مدیریت فشار کاری مضاعف ( مسئله خانم زرین تاج)

چو عزم کاری کردم مرا که دارد باز؟ هوم؟! مرا که دارد باز؟ چندتا ویروس؟!

علت تاخیر یک هفته ای بنده ویروسی شدن سیستمم بود. مشکل رو با  یک عملیات انتحاری حل کردم. تمام درایو ها رو فرمت کردم! ناراحت از همه دوستانی که در هفته قبل منتظر مطالعه پست جدید بودن عذر می خوام.

در این پست درباره دو مسئله با هم صحبت می کنیم.اعتیاد به کار و پدیده ی از کارافتادگی.

ناکامی در زمینه تقسیم کار خانه بین زنانی که خارج از منزل کار می کنند ، رو به افزایش است.در تحقیقی که موسسه تحقیقات اجتماعی انجام داد مشخص شد اگر چه زنانی که بیرون از منزل کار می کنند ، کمتر از زنان خانه دار وظایف و کارهای منزل را انجام می دهند اما باز هم قسمت عمده ی کارها به عهده ی آنهاست.شوهران نیز مقداری از کارهای منزل را به عهده می گیرند ، اما آنچه انجام می دهند به هیچ وجه با آنچه که از آنها انتظار می رود قابل مقایسه نیست.زنان ادعا می کنند که مورد سوءاستفاده واقع شده اند و با آنها منصفانه برخورد نشده است. منبع :کنترل فشار روانی گرینبرگ 2002

خب! این مقدمه به ما میگه که مشکل خانم زرین تاج و خانمهائی که فشار کاری مضاعف رو تجربه می کنن یک پدیده و مشکل جهان شمول هست.بنابراین لازمه که همه خانمهای شاغل موضوع مدیرت فشار کاری مضاعف رو در باشگاه مجازی دنبال کنن.

از اونجائی که ما کنترل زیادی بر رفتار اطرافیانمون نداریم ( مثل همسر و فرزند) سعی می کنم در مجموعه پستهائی که به موضوع مدیریت فشار کاری مضاعف  داره بیشتر به آیتمهائی اشاره کنم که افراد بیشترین کنترل رو بر روی اونها دارن.یکی از این موارد کنترل آیتمهائی هست که باعث میشه ما تبدیل به یک معتاد به کار بشیم.

اعتیاد به کار:

انجام کار سنگین حتی اگر برامون لذت بخش هم باشه فشارزاست.متاسفانه بعضی از ما اونقدر از کار کردن لذت می بریم و غرق کار میشیم که از اوقات فراغتمون هم نمی تونیم لذت ببریم.( البته همیشه پرکاری بخاطر لذت کار نیست بلکه می تونه  یک عمل اجتنابی باشه.اجتناب از اضطراب!)

معتادان به کار بر اساس دو عامل گروه بندی میشن.یکی تعهد حرفه ای و دیگری وسواس اجبار.( افسر عزیز در بخش کامنت ها به مسئله وسواس اشاره کرده بودند)

به عنوان مثال برخی از معتادان به کار تعهد حرفه ای بالا و وسواس کم دارن. این افراد غرق در کارهای شغلیشون میشن و به انجام کارهای غیر شغلی علاقه ای ندارن. برخی از معتادان به کار تعهد حرفه ای بالا و وسواس اجبار بالا دارن.این افراد هم غرق کارهای شغلی میشن و هم غرق کارهای غیر شغلی! همونطوری که مشاهده می فرمائید تغییر در هر مولفه باعث ایجاد گروه های مختلف معتادین به کار میشه.

افرادی که معتاد به کار هستن سطح بالای اضطراب ، فشار روانی و پیامدهای فیزیولوژیکی و روان شناختی رو تجربه می کنن.

معتادین بکار این ویژگیها رو دارن:

-این افراد صرفنظر از اینکه چه ساعتی خوابیدن صبح زود بیدار میشن.

-در هنگام غذا خوردن هم مشغول انجام دادن کارهای دیگه ای هستن.

-هر روز طوماری از کارهائی که باید انجام بدن تهیه می کنن.

-بیکار موندن براشون سخته.

-پرانرژی و رقابت جو هستن.

-در روزهای تعطیل هم کار می کنن.

-همه وقت و همه جا می تونن کار کنن.

- تعطیلات بهشون خوش نمی گذره.

-از بازنشستگی می ترسن.

- آنچنان از انجام کار لذت می برن که غرق کار می شن.

اگر هشت مورد از این آیتمها شامل حالتون میشه به احتمال زیاد یک معتاد بکار هستید.

نکته فوق العاده مهم :

همونطوری که عرض کردم اعتیاد به کار مربوط به دو مولفه میزان تعهد و وسواس اجبار افراد میشه .همونطوری که می دونید این دو مولفه در کنترل فرد هست ولی متاسفانه اکثر افرادی که معتاد بکار هستن به اشتباه معتقدن که علت پرکاریشون وجود افراد سوءاستفاده گر ( در محیط شغلی و منزل) هست.به عبارتی اونها معتقدن مورد سوءاستفاده ی اطرافیانشون  قرار می گیرن در حالی که باور درست اینه که اونها با متعادل نکردن میزان تعهد کاری و وسواس اجبارشون به اطرافیانشون اجازه استثمار شدن رو میدن!

