از درون خود این آوازها... (بخش چهارم) صداهای والد ناکارآمد

بله! حقیقت اینه که همه شناخت ما از تجربه نشات می گیره . این تجربه هست که به شناخت ما جهت میده و در بعضی از مواقع واقعیت رو برامون تحریف می کنه!

یکی از تجربیات مهمی که به شناخت ما جهت میده نوع تعاملی هست که با والدنیمون داریم. بنابراین یکی از صداهائی که در بعضی از شرایط خاص در ذهنمون طنین انداز میشه صدای والدینمون هست.

صدای والدین به مرور زمان در ذهنمون نهادینه میشه و وقتی در موقعیتی قرار می گیریم که این صداها فعال میشن ما با خود ، همسر ، فرزند و افراد جامعه به همون شکلی که والدینمون باهامون رفتار کردن رفتار می کنیم.

دو نوع صدای والد ناکارآمد وجود داره.یکی والد تنبیه گر یا انتقاد گر و دیگری والد پرتوقع.

صداهای مرتبط با والد تنبیه گر:

این صداها در ذهن کودکانی حک شده که والد یا والدین تنبیه گر یا عصبی داشتن والدینی که کودک رو بخاطر بیان نیازها یا اشتباهات تنبیه می کردن یا مورد انتقاد قرار می دادن یا کودک رو سخت کنترل می کردن.

وقتی صدای والد تنبیه گر در ذهن فرد فعال میشه شخص خودش یا اطرافیانش رو به باد انتقاد می گیره یا تنبیه می کنه. منظور از تنبیه در اینجا فقط برخود فیزیکی نیست. قهر کردن ، محروم ساختن ، انتقاد کردن و...

صدای والد تنبیه گر از این طرح واره ها بوجود میاد و تغذیه میشه:

اطاعت ، تنبیه ، نقص ، بدرفتاری / بی اعتمادی

 

صداهای مرتبط با والد پرتوقع:

این صدا توسط والدین کمالگرا و پرتوقع در ذهن کودکانشون نهادینه و حک میشه.این صداها باعث میشن فرد فکر کنه کمالگرائی کار خوب و اشتباه کردن عمل بسیار زشت و بدی هست. این صداها در اکثر افراد وسواسی و کمالگرا و سخت گیر وجود داره. صدای والد پرتوقع مدام باعث میشه فرد برای خود و اطرافیانش اهداف بلندپروازانه ای در نظر بگیره و بعد برای رسیدن به اهداف تعیین شده خودش و اطرافیانش رو تحت فشار قرار میده.

طرح واره هائی که باعث پیدایش این صدا در ذهنمون میشن طرح واره های معیارهای سرسختانه ، ایثارگری هستن.

 

خب! تا اینجا متوجه شدید که افراد در بزرگسالی با خود و اطرافیانشون به همون شکلی رفتار می کنن که والدینشون باهاشون رفتار کردن. ولی همونطوری که قبلا خدمتتون عرض کردم مسئله به این سادگی ها نیست! اینکه ما شبیه والدینمون رفتار می کنیم یک روی سکه هست روی دیگر سکه رو در پست بعدی می تونید ببینید!

پست بعدی فوق العاده مهمه! مخصوصا به افرادی مثل تندک عزیز که با نظریه کودک درون اشنا شدن پیشنهاد می کنم پست بعدی رو با دقت مطالعه کنن.

 

عنوان پست بعد:

از درون خود این آوازها..... بخش پنجم. صداهای مقابله ای ناکارآمد و صداهای بزرگسال سالم

/ 5 نظر / 12 بازدید
آزاده

هيچوقت از سرزدن به اينجا خسته نميشم دوست عزيز هميشه موفق و خوش باشي

نازنین مریم

راستش درکش و هضمش برام خیلی سخته..[نگران]

دومین جشنواره مجازی کتابخوانی

دوست بزرگوار بهبود عزیز دومین جشنواره بزرگ مجازی کتابخوانی در دو رده سنی آزاد و نوجوانان در حال برگزاری است. ضمن دعوت برای شرکت در این جشنواره،از شما خواهانیم تا در اجرای این برنامه با پذیرفتن عنوان"همکار افتخاری" ما را یاری فرمائید

شکیبا

می دونین من با خوندن این پست خیلی بیشتر از قبل از آینده ترسیدم. نمی دونم ولی احساس می کنم در برابر بچه ها هر دو طرح واره رو به کار بردم.[ناراحت]

افسر

سلام بهبود عزیز فرزندان من با پدرشون زندگی میکنند و ایشون بیشتر رفتارهاشون هم تنبیه گر هست و هم پرتوقع پسر 16 ساله ام غالبا خیلی مورد هجوم رفتاری پدرش قرار میگیره و من مایلم از این صدمه ها کم کنم. پسرم در مورد حضانت از من میخواد که در معرض انتخاب قرارش ندم فعلا هم هر وقت ناراحتی اش را به من میگه ضمن همدلی باهاش سعی میکنم محبت پدرش را یادآوری کنم و آسیبهایی را که دیده و اینکه توانش در همین حدود هست را بگم ولی باز هم پدرش تا توقعاتش برآورده نمیشه قصه همین هست.