معرفی باشگاه مجازی ، پاسخ به یک کامنت و معرفی کتاب

موضوع اول: 

            وقتی دانش عمومیت نیابد همه لطمه خواهیم خورد

اگر همسایگان ما سالم باشند ما نیز رفاه بیشتری خواهیم داشت و دور از خرد است که عرصه دارو را در انحصار خود بگیریم تا از آنها سالمتر باشیم.در مورد دانش هم این موضوع صدق می کند. بی اطلاعی همسایه ها به همان اندازه برای ما زیان بار اسا که بیمار بودن شان و ممکن است به راستی علت بیماری شان همان بی اطلاعی باشد. اگر با مردمی زندگی کنیم که دیدگاه نادرستی درباره ی رفتار انسان داشته باشند همه ضرر خواهیم کرد. دنیای ما را نگرش های مردم نسبت به آموزش و بزهکاری .... و مسائل مهم دیگر شکل می دهد اگر این نگرش ها برخاسته از نظریه های نادرست درباره ی رفتار انسان باشد ، در این صورت همه آسیب خواهیم دید.  ( استانوویچ . تفکر انتقادی در روانشناسی) 

بنابراین از شما دوستان عزیزم می خوام باشگاه مجازی رو به دوستان ، همکاران ، اعضای خانواده و همسر و فرزندانتون معرفی کنید . 

برای شاد زندگی کردن به انسانهای شاد نیاز داریم ( پروفسور گلسر . نظریه انتخاب)

 

موضوع دوم : پاسخ به یک کامنت.

دوست عزیزی دریک کامنت خصوصی نوشتن: 

 سلام.  من یه کتاب دارم به اسم "هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند اره هیچ چیز"، از البرت الیس. می خواستم بدونم شما تاییدش می کنید؟اینقدر کتابای نه چندان مفید خوندم که دیگه نمی خوام برای هر کتابی وقت بگذارم. ... از این همه کتابی که خوندم فقط کتاب 40 فکر سمی از ...برام کاربردی بود و آیین زندگی دیل کارنگی. یه خواهش دیگه هم داشتم. ممنون می شم یه کتاب که در زمینه انتخاب همسر مفید باشه بهم معرفی کنید . یه کتاب که واقع گرایانه و کاربردی باشه. نمی دونم این کتابای زنان درباره مردان، مردان درباره زنان اصلا خوب هستن یا نه؟ ....   من نظرم رو خصوصی می ذارم ولی شما لطفا جوابش رو عمومی بذارید شاید برای بقیه هم مفید باشه....پست های در این زمینه رو هم بهم معرفی کنید.

پاسخ :

پروفسور گلسر در نظریه انتخاب بعد از رسم نمودار پیشرفت فنی (بصورت سعودی)  و پیشرفت انسانی و روابط بهتر (بصورت خط صاف) می نویسه:

در فن آوری به این دلیل پیشرفت کرده ایم که خواهان نظریه ای جدید یا معتقد به نظریه ای جدید و استفاده جدید از یک نظریه قدیمی بوده ایم.

منظور پروفسور گلسر اینه که ما برای حل مشکلاتمون باید از نظریه های جدید کمک بگیریم. ولی متاسفانه اینطور نیست. به عنوان مثال همه ی شما فروید ، یونگ وحتی ممکنه  اریک برن ( بنیانگذار نظریه کودک درون) رو بشناسید. ولی آیا قبل از مطالعه ی وبلاگ های بنده آیا شما پروفسور گلسر (نظریه انتخاب)  ، پروفسور الیس (رفتار درمانی عقلانی هیجانی) ، پروفسور بک (شناخت درمانی)  ، پروفسور لازاروس ( روان درمانی التقاطی) و گاتمن  رو می شناختید؟!( این اسامی رو بخاطر بسپارید تا در بازار کتاب بتونید از بین کتابهای زرد فراوان کتابهای مفید و کاربردی رو انتخاب کنید)  چقدر خوب میشد فیلم "آتش بس " بجای معرفی نظریه کودک درون نظریه انتخاب رو به مردم معرفی می کرد می دونید با اینکار روانشناسی جامعه چقدر به روز می شد و جلو می افتاد؟!

از مجموع اعضای انجمن روانشناسی امریکا افرادی که به روانشناسی فرویدی اعتقاد دارن کمتر از 10 درصد هستن در جامعه ی روانشناسی امریکا این رقم کمتر از 5 درصد هست! روانشناسی جدید به اندیشه های زیگموند فروید توجهی ندارد ( منبع: تفکر انتقادی در روانشناسی) .

