اشتغال زنان و مسئله فرزندپروری

                             مغز نر ، مغز ماده!

   دکتر دانیل گلمن در کتاب هوش اجتماعی (2011) به نقل از دکتر کوهن (عصب شناس) عنوان می کنه که مغز نر (در افراطی ترین شکلش)  قدرت فکری بالائی داره برای همینه که می تونه در بورس ، نرم افزار و فیزیک کوانتوم مثر ثمر باشه.بررسی ها نشون میده که این مغز در آزمون مهارت و استعداد شهودی و زمینه شیوه کار ، پیروی از سیستمهای پیچیده ، توجه و تمرکز و ... قدرت خیلی بالائی داره و از نمونه مغز ماده برتر هست.

 

 ولی همین مغز پیشرفته وقتی مسائل عاطفی و همدلی مطرح میشه هیچ نشانه ای رو از خودش نشون نمیده و مدار مربوط به حس همدلیش بهت زده و گیج میشه!

 

اما در مقابل مغز ماده (در افراطی ترین شکل ممکن)  قدرت خارق العاده ای در زمینه ی همدلی و درک احساسات و افکار دیگران داره.

این مغز ها برای آموزش و مشاوره بی نظیر هستن.این مغز به طرز شگفت انگیزی با دیگران همدلی می کنه و با دنیای مخاطبینش هماهنگ میشه. 

اما همین مغز پیشرفته وقتی بحث سازماندهی و نظم پیش میاد دچار کور سیستمی میشه. همونطور که مغز نر کور ذهن هست!

 بارون (عصب شناس) در تحقیقاتش به این نتیجه رسید که مغز ماده در بهره همدلی بیشتر از مغز نر نمره قبولی میگیره.

مغز ماده بهتر از مغز نر در زمینه ی شناخت اجتماعی عمل می کنه ، درک شهودی بالایی در زمینه احساسات دیگران داره. این مغز اونقدر در این حوزه قوی هست که در آزمون دریافت احساسات دیگری ، اون هم فقط از طریق چشم ، نمره بالائی رو نسبت به مغز نر به دست آورده.

اونچکه مطالعه فرمودید نگاه افراطی به دو مغز ماده و نر بود . به هر حال همه ما می دونیم مردانی بودند و هستند که سرشار از احساسات و عواطف انسانی اند. مثل لوترکینگ یا گاندی و زنانی که مغزشون قدرت تحلیلی بالائی داره مثل بانوی فرهیخته ی ایرانی خانم مریم میرزاخانی که در رشته ی ریاضی جایزه بزرگ و معتبری رو کسب کردند.  ولی این افراد استثناهای یک قائده کلی هستند و قائده ای که می گه مغز زن و مرد تفاوتهائی اساسی نسبت به هم دارند.   

 مغز نر در یک حوزه و مغز ماده در حوزه ی دیگر!

حال بریم سروقت بحث فرزند پروری:

 بنظر شما وقتی نوزادی به دنیا میاد که کلام و بیان نداره ،مغز نر بهتر می تونه باهاش ارتباط برقرار کنه یا مغز ماده؟!

نوزاد وقتی به دنیا میاد چون نمی تونه ارتباط کلامی داشته باشه ، باید والدی بیشتر با نوزاد در تعامل باشه که بتونه بدون ارتباط کلامی نیاز نوزاد رو بفهمه و باهاش ارتباط برقرار کنه. این قدرت رو مغز ماده داره که خدمتتون عرض کردم. مغز ماده به دلیل ویژگیهای منحصر به فردش بهتر می تونه با نوزاد ارتباط برقرار کنه و به احساساتش واکنش مثبت نشون بده و باهاش هماهنگ بشه. این درک شدن کودک توسط والد و هماهنگ شدن با اون اولین تجربه ی شخصی نوزاد در شروع ارتباط عاطفی هست.                       

این ارتباط عاطفی چنان می تونه قوی بشه که دکتر تیفانی فیلد در مطالعاتش بر روی مادران افسرده به این نتیجه رسید که نوزادان این مادران از رفتار مادرانشون الگو سازی می کنن در نتیجه این نوزادان نیروی کمتری دارن و گوشه گیر و تحریک پذیرترند.

 دکتر تیفانی در تحقیقاتش متوجه شد ارتباط بیمار بین مادر و نوزاد می تونه تاثیر منفی زیادی بر رشد سیستم عصبی فرزند داشته باشه. (منبع: فنون افزایش هوش هیجانی کودکان - جان گاتمن)                                                                                                      حالا ممکنه فردی سئوال براش پیش بیاد که ارتباط اولیه مادر با نوزاد چقدر مهمه؟! 

