مقابله با خشونت بر علیه زنان بخش سوم تکنیک خلع سلاح

وقتی احساس کردین گفتگو اونقدر شدید شده که تکنیک اقدام اصلاحی نمی تونه بهتون کمک کنه بهتره از تکنیک قدرتمند خلع سلاح استفاده کنین!

                                          روش خلع سلاح

 وقتی احساس کردین تنش داره بین شما و همسرتون شکل می گیره یا افزایش پیدا می کنه بدون توجه به غیرمنطقی و بد بودن سبک گفتگوی همسرتون نکته مثبت و یا حقیقی رو در صحبت های همسرتون پیدا کنین و به درست بودن اون بخش از حرفش اشاره کنید و حرفش رو تائید کنید.

وقتی از حرف همسرتون حمایت می کنین گفتگوتون به بحث و جدل کشیده نمیشه چون همسرتون متوجه میشه از طرف شما درک شده و حرفش شنیده شده در نتیجه ملایم و نرم تر رفتار می کنه و آماده شنیدن حرف های شما هم میشه به قول دکتر گاتمن :

وقتی می فهمید که چرا باید گوش کنید ، در میابید که همسرتان بیش از آنچه فکر می کردید مصالحه جوست.

 

همچنین گاتمن معتقده افراد زمانی تغییر می کنن که حس کنند همونطوری که هستن مورد پذیرش قرار گرفتن ولی وقتی ازشون انتقاد میشه یا مورد سرزنش قرار می گیرن توانائی تغییر رو از دست میدن.

 خب!

پس تکنیک خلع سلاح به این شکل شد که شما حرف واقعی و درستی رو در صحبت های همسرتون پیدا می کنید و اون حرفش رو مورد تائید قرار میدین.

مثلا ممکنه همسرتون بگه : تو همیشه دیر می کنی ....

 اینکه شما همیشه دیر می کنید حرف غلطی هست ولی اینکه شما در اون لحظه دیر کردین به احتمال زیاد حرف درستیه. بنابراین باید به درست بودن این بخش از حرف همسرتون اشاره کنید.

بنابراین شما در جواب میگید:

 بله حقیقت داره. یا حق با تو هست. دیر کردم حق داری عصبانی باشی.

 تقریبا همیشه در صحبت های افراد حقیقتی وجود داره.وقتی شما موافق اون بخش از حرفهای درست همسرتون مشید ، اون وقت برای همسرتون سخت میشه که باهاتون بحث کنه.

 ممکنه از تکنیک خلع سلاح خوشتون نیاد چون در چنین مواقعی ( وقتی همسرتون بهتون حمله می کنه) وسوسه میشید از خودتون دفاع کنین ولی اگر اینکار رو انجام بدین و اسیر این گفتگوی درونی قدرتمند بشید با همسرتون وارد بحث و جدلی میشید که بی فایدست و  ممکنه به خشونت ختم بشه و شما عزت نفسون رو از دست بدین.

شما با بحث و جدل به جائی نمی رسید همونطور که تا الان به جائی نرسیدید! ولی وقتی در تائید انتقادی حرف می زنید می تونید تاثیر جادوئیش رو در چهره ، لحن صدا و رفتار طرف مقابلتون ببینید.

ممکنه انجام اینکار براتون سخت باشه ولی چاره ای نیست ! این تقریبا تنها روشیه که جواب میده! 

 با توجه به مثالی که گفته شد وقتی قبول می کنین دیر اومدین همسرتون متوجه میشه حرفش رو فهمیدین و احساس می کنه بهش احترام گذاشتین و درکش کردین در نتیجه بحث کردن براش سخت میشه. 

 حالا فرض کنید به همسرتون بگید ترافیک بود دیر اومدم (دفاع از موضع خود) . بعد احتمالا همسرتون با عصبانیت بیشتری میگه تو نباید احتمال ترافیک رو در نظر می گرفتی و چند دقیقه زودتر حرکت می کردی؟! بعد احتمالا شما از نظرتون دفاع می کنید و این بحث به جایی باریک کشیده میشه.پس حالت تدافعی گرفتن فقط باعث بالا گرفتن بحث و افزایش خشونت میشه.حالت تدافعی گرفتن اونقدر ممکنه همسرتون رو خشمگین و چشم و گوشش رو بسته کنه که اگه شما خودتون رو هم شبیه باب اسفنجی کنید خنده(اقدام اصلاحی) فضای گفتگوتون تغییری نکنه! 