حالا اگر به کتابهای برگرفته از نظریه های قدیمی کتابهای مربوط به مکاتب بی محتوا و کم ارزش ( مثل مکتب موفقیت) رو هم اضافه کنید اون موقع بهتر متوجه میشد که چرا این دوستمون از وجود کتابهای فراوان غیر مفید گله کردن. جالب اینه که بدونید کتابهائی که ایشون به عنوان کتاب مفید ازشون یاد کردن( بغیر از کتاب آئین زندگی)  مربوط به روانشناسانی هست که نظریه های جدید رو ارائه دادن. به عنوان مثال کتاب چهل فکر سمی مربوط به پروفسور آرنولد لازاروس هست.بنابراین بنده قطعا کتاب هیچ چیز نمی تواند ناراحتم کند .... پروفسور الیس رو تائید می کنم و به این دوستمون پیشنهاد می کنم کتاب زندگی عاقلانه و کتاب احساس بهتر ، بهتر شدن و بهتر ماندن پروفسور الیس رو هم حتمالا مطالعه کنن. این کتابها فوق العاده مفید هستن به شرطی که با جدیت تمرینات پیشنهادیشون رو انجام بدید.

 در زمینه انتخاب همسر کتاب زندگی بدون شکست پروفسور الیس رو پیشنهاد می کنم. ممکنه پیدا کردن این کتاب براتون سخت باشه برای همین شماره ناشرش رو براتون می نویسم.  2227863 -511 انتشارات فراانگیزش.

نکته فوق العاده مهم:

در مورد شناخت قبل از ازدواج هیچ کتابی نمی تونه جای مشاوره رو بگیره. 

در مورد کتابهای زنان در مورد مردان و .... هم عرض کنم که نویسنده های مهم این نوع کتابها دکتر جان گری و دکتر باربارا هستن که تا اونجائی که بنده می دونم این دو نفر با هم ازدواج کردن و بعدش از هم طلاق گرفتن!!! 

اگه می خواید زن و مرد رو بیشتر بشناسید کتابهای فوق العاده گاتمن رو مطالعه بفرمائید. که البته این کتابها برای بعد از ازدواج مفید هستن. 

یک کتاب فوق العاده مفید دیگه هم در این زمینه هست که به زودی در باشگاه مجازی معرفیش می کنم.

/ 4 نظر / 14 بازدید
رزا

چه خوب که درخواست این دوست عزیز! باعث شد شما این کتاب ها رو معرفی کنید. آخه منم دنبال جند تا کتاب مفید بودم.[قهقهه]

نازنین مریم

با ضمن احترام به نظر شما من معتقدم نه مشاور نه کتاب هیچچچ کدوم نمیتونن کمکی کنن..حقیقت اینه که ازدواج بیشترش شانس هست و اصلا نمیشه کیس رو قبل از ازدواج حسابی برانداز کرد

زرین تاج

سلام خیلی ممنون ممنون از کتابها

رزا

من تا حدود زیادی با نظر نازنین مریم موافقم. ولی معتقدم حداقل کاری رو که از دست خود آدم بر میاد انجام بده مثل افزایش آگاهی خودش از طریق منابع مختلف ، اگه شرایطش فراهم شد از طریق مشاوره و ... . یعنی منفعل رفتار نکنه. بقیه ش هم می شه شانس، تقدیر، خواست خدا یا هرچیزی که اسمش رو بذاریم. بعد هم فکر می کنم بهتره که شخص قبل از ازدواج فکر نکنه قراره وارد باغ پر از گل و بلبل بشه، بعد شوکه بشه.به نظرم ازدواج فرم دیگه ای از زندگیه با چالش های مخصوص به خودش. یعنی در بهترین حالت ازدواج هم اختلافاتی هست که وقتی حل می شن که هر دو نفر از خودشون انعطاف نشون بدن و بخوان زندگی شون رو حفظ کنن. که اینجا هم مهمه درک هر دو نفر از زندگی در یه سطح باشه. مطمئن نیستم ولی فکر می کنم قبل از ازدواج بشه این مسئله رو که طرف مقابل آدم درک و شعورش از زندگی به اندازه خودش هست یا نه رو تشخیص داد. ولی بازهم معتقدم تو ازدواج 20 درصد خودت نقش داری بقیه ش ... .