هر که جبر آورد خود را رنجور کرد! ( نگاهی به فیلم شکلات)

در این پست قصد ندارم فیلم شکلات رو نقد کنم چون نقد کردن رو بلد نیستم! اصلا هم نمی خوام وارد حاشیه های فیلم شکلات بشم مثلا اینکه این فیلم ضد دین هست....

فقط می خوام با توجه به مطالب مطرح شده در باشگاه مجازی نگاهی به فیلم شکلات داشته باشم.

در این پست قصد دارم از زاویه مدیریت بر خویشتن نگاهی به فیلم شکلات بندازم:

فیلم شکلات با این گفته های راوی شروع میشه:

روزی روزگاری دهکده آرام و کوچکی در فرانسه بود. ( با نگاه مدیریت بر خویشتن این دهکده شما هستید)

که مردم اون به آرامش اعتقاد داشتن.....( مردم باورهای شما هستن. باورهای مخرب ، مفید ، قوی و ضعیف...)

 

این دهکده کوچک یک شهردار داشت به اسم کنت رینود.  کنت رینود رو قویترین باور مخربتون در نظر بگیرید که جزء میراث خانوادیگیتون هست چون روای در جائی میگه:

او ( شهردار) به حکمت نسلها ی گذشته ایمان داشت اون هم مثل پیشینیانش سخت مراقب دهکده بود و به شیوه ی خودش اون رو اداره می کرد.

بنابراین این شهردار ( میراث خانوادگی شما) بود که بر دهکده ( خود شما) حکومت می کرد و مردم ( تفکرات و باورهای دیگر شما) هم ازش تبعیت می کردن .

دهکده ( شما) آروم بود ( مثل زمانی که شما طبق باورهای مخرب زندگیتون رفتار می کنید مثلا کمالگرایانه یا نگران ، یا وسواسی بودن و .... درسته که همه این رفتارها بد هستن ولی چون در کوتاه مدت بهتون آرامش می دن شما هم اونها رو انتخاب می کنید) تا اینکه خانومی به همراه کودکش به این دهکده اومد. این خانوم اسمش وین ( جولیت بینوش)  هست  .

با نگاه مدیریت بر خویشتن وین رو یک باور مثبت ، یک مشاور خوب ، باشگاه مجازی یا هر چیز یا فرد دیگه ای می تونید فرض کنید که قراره بهتون بگه اگه از باورهای مخرب و میراث بد خانوادیگیتون پیروی کنید  در بهترین حالت شاید زندگی آرومی داشته باشید اما قطعا شاد نیستید!

مثل فضای دهکده ی فیلم شکلات که آروم بود ولی شاد نبود!

خلاصه اینکه وین (باور مفید) وارد دهکده (ذهن شما) میشه ولی چون دیدگاه و پیامش بر خلاف دیدگاه مردم و شهردار هست توسط اونها طرد میشه .

شهردار ( طرح واره ها و میراث خانوادگی شما) شروع به مقاومت و مقابله با وین  و تفکراتش میکنه  ( باورهای مفید و جدید.دقیقا مثل زمانی که شما می خواید مثل قبل نباشید ( مثلا کمالگرا ، سلطه پذیر و .... ولی در عمل می بینید که اینکار به اون سادگی که فکر می کردین نیست )

دلیل سخت بودن تغییر اینه که :

اون شهردار (طرح واره و میراث خانوادگی شما)  چندسال در اون دهکده( شما و ذهن شما) حکومت کرده و مردم ( دیگر باورهای مخرب شما)دهکده  هم شدیدا ازش حمایت می کنن ولی در مقابل این وین (باور جدید و مفید) هست که در دهکده تنهاست! 

خلاصه جنگ بین وین (باور مفید جدید) و شهردار (طرح واره مخرب قدیمی)شروع میشه و همینجاست که به قول رزا سردر گم میشیم. این بخش از کامنت رزا رو مطالعه بفرمائید:

.... وقتی که در تماس با محیط قبلی و آدم های اطرافتون (خصوصا آدم کنترلگر)  باشید سخته. چون آدم یادش میره خودش چی می خواد ....

 

یا مثل یکی از دوستان که در بیشتر مواقع بین اونچکه ارضای خواسته خودش یا فرزندش و همسرش سردرگم مشه! 

سردرگمی و احساس بلاتکلیفی واقعا ناراحت کنندست ولی نگران نباشید این مشکل راه حل داره.

در چنین مواقعی کاری که باید انجام بدین تقویت کردن باورهای مثبت و مفید هست.

همون کاری که وین در فیلم شکلات انجام داد. اون از بین مردم (باورهای مخرب دیگه) - البته به سختی- یارگیری کرد و اونقدر بر اصول خودش تاکید کرد که شهردار ( طرح واره های مخرب) در مقابلش تسلیم شد......