 ممکنه کسی بگه وقتی طرف مقابل غیر منطقی حرف می زنه چرا باید باهاش موافقت کنم؟ 

 دکتر برنز معتقده شما مجبور نیستید به این شکل عمل کنید اما اگر از این روش استفاده کنید به سود خود عمل کرده اید. شما با کمک این تکنیک نظر همسرتون رو جلب می کنید ، از عزت نفستون دفاع می کنید ( چون شما با کمک تکنیک خلع سلاح بر گفتگو مسلط میشید) و رابطه زناشوئیتون متحول میشه دیگه چی می خواین؟! این یعنی تهدید رو به فرصت تبدیل کردن.(همچنین به اصل سوم توجه کنید!)

 اینکار احتمال افزایش انعطاف همسرتون در گفتگوهای بعدی رو هم بیشتر می کنه چون فرد از اصرار بی مورد که حق باهاش هست دست بر می داره و نرمتر صحبت می کنه. تکنیک خلع سلاح مثه ریختن اب سرد بر روح و روانی هست که از شدت خشم برافروخته شده و مستعد اینه که رابطه رو به طرف خشونت ببره شما با تکنیک خلع سلاح چرخه ی خشونت رو قطع می کنید.

 

پست بعدی:

صحبتی با خانم هائی که خشونت خانگی رو تجربه کردن. ( ارائه مثال های دیگه از دو تکنیک معرفی شده و اینکه به چه شکلی می تونید حداکثر استفاده رو از این دو تکنیک داشته باشین. در پست بعدی اشاره ای دارم به موانع درونی که باعث میشه شما تسلیم وسوسه درونیتون بشید و دست به حمله متقابل بزنید )

 

*انشاالله با غرب به توافق بلند مدت برسیم. تبریک به ملت ایران ، آقای روحانی و تیم مذاکره کننده. آیت الله خامنه ای هم در رسیدن به این موفقیت نقش داشته حالا بهترین کاری که آیت الله خامنه می تونه انجام بده رفتار کردن بر خلاف دیدگاه مخالفان (داخلی و خارجی)  توافق هسته ای هست. 

/ 4 نظر / 21 بازدید
محمد

سلام بهبود جان عزیز. اینها شیوه هایی که علاوه بر متاهلین برای تعاملهای اجتماعی مجردها هم مناسبه. اگه یه لطفی بکنی و برای بهبود مهارتهای رفتاری و هوش هیجانی هم مطالبی بگذاری بیش از پیش ممنون میشم. راستی من مرتب پیام میدم منتظر نظرارتت هستم. ارادتمند... محمد

زرین تاج

یادتونه چند سال پیش هم راجع به کتاب اصول و فنون مذاکره صحبت کریدم؟ خیلی کتاب جالب و واقعا کاربردیه. ولی نمیدونم چرا همونقدر که میتونم تو محل کار برای چونه زدن و متعاقد کردن آدمها ازش استفاده کنم در منزل دقیقا برعکسه اصلا نمیتونم نکاتش را استفاده کنم. [نگران]

رزا

در واقع نمی شه با مرد مثل یه مرد رفتار کرد. به نظرم زن ها مطمئن باشن اگه با مردها مثل یه مرد رفتار کنن مرد برنده ست. جنبه ای در زن ها هست به اسم مادونا- مدیا یه جور صبور بودن. و قتی طرف مقابلت انتظار داره مثل یه ببر (مرد)چنگول بکشی تو مثل یه آهو(زن) رفتار کردی طرف مقابل هم مثل یه زن باهات رفتار می کنه.

رزا

البته مادونا صبوری صرف نیست. یه جور خودت مادر خودت می شی خودت رو اروم می کنی. به نظرم تو چهره شخص یه ملایمت خاص بوجود میاد که با سکوتی که ادم توش عصبیه متفاوته. این درمورد انتقاد . ولی وقتی طرف مقابل با خشم خواسته ای ازت داره که نمی خوای انجام بدی چی؟اینجا نمی شه گفت تو راست می گی یا سکوت کنی . فکر کنید طرف مقابل تو عصبانیت منتظر کاری رو انجام بدی.