باجگیری عاطفی 2

 وقتی که پست قبلی رو مطالعه فرمودید ممکنه یه سئوال در ذهنتون شکل گرفته باشه که چرا انسانهای با کفایت و باهوش نمی تونن در مقابل رفتارهای فرد باجگیر مقاومت کنن؟

جواب این سئوال یک کلمه هست:

مه!

مه یعنی ترس ، تعهد و احساس گناه.مه دید ما رو کم میکنه و نمی زاره مثل دیگر روابط اجتماعیمون از خودمون در تعامل با فرد باجگیر دفاع کنیم.متاسفانه مه حواسمون رو کرخت می کنه. باجگیر مدام مارو تحت فشار می زاره و ممکنه با کمک ابزارهای مختلف بخواد مارو استثمار کنه.

هر ابزاری که باجگیر استفاده می کنه یک لایه از مه رو در ذهنمون بوجود میاره .

مه زمانی در ذهنمون ایجاد میشه که باجگیر عاطفی بهمون میگه:

اگر مطابق میلم رفتار نکنی دیگه نه من و نه تو یا ارتباطم رو باهات قطع می کنم یا اگر به من توجه نکنی به خودم آسیب می زنم یا هر وقت ازشون اطاعت می کنید شما رو انسانها شریف و خوبی می دونن ولی خدا نکنه طبق میلشون رفتار نکنی اون موقع بد تر از شما کسی نیست!

بعضی وقتها باید مراقب تعبیر های محبت آمیز و معصومانه فرد باجگیر هم باشید در بعضی از مواقع اونها می خوان با استفاده از اخلاق مارو فریب بدن و در ما احساس گناه ایجاد کنن.

اما نگران نباشید!

 اینکه الگوی بد رفتاری -باجگیری عاطفی- در خصوصی ترین و مهمترین رابطه شماست به معنای محکوم بودن این رابطه به فنا نیست بلکه این نیازمند شناسائی صادقانه و اصلاح رفتارهائی هست که موجب تداوم درد و رنجمون میشه تا بتونیم این روابط رو بر پایه های محکمتری بنا کنیم.

اطلاعاتی رو در اختیارتون می گذارم تا با کمک اونها بتونید با این الگوی رفتاری مخرب مقابله کنید.

این اطلاعات بیشتر بر ایجاد تغییرات رفتاری شما متمرکز هست.ممکنه شما بپرسید چرا من باید تغییر کنم؟این فرد باجگیره که باید تغییر کنه.

بنده با نظر شما مخالفم چون به جد معتقدم:

چیزی در زندگیتون عوض نمیشه مگر اینکه رفتارتون رو عوض کنید.

از این گذشته شما بر رفتار فرد باجگیر کنترلی ندارید.شما فقط رفتار خودتون رو می تونید کنترل کنید و تغییر بدید و بعد از اون امیدوار باشید که تغییر رفتار شما بر فرد باجگیر تاثیر بزاره.

بنابراین ازتون می خوام به رفتارهای خودتون توجه کنید تا متوجه بشید چه پیامهائی رو دارید به فرد باجگیر مخابره می کنید.

 این درسته که باجگیرها از ابزارهای مختلفی استفاده می کنن تا ما رو استثمار کنن اما این نکته رو نباید نادیده گرفت که همه ما با نقاط حساس خاص خودمون وارد روابط میشیم .آزاردگی های انباشته شده،پشیمانی،عدم امنیت،ترس،خشم،نیاز زیاد به عشق و تعلق خاطر و هر نقطه حساسی که اگر فرد باجگیر لمسش کنه در ما درد ایجاد می کنه و از جای خودمون می پریم!

بنابراین ما با ضعفهایی که داریم به فرد باجگیر کمک می کنیم که ما رو استثمار کنه.

اگر یادتون باشه گفتم که مه یعنی ترس.ترسی که فرد باجگیر در ما ایجاد می کنه تا دیدمون رو محدود کنه .باجگیرها پیام واضحی رو به شما ارسال می کنن:

اگر آنطور که من می خواهم رفتار نکنی ،رنج خواهی برد.(دچار احساس گناه و ترس میشی).

من از شما می خوام به ترس و احساس گناهی که در مقابل فرد باجگیر در ذهنتون شکل میگیره دقت کنید.موشکافیش کنید و اگر نامعقول هست از بین ببریدش.اون موقع مه از بین میره و شما می تونید مثل یک انسان بالغ رفتار کنید.ا

اگر شما در مقابل فرد باجگیر اسیر احساس گناه خودتون نشید باجگیر چطوری می تونه شما رو استثمار کنه!؟

بنابراین این مه(یا به قول خانم شکیبا حصار و یا زندان و یا هر چیزی که می خواین اسمش رو بزارین)ساخته ذهن خودتونه.همه تقصیرات رو به گردن فرد باجگیر نیندازید!

-باجگیری عاطفی نیازمند دو طرف هست.(نقش شما در باجگیری عاطفی):

 شاید در ابتدا براتون دشوار باشه که قبول کنین این ما هستیم که با تسلیم شدن به باجگیر این اجازه رو میدیم که ما رو استثمار کنه اما واقعیت اینه که تسلیم ما پاداشی هست که باجگیر دریافت می کنه و وقتی شما در مقابل رفتار دیگران بهش پاداش می دید(با اطاعت و فرمانبرداریتون)به روشنی به اونها می فهمونید که باز هم می تونن عمل قیبلیشون رو تکرار کنن و نتیجه بگیرن.(شروع شکل گیری الگوی باجگیری عاطفی از همینجاست)

بنابراین اولین گام جهت مقابله با فرد باجگیر اینه که:

نگاهی به دورنتون بیاندازین تا متوجه بشید چه عواملی-در اغلب موارد ناآگاهانه-شما رو به شراکت در جریان باجگیری عاطفی ترغیب می کنه.

