مقابله با کمالگرائی (جرات متوسط بودن)

افرادی مثل هنری که می خوان همیشه 100% باشن آدمهای واقع بینی نیستن.اونها از خودشون توقع کامل بودن دارن در حالی که آدمها و چیزها به ندرت کامل هستن.

انتظار کامل بودن یعنی سنجیدن خود با معیارهای ناممکن و این کار انسان رو اسیر منفی اندیشی می کنه و در نهایت برای فرد نارضایتی ، انتقاد از خود و دیگران ، نفرت و نگرش (چرا اذیتم می کنند)) رو به ارمغان میاره.

متاسفانه افراد کمالگرا در تعامل با اطرافیانشون هم راحت نیستن .از اونجائی که هر فرد طبق معیارهای خودش رفتار می کنه وقتی رفتار دیگران نقیص معیارهای فرد کمالگرا باشه ، فرد کمالگرا رنج می کشه.علت اینکه می بینید افراد کمالگرا ایرادگیر هستند و افراد ایرادگیر کمالگرا هستند هم همینه.کمالگراها یا با خودشون  گلاویزن یا با دیگران.

    بنابراین کمالگرائی نه نها باعث رنج ما بلکه باعث رنجش اطرافیانمون هم میشه.

اگه شما کمالگرا هستید بدونید راه به جائی نمی برید و اگر از خودتون توقعات غیر واقع بینانه داشته باشین اضطراب ، فشار روانی ، غیبت از محل کار و فرسودگی شغلی نصیبتون میشه.علتش هم اینه که  "کامل" توهمی بیش نیست و وجود خارجی نداره بزرگترین دروغ جامعه بشری هست.با قول ثروت و غنا فلاکت و نگون بختی رو براتون به ارمغان میاره.

کمالگرائی رو کنار بگذارید.در غیر اینصورت شکست رو برای خودتون تضمین کردین.

برای شروع از تکنیک تحلیل سود و زیان استفاده کنید.شاید به این نتیجه رسیدید که کمالگرائی به سود شما نیست.وقتی در عمل بهتون ثابت شد که کمالگرائی به ضرر شماست انگیزتون برای تغییر باورهای کمالگرایانتون افزایش پیدا می کنه.بعد از اینکه انگیزتون رو برای تغییر افزایش دادین تکنیک های مقابله با کمالگرائی رو بهتون معرفی می کنم.

فرد کمالگرائی که از تکنیک سود و زیاد استفاده کرده بود به این نتایج رسید:

مزایا:

می تواند به نتایج قابل قبولی منجر بشه.همه تلاشم رو برای رسیدن به یک نتیجه استثنائی به عمل میارم.

معایب:

1-از فرط عصبانیت به نتیجه مورد نظر نمی رسم.

2-مرتب از خودم انتقاد می کنم از زندگی لذت نمی برم.چون علیرغم همه تلاشها خودمو آدم موفقی نمی بینم.

3-لحظه ای آروم نیستم.چون در هر چیزی که می بینم کامل و مطابق انتظار نیست

4-چون نمی تونم همیشه کامل باشم در نتیجه افسرده و مایوس هستم.

5-نمی تونم دیگران رو تحمل کنم و چون از اونها انتقاد می کنم تنها  و بی یاور شدم.چون در همه ایراد می بینم نی تونم باهاشون گرم و صمیمی باشم

6-با کمالگرائی از امتحان کردن روشهای جدید و دستیابی به کشفیات تازه باز می مونم.در نتیجه زندگیم یک نواخت روتین و کسل کننده هست.

 

هر وقت خواستید معایب کمالگرائی رو محاسبه کنید این موارد رو هم مد نظر داشته باشین:

-کمالگرائی باعث افزایش احتمال خیانت یا خشونت در روابط زناشوئی میشه.زن کمالگرا در محیط کار چنان خودش رو خسته می کنه که دیگه چیزی برای عرضه به همسرش نداره.این افراد معمولا خسته ، رنگ پریده و عصبی هستن.همونطوری که عرض کردم کمالگرائی در محیط کار فرد رو عصبی و کلافه می کنه در چنین مواقعی یک مرد وقتی به منزلش مراجعه می کنه در بیشتر مواقع مترصد خشمگین شدن ، تجربه غرق شدگی و اعمال خشونت هست.

-کمالگرائی باعث بیمار شدن شما میشه.همونطوری که در بخش بیماریهای روان تنی عرض شد کمالگرائی احتمال مبتلا شدن به میگرن رو افزایش میده.

 

*پست بعدی: نظر سنجی

 

 

 

/ 6 نظر / 10 بازدید
گلدونه

[اضطراب] فك كنم من كمي كمالگرام چون همه اش يا با خودم درگيرم يا با ديگران!

افسر

سلام بهبود یادمه اولین بار گفتم اسمت زیباست. شاید از اظهار نظر زودهنگام من متعجب شدی خب همینطوره جدا از اون اسمهای با مسمایی داری که مرتب همراهانت دوست دارن صدات کنن مرحبا به کسی که این اسمو انتخاب کرده من که احساس خوب و به شدن رو با خوندن پستات کاملا حس میکنم. کسی که سالها باهاش زندگی میکردم کمال گرا بودبسیار به این خصوصیاتی که ذکر کردی نزدیکه در طول کارش بارها در اوج فعالیت استعفا میداد وخوب رنجهاش تموم شدنی نبود ومن وفرزندم نیز کاملا بهره مند میشدیم[لبخند] عصبی , مردد و سرانجام هم که خیانتهای نگفتنی بهبود جان چطور میشه پسر14 ساله ام رو کمک کنم که با این خرده گیریهای بسیار زیاد پدرش کمتر آسیب ببینه واونم همین مشکل رو پیدا نکنه با تشکر

نازنین مریم

خب من ادم کمالگرایی هستم اما با خودم درگیرم نه با دیگران..یعنی اصلا از دیگران ایراد نمیگیرم چون میدونم و میفهمم اونا نمیتونن توقع منو براوارده کنن برای همین نسبت به رفتارشون بی تفاوت میشم..البته نسبت به افراد دور اما خدا رو شکر افراد نزدیکم تمام توقعات و نیازهای منو براورده میکنن و شاید دلیل کمالگرایی هم برخورد و رفتار اونا باشه..

ا

من هم کمال گرا هستم.جهار ساله خودم رو کشتم برای کنکور یه جوری که حالا همه ازم انتظار دارن.حالا امسال که باید کنکو بدم اون قدر عصبی و نگرانم که ازمون های زمایشی ام رو خراب می کنم.این دم کنکوری به نظرشما چی کارکنم؟