یا ترسیده است ادامه می یابد. اساس فرزند پروری ، حضور به شیوه ای فعال در زندگی کودکان است ، هنگامی که این حضور اهمیت داشته باشد این کتاب راه را به شما نشان می دهد.

جان گاتمن ( فنون افزایش هوش هیجانی کودکان) 

همونطور که متوجه شدید نویسنده این کتاب دکتر گاتمن هست. دکتر گاتمن از شخصیت های بزرگ در دنیای روانشناسی امروز هستن.

کتاب فنون افزایش هوش هیجانی کودکان توسط انتشارات رسا چاپ و نشر شده.

 

 کتاب دوم اسمش روانشناسی خانواده موفق هست. این کتاب برنده لوح تقدیر نهمین دوره جایزه کتاب فصل بهار در سال 88 شده.  

نویسنده کتاب دکتر فیل هست. و توسط نشر دانژه چاپ شده. کتاب در سیزده فصل نوشته شده.

واژه میراث خانوادگی که بنده در باشگاه مجازی ازش استفاده می کنم برگرفته از همین کتاب هست. کتاب روانشناسی خانواده موفق فوق العاده هست. از ویژگیهای مثبت این کتاب اینه که تمرینات عملی رو برای شما در نظر گرفته و صرفا در مورد مطالب نظری باهاتون صحبت نمی کنه. مطالبش ساده و روان نوشته شده و کاملا قابل فهمه . 

بخش هائی از این کتاب:

*شما نمی توانید میراث خانوادگی تان را تغییر دهید اما می توانید رفتارهایی را که در واکنش به آن ها انجام می دهید ، تغییر دهید نگذارید گذشته شما آینده تان را نیز شکل دهد.

*کودکان ، شاد بودن و خوشبختی را به ارث نمی برند ، بلکه آنچه سبب شادی و خوشبختی آن ها می شود یاد گرفتن راه رسم زندگی ، فکر کردن ، ارتباط صحیح ، کنترل هیجانات و.... است. در واقع آنها شادی و خوشبختی را یاد می گیرند. درست مثل دوچرخه سواری و بستن کفش هایشان. ( حالا شما دوستان عزیز و همسرانتون مهارتهائی که در این پاراگراف بهش اشاره شد رو خودتون یاد دارین؟! جمله معروف دکتر گاتمن در معرفی کتاب اول که یادتونه؟! فرزندپروری درست از درون شما شروع می شود.)

*پژوهش ها این نکته را نشان می دهند که کودکان خانواده های تک والدی سازگار ، موفق تر از کودکان خانواده های دو والدی ناسازگار و نابسامان هستند. (قابل توجه خانومهای مطلقه و خانواده هائی که در اون زوجین روابط خوبی با هم ندارن)

*با همراهی همسر سابقتان برنامه ای برای زندگی خود بریزید که مبتنی بر کنار گذاشتن اختلافات و تلاش جهت برآوردن نیازهای فرزندانتان باشد حال که دیگر باید اختلاف نظرهایتان را در باره مسائل زندگی کنار بگذارید ، ببینید چه کارهائی باید بکنید که فرزندانتان تاوان مشکلات زناشوئی و طلاق را نپردازند.

*اگر فرزندانتان تمام اوقات خود را به شرکت در کلاسهای مختلف ، ورزش کردن یا پرورش استعدادهایشان نگذرانند اتفاقی برایشان نمی افتد ، از اینکه فرزندانتان از بچه های دیگر عقب بیوفتند نترسید . از چشم و هم چشمی کردن دست بردارید و خیلی به فرزندانتان فشار نیاورید.

 

هر دو کتاب نه تنها در حوزه فرزند پروری بلکه در حوزه مدیریت بر خویشتن و مدیریت روابط زناشوئی مطالب فوق العاده مهمی رو براتون تهیه دیدن. یعنی با تهیه این دو کتاب با یک تیر سه نشون زدید! هر دو کتاب مطالب مهمی رو هم برای والدینی که از هم جدا شدن در نظر گرفتن.

دوستان عزیز!

یادتون باشه که هر کتابی رو بهتون معرفی نمی کنم بنابراین و مفید بودن این دو کتاب و کتابهائی که قبلا خدمتتون معرفی کردم شک نکنید.

درسته که کتابها خیلی گران تر از قبل شدن ولی این رو بدونیم که هزینه ی جهالت فوق العاده بالاست!

منشا همه ی خوبی ها  دانائی و منشا همه بدی ها  جهل است. امام علی (ع)

 

و اما معرفی برنامه مفید:

برنامه ای که می خوام بهتون معرفی کنم اسمش هست:

جو فراست راهنمای خانواده

خانوم فراست در برنامه های خودش توصیه های خوبی رو برای والدین با مشکلات مختلف می کنه. بعضی از توصیه ها و آموزه هاش هم کلی هست. این برنامه رو قبلا جمعه ها ساعت 9 صبح پخش میشد ولی الان که ساعت ها جلو رفته فکر می کنم ساعت 10 صبح نمشون میده. این برنامه از شبکه من و تو پخش میشه. 

پ ن پس پس! توقع داشتین بگم جو فراست رو در شبکه استانی ببینید! خندهاین تلویزیون بظاهر ملی فقط کارش اینه که بگه داخل کشور همه چیز خوبه غرب هم در حال فروپاشی! یک خیانت آشکار!

کسی که تو را به مطالب باطل خشنود سازد و به بازی و سخنان غیر واقعی گول بزند ، او حقایق را از تو پنهان داشته و درباره ات خیانت کرده امام علی (ع)

 

اونهائی که میگن ماهواره بده وضعتشون از سه حالت خارج نیست:

1- اونقدر بدبین هستن که نمی تونن ویژگیهای مثبت چیزی رو ببینن. 

2- اونهائی که افزایش آگاهی و بصیرت شما براشون خوب نیست و مروج تک صدائی هستن و خودشون رو حق مطلق می دونن.

3- افرادی که کورکورانه از گروه اول و دوم پیروی می کنن!!! افراد این گروه معرکه هستن!

آدم عاقل عقلشو دست دیگران نمیده. اگر هم بده دست یک همچین آدمهائی نمیده!

اینم پیام بازرگانی این پست! نیشخند خنده

/ 0 نظر / 22 بازدید