 بهتون کمک می کنم در مقابل فرد باجگیر مقتدرانه باستید بدون اینکه در خودتون  احساس گناه کنید یا دچار ترس بشید.با همدیگه به سئوالات اخلاقی پاسخ می دیم اینکه در چه جائی خودخواه هستید و در چه جائی نه.همچنین بهتون کمک می کنم احساس ناراحتی از ایجاد تغییر رو از خودتون دور کنید.وقتی مطالب رو خوب متوجه شدید و دست به اقدام زدید نیروی غیر قابل توصیفی رو در خودت بوجود میارید.نیروئی که بهتون کمک می کنه پا در مسیر جدیدی بگزارید.

یادتون باشه که برای مقابله با باجگیران عاطفی به شهامت  ،مسئولیت پذیری ،انگیزه ، روحیه خوب ، و مداومت نیاز دارین.همچنین این نکته فوق العاده مهم رو در ذهنتون حک کنید:

وقتی در خودتون تغییراتی ایجاد می کنید در مرحله اول ممکنه رفتارتون نه تنها مورد تائید فرد باجگیر بلکه مورد تائید برخی از اطرافیانتون هم قرار نگیره.استقامت داشته باشید تا به نتیجه برسید.

همچنین شما به شهامت نیاز دارید تا بتونید با تفکراتی که شما رو قربانی بی دست و پا می دونه مقابله کنید و از خودتون به درک بهتری برسید در چنین حالتی هست که می تونی انتخاب های بهتری داشته باشی تا با این انتخاب های بهتر بتونی روی رفتار افرادی که ممکنه در آینده تبدیل به باجگیر عاطفی بشن تاثیر بزاری.بهت کمک می کنم که نه تنها بتونی با فرد باجگیر بلکه بتونی با خودت هم ارتباط خوبی برقرار کنی.

در انتهای این پست لازم می دونم به نکته مهمی اشاره کنم:

نکته مهم کلمه "قربانی" هست.بنده در این دو پست و همچنین در پست های بعدی که در باب خشونت خانگی خواهم نوشت هرگز از این کلمه استفاده نخواهم کرد.چرا؟چون برای من قابل هضم نیست که یک خانم یا آقای بالغ رو قربانی شرایطی بدونم که بر یک یا چند رابطه خاصش حکم فرماست.ما قربانی شرایط و تخته پاره رها شده بر امواج نیستیم.در پست های بعدی خدمتتون عرض خواهم کرد که درماندگی آموخته شده چقدر باعث میشه شما امور زندگیتون رو از دست بدید و نتونید از کرامت و شخصیتتون در مقابل فرد باجگیر دفاع کنید.درماندگی آموخته شده حالتی هست که فرد در ذهنش تفکراتی رو داره که بهش القا می کنه قربانی شرایط هست.

بنده بارها در پستهائی که نوشتم  از کلمه "انتخاب رفتار" استفاده کردم.وقتی شما حق انتخاب رفتار رو در مقابل فرد باجگیر دارید استفاده از کلمه قربانی چه معنائی داره؟

شما قربانی نیستید.شما یک انتخاب گر هستید.ببین چه انتخاب هائی در پیش روت داری.اینکه بدونی حق انتخاب داری دوباره عزت نفست احیا میشه.عزت نفسی که فرد باجگیر به شدت بهش حمله کرده و می خواد اون رو ازت بگیره.همچنین این نکته رو مدنظر داشته باشید که نق زدن و التماس کردن در مقابل فرد باجگیر جواب نمی ده.

بنابراین به انتخاب رفتارهای دیگری فکر کن.

در آینده با شما بیشتر از مه و روشهای مقابله با اون سخن خواهم گفت.همچنین شما رو به دنیای درونی فرد باجگیر می برم تا بدونید چرا اونها به یک شکل خاص رفتار می کنن.

 

 

/ 5 نظر / 9 بازدید
شکیبا

می خوام یه پست بذارم و با توضیح شرایط خودم بگم که نکته به نکته پست شما کاملا درسته و نمونه زنده این باجگیری هستم [متفکر]

نازنین مریم

سلام.راستش من بیشتر باجگیر بودم.از وقتی یادم میاد فقط کافی بود دو قطره اشک بریزم تا بابام هر کاری میخوام انجام بده.واقعا نقطه ضعفش همینه و درش احساس گناه ایجاد میشه.من و خواهرم هم عادت کردیم دیگه.اصلا وقتی مخالفت میکنه ناخوداگاه و به صورت شرطی اشکمون میاد.تو رابطه خصوصی هم طرفم باجگیر بود.نقطه ضعفم کلمه تو ضعیفی بود و با توجه به اون هر کاری میخواست از ترسم کردم.[افسوس]

زرین تاج

من راجع به این پستهای اخیرتون نظری ندارم و نتونستم درکشون کنم!

مريم

چقدر واقعي است اين پست...چقدر نزديك