جواب به یک سئوال مهم!

 جدید ترین پست رویا رو خوندید؟(یک روایت از ترس).

رویا در این پست داستان مردی رو تعریف می کنه که اسمش رو در این پست گذاشته جرج.به نظرتون چرا جرج که در روابط عمومی فرد قوی بوده به یکباره از بودن در بعضی اجتماعات هراسون میشه و از خودش تصویر ضعیفی رو به نمایش می گذاره؟جالب اینه که از علت هراس خودش هم خبر نداره!چرا به یکباره فرد دچار این اختلالات هیجانی میشه؟

جواب:

بخشی از مغز ما وظیفش ثبت هیجاناتیه که به واسطه ی رویدادهای زندگی در ذهنمون ثبت می شه.هر چه اتفاق رویداده از نظر هیجانی شدید تر و توانایی ما در مدیریت اون رویداد ضعیف تر باشه مغز اون اتفاق رو بصورت قوی تری در خودش ثبت می کنه.

با توجه به این مسئله چون دوران کودکی دورانیست که در اون به شدت آسیب پذیر هستیم در نتیجه بیشتر خاطرات هیجانی تلخ ما در این دوره در ذهنمون ثبت میشه.تا اینجا این مسئله رو داشته باشین!

بخشی که هیجانات رو در خودش ذخیره می کنه همیشه فعاله و مدام شرایط کنونی فرد رو با گذشتش مقایسه می کنه.روش مقیاسش هم بر اساس تداعیه.این بخش از مغز خیلی شتاب زده عمل می کنه این بخش از مغز وقتی کوچکترین نشانه ای رو ثبت می کنه(در زمان حال) که با اتفاقی در گذشته وجهه مشترک داره(در مورد این آقا دیدن کودکش اون رو به گذشته و روابط بین خودش و والدینش برد)این دو موقعیت رو شبیه به هم در نظر می گیره و بر اساس اون حالت هیجانی گذشته رو فراخوانی می کنه در نتیجه فرد با اینکه بزرگ تر شده و آسیب پذیریش کمتر شده اما وقتی در موقعیتی قرار می گیره که گذشته رو براش تعاعی می کنه دچار ترس همون دوره ی کودکی می شه.

این بخش از مغز سراسیمه به مغز دستور می ده که به شرایط حاضر همونطوری جواب بده که در اون خاطره ثبت شده.(تمام این اتفاقات بصورت اتومات در بخش ناخودآگاه فرد اتفاق میوفته در نتیجه فرد از علت ترسش خبر نداره).

اما این اطلاعات چه ربطی به سئوال گلپونه داشت؟!

1-با توجه به اینکه این مشکلات هیجانی ممکنه روزی در من و شما سر باز کنه بهتره که پیش دستی کنیم و ابزارهای مهمی که می تونیم به کمک اونها این مشکل رو مدیریت کنیم داشته باشیم.(لزوم چندانی نداره افرادی مثل گلپونه از این ابزارها استفاده کنن ولی آگاهی از وجود این ابزارها و استفاده از اونها در شرایط خاص چیزی که همه ما بهش نیاز داریم)

2-ابزار معرفی شده و مطالبی که در این باشگاه مجازی مطرح میشه به غیر از افسردگی،اضطراب و خشم به حل مشکلاتی همچون:کمال طلبی،اعتیاد به موفقیت،مقابله با سرزنش خود و دیگران،افزایش انتقاد پذیری،اعتیاد به عشق(وابستگی عاطفی)و خودشیفتگی کمک می کنه.

٣-به این نکته ی مهم توجه داشته باشید کمتر پیدا میشه افرادی که هیچ باور یا خاطره ی ثبت شده ی بدی رو در خودشون نداشته باشن افکار منفی و تصاویر قدرتمندی که در خاطره دارید ممکن است هر لحظه در مواجه ی با یک رویداد بیرونی فعال بشن و شما رو افسرده،مضطرب و خشمگین کنن.

-این طبیعیه که افرادی همچون گلپونه که به ابزار قدرتمند تفکر نقادانه مجهز هستند کمتر از سایرین حالتهای بد هیجانی مخصوصا اضطراب و افسردگی رو تجربه می کنند.

/ 8 نظر / 7 بازدید
گلپونه

آقا ممنون از این همه تعریف تمجید امروز چند کیلو چاق شدم وقتی وبلاگتون رو دیدم. همون دیروز که کامنت گذاشتم جدول رو تهیه کردم و حتما گام به گام با شما پیش خواهم رفت ممنون از توضیح کاملتون.

پرشین بانو

مرسی که به من سر زدید[گل] آیا واقعاً معلومه که من به دنبال چی هستم و چی می‌خوام؟ گاهی خودم هم شک می‌کنم آیا تقصیر خودمه و من آدم زیاده خواهی هستم؟

زرین تاج

ایمیل رو گرفتین؟

آزاده

نیستی ؟از وقتی وبلاگ جدید زدی اخلاقت عوض شده [شوخی] خیلی خودتو میگیری ها![متفکر] میشه یه مقاله در مورد افسردگی بعد از زایمان و مدتش بنویسی؟

زرین تاج

بخدااگر تا فردا صبح که میام سر کار جواب ایمیلمو نداده باشی .............. ( این چند تا نقطه تهدید ملتمسانه بود!)

صدف

سلام بر آقای بهبود خیلی خوشحالم که این سایتتونو یافتم مرسی برم بخونم

زرین تاج

ضمنا پورسانت بنده هم فراموش نشه . دارم براتون مشتری جمع میکنم. گمونم بد جوری همه به این باشگاهه نیاز دارن خوب استقبال شده!

زرین تاج

آزاده راست میگه ! ( خودمو نمیگم هم اون آزاده پایین- دیباچه- رو میگم!) از وقتی وبلاگ جدید زدی اخلاقت عوض شده دیگه تحویل نمیگیری! اخه من هر روز صبح بدو بدو میام کامنتهامو چک میکنم . سرخورده میشم برمیگردم سر کارم!