مسئله خانم زرین تاج ( محاسبه سود و زیان)

 

خب ! در پست  قبلی کامنتهای خانم زرین تاج رو بررسی کردیم . در این پست می خوایم اطلاعاتی رو در خدمت ایشون و همه خانمهائی  که فشار مضاعف کار  رو به خودشون تحمیل می کنن قرار بدیم تا با استناد به این اطلاعات بتونن انگیزه کافی برای تغییر رو برای خودشون ایجاد کنن.(هدف این پست)

حقیقت اینه که افراد برای تغییر به انگیزه نیاز دارن یکی از روشهای مهم افزایش انگیزه استفاده از ابزارهائی هست که سود و زیاد انجام دادن رفتار فعلی رو به فرد گوشزد می کنه.یکی از این ابزارها تکنیک تحلیل سود و زیان هست.با کمک این ابزار می تونید سود و زیان رفتار فعلیتون رو مشخص کنید وقتی اینکار رو انجام دادین لازمه هر از چندگاهی به آیتمهائی که مربوط به زیانهای ادامه دادن رفتار فعلی نگاهی بندازید  تا بتونید دوباره در خودتون ایجاد انگیزه کنید.اینکه رفتار فعلی خانم زرین تاج چه زیانهای منحصر به فردی برای ایشون داره رو خودشون باید تعیین کنن ما در اینجا به زیانهائی اشاره می کنیم که حالت جهان شمول داره!

اولین نکته مهمی که باید این افراد بدونن اینه که با تحمیل کار مضاعف به خودشون به زندگی زناشوئی و فرزندپروری شون آسیب وارد می کنن.

این گزارش رو مطالعه بفرمائید:

یک روانپزشک گفت: فشار مضاعف کار در خارج از منزل و مسئولیت‌های خانه به صورت مشکلات عاطفی و رفتاری در زنان بروز پیدا می‌کند و پرخاشگری در منزل از اثرات فشار مضاعف ساعات طولانی اشتغال است.

فربد فدایی در گفت‌و‌گو با فارس در‌ خصوص اثرات منفی ساعات طولانی اشتغال بر سلامت روحی و روانی زنان اظهار داشت: طبق بررسی‌های علمی، مسائل شغلی برای مردان بیش از مسائل خانوادگی در اولویت قرار دارد اما برای زنان شاغل مسائل خانوادگی در اولویت تمام امور از جمله شغلشان است. وی افزود: استرس‌های ناشی از مسائل خانوادگی و محیط کار تأثیر بسیاری در سلامت روان‌شناختی زنان دارد چرا که مسائل خانوادگی برای زنان اهمیت بسیاری دارد و هر آنچه که با مسئولیت‌ها و مسائل خانوادگی زنان تداخل داشته باشد، موجب فشار روانی و عوارض آن از جمله اضطراب، بی‌خوابی، تحریک پذیری، پرخاشگری، افسردگی و عدم تمرکز می‌شود.

این روانپزشک با بیان اینکه ساعات طولانی کار در بیرون از منزل اثرات روحی و روانی مخربی برای زنان دارد، گفت: زنانی که در ساعات طولانی بیرون از منزل کار می‌کنند، همیشه نگران امور داخل خانه هستند و در نتیجه نمی‌توانند به وظایف شغلی خود با خیال آسوده و به درستی رسیدگی کنند و نوعی فشار مضاعف بر آنها تحمیل می‌شود.

فدایی ادامه داد: فشار مضاعف کار در خارج از منزل و مسئولیت‌های داخل خانه به صورت مشکلات عاطفی و رفتاری در زنان بروز پیدا می‌کند .وی با اشاره به اینکه در مردانی هم که در ساعات طولانی و در شیفت دوم کار می‌کنند، مشکلات روانی و رفتاری بیشتر از سایر افراد است، عنوان کرد: مشکلات روانی در زنان شاغلی که مدت طولانی خارج از منزل فعالیت می‌کنند، چشمگیرتر جلوه می‌کند بنابراین توصیه کلی این است که زنان از مشاغل نیمه وقت استفاده کنند و خودشان نیز اصراری به کار طولانی نداشته باشند.

خب تا اینجا متوجه شدیم که فشار مضاعف کار برای هر دو جنس بده ولی برای خانمها بدتره چون خانمها به نسبت آقایون احساس مسئولیت بیشتری رو در مورد کارهای منزل دارن.