همونطور که قبلا خدمتتون عرض کردم مغز انسان مثل یک ساختمان دو طبقه هست این دو طبقه درعین مستقل بودنشون به هم ارتباط دارن. این ارتباط توسط سلول هائی انجام میشه که عصب شناسان اسمش رو سلولهای دوکی شکل گذاشتن.

 این محققان به این نتیجه رسیدند که سلولهای دوکی شکل بیشترین تاثیر پذیریشان در دوران کودکی هست . وجود فضای پر از محبت و آرامش باعث تقویت مسیر عصبی بین دو بخش بالائی و پائینی و استرس و ناراحتی باعث تضعیف این مسیر میشه.

احتمالا بیشتر شما با اصطلاح هوش هیجانی آشنا هستید ، هوش هیجانی یک فرد با پیوند سلولهای دوکی شکل رابطه ی مستقیم داره. استحکام هر چه بیشتر سلولهای دوکی شکل یعنی هوش هیجانی بالاتر! (در مورد اهمیت و برتری هوش هیجانی بر IQ و تاثیر اون در رشد و پیشرفت انسان در اینترنت تحقیق کنید!)

بنابراین بخش زیادی از موفقیت یک انسان در بزرگسالی به تعامل با مادرش در دوران نوزادی و کودکی بر می گرده.  تاثیرات این الگوی ارتباطی اولیه چنان مهمه و که دکتر رالف اربر و همکارانش در کتاب روابط صمیمانه (مسائل ، نظریه ها و اصول پژوهش ) 

بیان می کنن:

 حقیقت موضوع این است که برخی از جنبه های روابط رمانتیک بزرگسالان شباهت عجیب و غریبی به روابطی دارد که ما در شیرخوارگی نسبت به مراقبین خود داشته ایم . به عبارتی ، پیوندهای هیجانی بین الگوهای رمانتیک بزرگسالان از طریق درک ماهیت و کیفیت دلبستگی هیجانی بین نوزادان و مراقبان او وجود دارد قابل فهم است.

بنابراین پیوند مادر و کودک می تونه تاثیر زیادی بر آینده کودک داشته باشه.

تا اینجا متوجه شدیم مغز زن و مرد تفاوتهای اساسی با هم دارن. همچنین متوجه شدیم که نوزاد در بدو تولدش چقدر به تعامل با نوع مغز ماده نیاز داره.

در ادامه می خوام به بحث اشتغال خانها اشاره کنم ، عامل مهمی که می تونه روابط بین مادر و نوزاد رو شدیدا تحت تاثیر قرار بده:

 

ممکنه برخی از خانم های شاغل با مطالعه این مقاله تا به اینجا ، نگران آینده فرزندشون بشن. به هر حال اشتغال باعث جدائی بین اونها و فرزندانشون میشه.

بنده از این گروه از خانمها که مخاطب اصلی بنده هستن می خوام به این نکته ی مهم توجه داشته باشن که:

 در تربیت بچه ها نوع حضور والدین و شکل تعامل اونها با کودک از مدت زمانی که با کودک هستن مهمتر هست. گاتمن در تحقیقاتش به این نتیجه رسید  که حضور هر والدی به هر شکلی نمی تونه برای کودک ثمر بخش باشه.

دکتر گاتمن در کتاب فنون افزایش هوش هیجانی کودکان می نویسه:

 

در طول سال ها مطالب بسیاری در مورد اهمیت گذراندن زمان بهینه  مادر با فرزندانش نوشته شده است. باوری که با ورود مادران به نیروی کار شدت یافته است این است که ساعت هائی را که مادران با فرزندان خود می گذرانند در مقایسه چگونگی سپری کردن زمان با فرزندان ، اهمیت کمتری دارد.مطالعه بر روی مادران شاغل در مورد تعاملات مادر -کودک نشان داد که چگونگی این تعاملات تاثیر بیشتری بر کودک دارد تا اینکه چه مدت زمانی را آنها با هم می گذرانند.

 بنابراین مهمتر از اینکه چه میزان وقت رو با کودکانتون سپری می کنید اینه که کیفیت رابطه ی شما با فرزندتون به چه شکلیه.در بالا هم اشاره کردم که تعامل و رابطه شاد و مفید مادر چه تاثیر مثبت و تعامل مادر غمگین یا ژر تنش چه تاثیر منفی رو بر روی کودک و نوزاد می گذاره.

پس فقط زمان مهم نیست سطح تعامل و نوع تعامل هم مهمه!