وقتی شهردار (طرح واره های مخرب شما) تسلیم شد و باید انگاری ها و سختگیری هایی که نسبت به مدیریت دهکده (شما)  داشت رو کنار گذاشت فضای دهکده هم به واسطه ی این تغییر ، تغییر کرد و شاد شد.....

اگر یادتون باشه در پست مربوط به طرح واره های حوزه گوش به زنگی .... خدمتتون عرض کردم که یکی از مشکلاتی که "باید" ها در زندگی ما به وجود میارن حذف شادی از زندگیمون هست.

بنابراین بطور خلاصه با ترکیب فیلم شکلات و مطالب باشگاه مجازی می تونیم اینطوری نتیجه بگیریم:

برای مقابله با یک میراث خانوادگی یا به عبارتی طرح واره منفی به یک باور مثبت نیاز داریم. اما این پایان کار نیست بلکه شروع یک نبرد شدید و البته سرنوشت ساز هست چون طرح واره های شما در مقابل تغییر مقاومت می کنن . در این نبرد شما باید سعی کنید با کمک گرفتن از برخی از تکنیک ها در باشگاه مجازی از یک طرف طرح واره مخرب رو تضعیف کنید و از طرف دیگه باور مثبت و مفید رو تقویت کنید و این اصل مهم در رسیدن به شادی و نشاط در زندگیست....

 

نکته فوق العاده مهم!

با همه شباهت هائی که "فیلم شکلات" با موضوع "مدیریت بر خویشتن" داره یک تفاوت خیلی بزرگ و مهم بین این دو وجود داره. در فیلم شکلات مبارزه و مقاومت های وین ( باورمفید) باعث تسلیم شدن شهردار (طرح واره و باورهای مخرب)  شد ولی در مدیریت بر خویشتن مسئله به این شکل نیست.

از همه شما دوستان عزیز مخصوصا رزا و خانوم زرین تاج گرامی می خوام با دقت به اونچکه خدمتتون عرض می کنم توجه کنید چون موضوع فوق العاده مهمه! 

اگر تصمیم بگیرید با موقعیتی که باعث میشه تعادل هیجانیتون بهم بخوره روبرو بشید در چنین حالتی به دو شکل می تونید واکنش نشون بدید:

1- واکنش بر اساس باورهای قدیمی ( واکنش اتوماتیک وار)

2- واکنش بر اساس باور یا دانش جدیدتون.( واکنش ارادی)

همیشه یادتون باشه باور قدیمی هیچ وقت تسلیم باور جدید نمیشه بلکه شما با کمک باور جدید تاثیر باور قدیمی بر رفتار و هیجانتون رو بصورت موقت کم می کنید. این یعنی چی؟

این یعنی همین مصرع زیبای مولوی: 

        هر خیالی را خیالی می خورد 

ولی این خوردن موقتی هست! مثلا دوست ، همسر یا فرزند شما ازتون خواسته نامعقولی داره. 

فرض کنیم در چنین مواقعی "نه" گفتن براتون سخت میشه. خب! اگه شما در این موقعیت به خواسته نامعقول اونها پاسخ مثبت بدید یا به عبارتی بهشون باج بدید ، ما میگیم باور و طرح واره های مخرب شما بر باورهای جدیدتون غلبه کرد یا به قول مولوی اونها رو خورد!

ولی اگر هفته بعد با همین موقعیت روبرو شدید  و با کمک ابزارهای باشگاه مجازی باور جدیدتون رو تقویت کردید ( مثل این باور : من حق دارم به خواسته نامعقول دیگران "نه" بگم) و باور جدیدت موقتا بر باور مخربت چیره شد و اون رو به قول مولوی خورد ، در چنین حالتی ما می گیم شما در این موقعیت تونستید تاثیر باورهای مخرب بر رفتار و هیجانتون رو بگیرید

ولی این موضوع به معنای این نیست که هفته آینده ممکنه از همین موقعیت سرفراز بیرون بیای! این بستگی داره که در موقعیت بعدی به کدوم باورت میدون بدی!

خلاصه اینکه:

همیشه "باور مثبت/مفید"  و "منفی / مخرب" در ذهنتون هست .همیشه هست! 

اگه یه روز طبق باور مخرب قبلیتون عمل کردن یا باور مخرب قبلی در شما ایجاد افسردگی یا اضطراب کرد سریع ناامید نشید! در چنین حالتی باید باورهای مخربتون رو تقویت کنید و امور رو به دست اونها بدید تا به تبع اون خلقتون تغییر کنه . 