 

از پا افتادگی:

معتاد بکار بودن می تونه فرسودگی جسمی و عاطفی رو براتون به ارمغان بیاره پدیده ای که کارشناسان کنترل فشار روانی بهش از پا افتادگی میگن.

از پا افتادگی نتیجه فشار کاری نامطلوب هست که ویژگیهای روان شناختی ، فیزیولوژیکی و رفتار خاص خودش رو داره.علائم از پا افتادگی اینهاست:

-کاهش احساس شوخ طبعی

-افزایش ناراحتی های جسمانی ( خستگی ، تند مزاجی ، تنش عضلانی ، ناراحتی معدی ، آسیب پذیری در مقابل بیماری.)

-انزوای اجتماعی

-تغییر عملکرد شغلی

-تغییرات درونی ( فقدان اعتماد به نفس ، افسردگی ، ناکامی ، احساس در دام افتادن )

-اضافه کاری بیش از حد و نداشتن تعطیلات

-افزایش تعارضات خانوادگی

اگر بیش از نیمی از این ویژگیها در شما هست به احتمال زیاد دچار از پا افتادگی شدید.

یک راه دیگه برای بررسی از پا افتادگی بررسی رویکرد پنج مرحله ای زیر هست:

-مرحله اول ( ماه عسل): در این مرحله کارمند راضی هست کارها رو به خوبی انجام میده و نسبت به کار دلسوز هست.با ادامه ی این روند به تدریج کار جذابیت خودش  و فرد انرژیش رو از دست میده.

-مرحله دوم (کمبود سوخت):در این مرحله فرد دچار خستگی زیاد میشه و ممکنه

کم خوابی یا بی خوابی رو تجربه کنه.

مرحله سوم (علائم مزمن):در این مرحله کار زیاد باعث اثرات فیزیکی منفی( خستگی مفرط و دائمی ، آسیب پذیری در مقابل بیماری) و اثرات روانشناختی ( خشم شدید و احساس افسردگی )میشه.

مرحله چهارم:( بحران): با توجه به اینکه فرد در مرحله قبل وضعیت جسمی و روانشناختیش منفی شده ممکنه بیماری حادی رو تجربه کنه که باعث از کار افتادگیش میشه.روابط خانوادگی هم تحت تاثیر بدبینی ، تردید به خود، و تفکر وسواسی نسبت به مشکلات میشه.

مرحله پنجم ( به دیوار کوبیدن): در این مرحله شدت مشکلات جسمانی و روانشنختی ممکنه به حدی برسه که باعث بیماری تمام عمر فرد بشه و فرد رو چنان با مشکلات درگیر کنه که موقعیت شغلیش در خطر بیوفته.( مثل قهرمان فیلم کرایمر بر علیه کرایمر)

 

اگر شما معتاد به کار هستی و حتی دچار از پا افتادگی شدید ناراحت نباشید. راه هائی برای مقابله ی با این دو پدیده وجود داره که به زودی در موردشون با هم گفتگو می کنیم.

 

- پست بعدی :

مقابله با کمالگرائی ( تکنیک حقوق من)

 

- بیشتر خوبی ها در زنان است. امام جعفر صادق (ع)

روز زن رو به همه خانمها تبریک میگم.

/ 3 نظر / 12 بازدید
زرین تاج

به جز سه مورد آخر بقیه موارد اعتیاد به کار شامل من میشد یعنی هفت مورد ولی با این همه به نظرم میاد که من هم جزو معتادین به کار هستم... در مورد از پاافتادگی هم باید بگم ظاهرا که در شرف هستم! با خیلی از دوستهای مجازی هم که صحبت کردم ... بچه هایی که عضو این باشگاه هستند ظاهرا همه این مشکل من رو کم و بیش دارند و باعث خدشه دار شدن روابط خانودگیشون شده... از همه دوستان خواهش میکنم که بیان و تجربه های خودشون رو در رابطه با کار کردن بیان کنند ...آیا کسی هست که تونسته باشه اعتیادش رو به کار ترک کنه؟

افسر

سلام این جمله امام صادق (ع) را خیلی تکثیر کنید[نیشخند]

ماری

سلام آقای فکر آزاد و سلام به همه دوستان گلم که کامنت منو می خوانند من یکبار دیگه با شما و با باشگاه مجازی تجدید بیعت می کنم شرمنده که اینقدر کوتاه به اینجا سر میزنم روم سیاه کار و زندگی و غیره البته بگم بهانه شاید باشه ولی خوب از این به بعد نظرم رو برای هر پستی می نویسم این از این آقای آزاد در مورد مدیریت فشار کاری مطالب خیلی جالبی بود ولی چیزی که الان یا امروزه خیلی باهاش درگیر هستیم اختلافات کوچک و بزرگ زناشوئیی سر هر موضوعی که بخواهید فکرش رو بکنید صد البته موضوع این پست هم یکی از موارد اختلاف هست همانطوریکه قبلا گفته بودم داستان چند تا از مراجعه کنندگانم رو با تغییراتی برای شما مینویسم تا نظر شما و دوستان گلم رو بدونم در ضمن عید همگی مبارک روز زن همه خانم ها مبارک روز مادر همه مادرهای گل مبارک و خلاصه اینکه شاد باشید همگی رو میبوسم ماری