مقابله با کمالگرائی به کمک تکنیک نظام ارزشی

تا بحال به این فکر کردین که شما بر اساس چه برنامه ای دارین زندگی می کنین؟برنامه ای که در زندگیتون دارین چیه و چرا به این شکل هست؟ آیا برنامه ی زندگی شما باعث تحقق رویاهاتون میشه یا بر عکس جلوی متجلی شدنشون رو می گیره؟!

منظور ما در اینجا از کلمه ی "برنامه" همون نظام ارزشی هست.نظام ارزشی شما سبک زندگیتون رو شکل می ده در برخی از مواقع میتونه بهتون کمک کنه و در برخی از مواقع خودش تبدیل به یک مشکل میشه!تا بحال به این دقت کردین که برخی از مشکلات در زندگی شما مدام در حال تکرار شدن هستن (مثه بگو مگوهای سطحی در رابطه ی زناشوئی) یا مدتهاست که در زندگیتون بوجود اودن و شما رو ول نمی کنن!(مثه افسردگی)

خانمی رو تصور بفرمائید که کمالگراست یا خیلی پر کار هست و نمی تونه اندکی آروم بشینه.مدام در حال دویدن و تلاش کردنه و مدام از کمبود وقت گله می کنه ... چنین فردی با برنامه ای که برای خودش در نظر گرفته  از نظر جسمی اونقدر خودش رو خسته می کنه که دیگه توان برقراری یک رابطه ی عاطفی خوب با همسر و فرزندش رو نداره یا نمی تونه یک ارتباط جنسی خوب و با کیفیت با همسرش داشته باشه و چون خسته هست همیشه مترصد پرخاشگری و خشونته!

پرواضحه که این برنامه برای موفقیت در محیط کار عالی ، اما برای موفقیت در رابطه زناشوئی و فرزند پروری کاملا بد و زیان آور هست.بنابراین برنامه ای که این خانم داره ازش پیروی می کنه داره به زندگی زناشوئیش آسیب می زنه.

بنابراین این خانم  برای تغییر وضعیتش باید کاری انجام بده!

این خانم چیکار می تونه بکنه؟تکنیک نظام ارزشی به چه شکلی می تونه بهش کمک کنه  تا بتونه برنامه زندگیش رو تغییر و به تبع اون شادی بیشتری در زندگیش تجربه کنه؟

فرض کنیم که خانم مورد نظر با تکنیک نظام ارزشی آشنا شده.این خانم به احتمال زیاد بعد از تهیه ی نظام ارزشی شون متوجه میشن که در نظام ارزشی که تهیه کردن فقط کار کردن  وجود نداره .بلکه کار کردن و فعال بودن فقط بخشی از نظام ارزشیشون هست.

این اولین منفعتی هست که تهیه نظام ارزشی برای افراد داره تهیه نظام ارزشی دید کانونی فرد رو گسترش میده و از حالت تک بعدی درش میاره.

مثلا این خانم متوجه میشه که کار کردن و فعال بودن در نظام ارزشیش جایگاه بالائی رو داره ولی نه به اندازه ی خانواده.

حالا وقت عمل کردن بر اساس نظام ارزشی جدیدی هست که در اون خانواده جایگاه بالاتری رو از کار و فعالیت داره.

بنابراین وقتی این خانم متوجه میشن که دوباره دارن طبق برنامه ناکارآمد قبلی رفتار می کنن و دوباره دارن بین نظام ارزشی و رفتارشون شکاف بوجود میاد ، با بکارگیری برنامه جدیدی که براشون مفید هست ، رفتارشون رو در مسیر درست قرار می دن.اونها برای انجام این مهم  می تونن باورهای جدیدی رو در ذهنشون جایگزین و باورهای قدیمی که باعث پیدایش برنامه ناکارآمد قبلی میشه رو  از ذهنشون حذف کنن.

مثلا این خانم متوجه میشه داره دوباره بیش از اندازه خودش رو خسته می کنه .اولین کار اینه که فعالیتش رو متوقف کنه تا بتونه به نظام ارزشیش نگاهی بندازه و به خودش یادآور بشه که :

کار کردن و فعال بودن برام مهم هست ولی نه به اندازه ی همسر و فرزندم بنابراین باید وقتی رو برای استراحت به خودم اختصاص بدم تا بتونم با اونها ارتباط بهتری داشته باشم.

حالا فرض بفرمائی در نظام ارزشی این خانم سلامتی جسمی و بهداشت روانی هم جایگاه بالائی داره .این خانم می تونه از این دو آیتم هم جهت مقابله با باورهائی که باعث بیش فعالیش میشه استفاده کنه:

مثلا:

کار کردن برام مهمه ولی نه به اندازه ی همسر ، فرزند سلامت جسم و بهداشت روانم.اگر به برنامه مخرب قبلیم عمل کنم هم به رابطه ی زناشوئیم و فرزند پروریم ضربه زدم و هم به سلامت جسمی و بهداشت روانم اون وقت هر چی در آوردم باید خرج سلامت جسمی و روانیم کنم.

جهش کوانتومی!

اگه یادتون باشه در پست قبلی مربوط به نظام ارزشی بحث تصویر سازی ذهنی رو مطرح کردم.این خانم می تونه از این تکنیک هم استفاده کنه.مثلا یه بار تصور کنه که اونقدر در کارش موفق بوده که موقعیت اجتماعی بالا و ثروت زیادی داره ولی در مقابل همسرش ترکش کرده یا به دلیل اینکه نتونسته با فرزندش ارتباط عاطفی مناسبی برقرار کنه فرزندش اسیر آسیبهای اجتماعی شده.یا جسمش بر اثر کار زیاد خمیده شده ، روانش بهم ریخته و تحریک پذیر شده و ...

حالا انتخاب با خودته! هر نظام ارزشی که دوستش داری رو انتخابش کن و در مقابل انتخابت مسئولیت پذیر باش!

نکته ی فوق العاده مهمه!

بنده منظورم این نیست که این خانم کار نکنه! بلکه مسئله ایجاد تعادل هست اونقدر کار نکنه که به زندگیش آسیب بزنه.

این تکنیک در مسئله خشونت خانگی مقابله ی با افسردگی ،  اضطراب و خشم  و مسائلی مثل اضافه وزن  می تونه فوق العاده مفید و موثر باشه.( بعدا در موردش با هم صحبت می کنیم).

مطالعه ی سه پست بعدی رو از دست ندین!

چرا در بعضی از مواقع تغییر خود سخت هست؟!چطور میشه به این مسئله غلبه کرد؟!

/ 2 نظر / 13 بازدید
ماری

باشه حتما سر فرصت سعی می کنم مواردی که با تیترهای جدید هماهنگی داره رو بنویسم شرمنده من این مطلب رو نخوندم فردا وقت آزاد تری دارم حتما مطالعه می کنم فعلا تا بعد

Elika

سلام به نظرم بهتر بود بدون در نظر گرفتم جنسيت اين مطلب را بيان ميكردين، مسءله ديگه اين كه طرز تنظيم و تهيه نظام ارزشي را ميگفتين