این یک واقعیت علمی و حقیقی هست که:

   جنگ با طرح واره ها و باورهای مخرب پایان نداره!

 

 

نتیجه گیری:


شما! باورهاتون نیستید! شما فردی هستید که انتخاب می کنه دریک موقعیت کدوم باور امور هیجانی و رفتاریش رو بدست بگیره! درک این موضوع فوق العاده مهمه!

شما منفعل یا پرخاشگر ، راضی یا ناراضی ، شاد یا افسرده و ... نیستید! بلکه شما فردی هستید که انتخاب می کنه در یک موقعیت ، چه احساس و رفتاری داشته باشه. 

                       شما باورهاتون نیستید!

بنابراین رزای عزیز!

با توجه به اونچکه تا اینجا خدمت شما و دیگر دوستان عرض کردم احساس سردرگمی که بعضی وقتها به سراغت میاد ( آدم یادش میره چی می خواد) کاملا طبیعی هست. وقتی یک همچین احساسی به سراغت میاد فقط و فقط به معنای اونه که طرح واره یا باورهای مخرب قبلیت بر باورهای جدیدت چیره شدن و امور هیجانی شما رو بدست گرفتن ( افکار ما احساسات ما رو بوجود میارن ) . بنابراین مسئله "نقش بازی کردن" یا "ادا" در آوردن نیست.

 

این موضوع اونقدر مهمه که در آینده نزدیک بیشتر در موردش با هم گفتگو می کنیم. 

دیدن فیلم شکلات رو به همه افرادی که خطای شناختی "باید انگاری" دارن یا طرح واره های حوزه ی گوش به زنگی در ذهنشون هست توصیه می کنم. همچنین به زن و شوهرانی که نسبت به هم سختگیری می کنن .

                

           آسان گیر کار جهان گذران را...

 

 پست بعدی:

معرفی چند کتاب در حوزه فرزند پروری


/ 12 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شکیبا

سلام / پست خیلی خوب و به موقعی بود . دقیقا وقتی که من باید باورم رو تغییر بدم. مثل همیشه ازتون سپاسگزارم. و امیدوارم سال جدید ،سالی پر از سلامت و برکت و شادی برای شما و خانواده گرامیتون باشه...[گل]

نازنین مریم

سلام..سال نو مبارک بهبود عزیز..انشالله سال خوبی داشته باشید..[گل][لبخند]

ماری

سلام اقای بهبود عید شما مبارک براتون ارزوی سلامتی و موفقیت می کنم و همچینین سلامتی برای پدر عزیزتان که امیدوارم تا حالا بهتر شده باشند کاش ادرس پستی شما رو داشتم براتون عیدی می فرستادم اینجا با این برف و هوای سرد اصلا شبیه به فصل بهار نیست ولی خوب امیدوارم هوا روز بروز بهتر بشه مزاحمتان نمیشم ادرس این سایت رو میفرستم جالبه موزیک های بسیار زیبائی داره امیدوارم بتونید گوش کنید خدا نگهدار http://www.gooshe.net/%DB%8C%D9%88%D8%B3%D9%81/

رزا

سلام آقای فکرآزاد. عیدتون مبارک.سلامتی و سالی پر از اتفاقات خوب رو براتون آرزو می کنم. شاد باشید.

افسر

سلام سالی همراه با شادی و سلامتی براتون آرزومندم.

زرین تاج

سلام سال نو مبارک انشالله سالی پر از شادی و سلامتی داشته باشید

زرین تاج

سلام سال نو مبارک انشالله سالی پر از شادی و سلامتی داشته باشید

رزا

سلام آقای فکرآزاد. خیلی وقت پست جدید نگذاشتید ، نگران شدم. پدر حالشون خوبه؟[ناراحت]

شکیبا

سلام. آقای فکرآزاد این غیبت طولانی باعث نگرانی می شه. امیدوارم همه چیز خیر باشه...

یک نفر که گذری رد میشدم

سلام خیلی از تشبیهتون خوشم اومد من معتقدم فیلم اصلا به دین ربطی نداشت فقط یک نکته بزرگ که در جمله آخر کشیش بود رو فراموش کردی( خیلی وقتها با دور کردن گناهها انسان خوبی نمیشیم بلکه با نزدیک کردن خوبیها اینکار صورت میگیره ) زیاد با این جملت موافق نیستم : ولی این موضوع به معنای این نیست که هفته آینده ممکنه از همین موقعیت سرفراز بیرون بیای! این بستگی داره که در موقعیت بعدی به کدوم باورت میدون بدی! یه مقدار دلم گرفت یاد اون طبیب افتادم که استخان رو از توی چشم قصاب در نمیاورد تا همیشه بهش مراجعه کنه !!!!!!!!!!! به هر حال خوش باشی