یکی از آسیبهائی که ممکنه گریبان افرادی (صرفنظر از جنسیت)رو بگیره که فشار مضاعف کاری رو به خودشون تحمیل می کنن مسئله خیانت هست.دکتر دان و دیوید لاسترن در کتاب خودشون تحت عنوان آسیب شناسی وفاداری در زندگی زناشوئی به چهارده عامل که معتقدند بیشتر از عوامل دیگه در انواع بی وفائی دخیل باشه اشاره می کنن.دو عامل از این چهارده عامل به مسئله پرکاری افراد مربوط میشه این دو عامل اینهاست:

1-ملال و خستگی 2-غرق شدن در مشغله های روزمره و توجه نکردن به همسر.

زیان دیگری که ممکنه گریبان افراد پر کار رو بگیره موضوع مهمه بیماریهای روان تنی هست.ما قبلا در مورد بیماریهای روان تنی با هم صحبت کردیم.(برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به بخش بیماریهای روان تنی مراجعه فرمائید.)

یکی از این بیماریهای روان تنی بیماری کرونری قلب هست.

فریدمن و زوزنمن نوعی الگوی رفتاری سنخ" الف" رو شناسائی کردن که بیشترین احتمال مبتلا شدن به حمله ی قلبی رو دارن.این افراد رقابت جو ، دچار اضطراب وقت ، غالبا سریع در انجام تمام کارها و همواره درگیر چند کارند.(ویژگیهائی که در افراد پرکار زیاد دیده میشه)

آسیب بعدی هم مربوط به مسئله فرزند پروری هست که باعث میشه این افراد کمتر بتونن در کنار فرزندشون باشن و به نیازهای عاطفی کودکانشون توجه کنن.

خب! ما در این پست به آسیبهائی که فشار مضاعف کار برای افراد به ارمغان میاره اشاره کردیم.نکته مهمی که لازمه بدونید اینه که منظور بنده این نیست که اگر فردی فشار مضاعف کاری رو تجربه کنه حتما این اتفاقات در زندگیش میوفته! به عنوان مثال خانم زرین تاج نه تنها به نیازهای عاطفی فرزندش کم توجهی نمی کنه بلکه معتقدم که ایشون  حتی بیشتر از بعضی از  خانم های خونه دار به فرزندشون رسیدگی می کنن! ولی یک نکته مهم دیگه هم اینجا هست.ممکنه ایشون بیشتر از یک خانم خونه دار سر فرزندش داد بزنه! چون فشار کاری مضاعف رو به خودش تحمیل کرده.( فشار مضاعف کار احتمال رفتارهای پرخاشگرایانه رو افزایش میده)

بنده از کلمه تحمیل استفاده می کنم به این دلیل که فشار کاری مضاعف به ایشون تحمیل نشده ایشون این حالت رو انتخاب کرده!

پست بعدی:

پست بعدی در مورد اینه که چرا افراد فشار کاری مضاعف رو به خودشون تحمیل می کنن.یا به عبارت دقیقتر چرا این حالت رو انتخاب می کنن؟!

* پست بعدی همونطوری که عرض کردم مربوط به خانم زرین تاج هست.ولی از اون پست به بعد موضوع پستها رو یکی در میان انتخاب می کنم.یکی در مورد مسئله خانم زرین تاج و یکی در مورد مسئله کمالگرائی که قبلا داشتیم در موردش با هم صحبت می کردیم.

* این عکسی که برای این پست انتخاب کردم چقدر معنا داره و با محتوای گزارش اول پست همخوانی داره.خانومی که در محل کاره و فشار کاری رو داره تجربه می کنه و در عین حال ذهنش درگیر کارهای خونه هم هست.

/ 3 نظر / 21 بازدید
زرین تاج

اون عکس خیلی حرفها برای گفتن داره ... اونها که گفتی به کنار هیکل خانومه رو بچسب... !

زرین تاج

نه بابا نقاش بد سلیقه نبوده ! را جع به هیکل عین واقعیتها رو گفته... ببین اکثر خانومهای شاغل چون پشت میز نشین هستن و هیچ حرکتی ندارن چاق میشن ! ا و برای اینکه بالاخره پولها رو باید یه جوری خرج کنن به عملهای جراحی رو میارن .... این کاریکاتوریست واقعا شاهکاره ...

زرین تاج

میشه در همین وبلاگ نحوه برخورد با نوجوونهایی که در سن بلوغ هستند رو بررسی کنید؟ سه چهار تا از دوستهای من در این مقطع افسردگی شدید گرفته اند[ناراحت]