وقتی شما بدون خستگی بدون تنش فرزند خودت رو بغل می کنی شیمی مغزش  به سمت ترشح هورمونها مربوط یه آرامش سوق پیدا می کنه همچنین سلوهای دوکی مغزش در چنین شرایطی بهتر شکل میگیره ولی وقتی تعامل شما با بچه از روی اجبار ، تنش ، خستگی و استرس باشه شما فضای عصبی و نوع شکل گیری مدارهای عصبی فرزندتون رو منفی می کنید.

بنابراین اشتغال زنان برای رشد کودکان یک تهدید نیست اگر مادر برای تعامل با فرزندش بتونه وقت کافی داشته باشه و از اون مهمتر اینکه در این زمان از نظر هیجانی و خلق خو در موقعیت خوبی باشه در غیر اینصورت زن باید در مورد ساعت کاری و یا شغلش تجدید نظر کنه.

مبادا اشتغالتون رو به رابطه ی با فرزندتون ترجیح بدید! نکته فوق العاده مهم اینه که دوره نوزادی تا نوجوانی دوره طلائی به حساب میاد . اینطور نیست که خانمی بگه بعد از دوران بازنشستگی رسیدگی به بچم رو بیشتر می کنم! اون موقع دیگه به احتمال زیاد خیلی دیره!

بنده مخالف اشتغال زنان نیستم به شرط اینکه اولویت خانمها مسئله فرزندپروری و همسرداری باشه نه اشتغال! اگر اشتغال شما به این دو آسیب زد و انرژی برای انجام وظایف شوهر داری و فرزندداری براتون نگذاشت بهتره در وضعیت اشتغال یا مقدار ساعت کاریتون تجدید نظر کنید.

اما اگر اشتغال خانمی بنیه و انرژی برای همسر داری و فرزندپروری براش نگذاره ، چنین خانمی باید خودش رو برای اتفاقات بد آماده کنه!

 در چنین حالتی این خانم جز خودشون کس دیگه ای رو نباید سرزنش کنه! 

 

درسته که اشتغال یک خانم منافع زیادی رو برای خود و خانوادش داره ولی انجام ناقص فعالیت ها در حوزه شوهرداری و فرزند پروری می تونه همه اون امتیازات رو از بین ببره.

مثلا اشتغال خانم باعث افزایش روحیه و اعتماد به نفسش میشه ولی اگر همین اشتغال برای خانم انرژی برای همسر داریش باقی نگذاره احتمال وقوع خیانت در رابطه زناشوئیش افزایش پیدا می کنه و این پدیده ایه که اعتماد به نفس زن رو می تونه نابود کنه!  

 

*عنوان پست بعدی:

ازدواج مدرن یا سنتی؟! مسئله این است!

 

*لطفا در نظرسنجی باشگاه مجازی شرکت کنید!

 

*آدمکشی هرگز دفاع از مکتبی نیست ، آدم کشتن است و بس! 

 

*آقایونی که غرب رو عامل پیدایش داعش می دونن یک بارم تحلیل کنن ببینن حمایت اشتباهشون از حکومت ناکارآمد و بی کفایت بشار اسد چقدر در پیدایش داعش نقش داشت! یادتون باشه که پیدایش داعش بعد از اینکه بشار اسد مخالفین دموکرات و صلح طلبش رو دستگیر و قتل عام کرد شروع شد!


/ 4 نظر / 38 بازدید
نرم افزار افزايش بازديد رايگان ريزه

با آرزوي زيباترين ايام براي شما دوست عزيز [گل] دوست من ميخواستم يه نرم افزار کاملا رايگان رو بهت معرفي کنم که بازديد وبسايت يا وبلاگت رو به طرز عجيبي افزايش ميده. حتما بهم سر بزنيد. در ضمن حجمش هم يک مگابايته [چشمک] www.rizeh.com

مهشيد خانم

سلام دوست من خوبي؟وبلاگتو ديديم دلم نيومد نظر ندم واست.اگه دوست داري بازديد وبلاگت بره بالا و افراد زيادي هر روز بهت سر بزنن به سايت زير برو و با بزرگترين دايرکتوري وبلاگنويسان تبادل لينک کن. www.mihanlinks.ir

حسین

ممنون از وقتی که گذاشتین و زحماتی که برای این وبلاگ کشیدن هرازگاهی میام و از مطالبش استفاده میکنم .بسیار عالیست. سپاس از شما[گل]

نازنین

سلام مثل همیشه عالیییی بود. خداقوت از اینکه وقت میذارین و این مطالب مفید را در اختیار خانمها قرار میدین بینهایت سپاسگزارم