به چالش کشیدن باورهای یک دوست گرامی !(نازی)-بخش دوم

در پست به چالش کشیدن باورهای یک دوست گرامی ، خطاهای شناختی باورهای نازی عزیز رو مشخص کردیم و با اینکار متوجه شدیم که کدوم یک از باورها و مفروضه های نازی در مورد اتفاقی که براش افتاده ، باور واقع بینانه ای هست و کدوم یک غیر واقع بینانه و مخرب.

در این پست قصد داریم با کمک ابزار سود و زیان میزان تاثیر رفتار ، افکار و الگوی فکری مخرب نازی عزیز رو در زندگیش محاسبه کنیم.از بین ابزارهای معرفی شده اول از ابزار سود و زیان استفاده می کنیم تا فرد برای تغییر ، انگیزش افزایش پیدا کنه.انگیزه نکته ی مهمیه!تا افراد نخوان تغییر کنن هیچ فرد و نیروئی نمی تونه بهشون کمک کنه تا وضعیتشون رو بهبود ببخشن.به قول خود نازی:

میدونم که فقط خودم هستم که میتونم به خودم کمک کنم

 همونطوری که در پست تحلیل سود و زیان خدمتتون عرض کردم به اشکال مختلف میشه از ابزار سود و زیان استفاده کرد.هم برای اینکه فرد انگیزش زیاد بشه که الگوی فکریش رو تغییر بده و هم انگیزش زیاد بشه که رفتارها و باورهای خودآسیب رسان و مخربش رو کنار بگذاره.

در اینجا ابتدا از الگوی فکری شروع می کنیم.همونطوری که در پست به چالش کشیدن باورهای یک دوست گرامی خدمتتون عرض کردم خطای شناختی فاجعه سازی بیشترین نقش رو در شکل گیری باورهای مخرب نازی عزیز داره.بنابراین با احتیاط می تونیم بگیم که الگوی فکری نازی عزیز فاجعه سازی هست.

تلاش برای تغییر الگوهای فکری مخرب خیلی مهمه .چون الگوهای فکری ما هر وقت در زندگیمون با چالشی مواجه بشیم فعال میشن.به عنوان مثال فردی که الگوی فکری "فاجعه سازی" داره در تمام سطوح زندگیش ، شغلی ، مالی یا ارتباطی اگر دچار مشکل و چالشی بشه الگوی مخرب فاجعه سازیش فعال میشه و در صورت فعال شدن این الگوی فکری مخرب  فرد نه تنها مشکل و چالش رو بزرگتر از اونی که هست می بینه بلکه از نظر روانی و فیزیولوژیکی به خودش فشار زیادی رو وارد می کنه.همچنین الگوی فکری فاجعه سازی باعث میشه فرد واکنش بی تناسبی رو نسبت به کنش زندگیش  نشون بده.

نازی می تونه برای افزایش انگیزش جهت تغییر الگوی فکری فاجعه سازیش ، کار رو با پرسیدن این سئوالات از خودش شروع کنه:

فاجعه ساختن از مشکلی که پیش اومده چه سود و زیانی برام داره؟اگر فاجعه سازی رو کنار بزارم و به این چالش زندگیم به همون شکلی که هستن نگاه کنم چه تغییری در هیجانات و زندگیم بوجود میاد؟اگر این الگوی مخرب فکری رو حذف نکنم در آینده زندگیم به چه شکلی در میاد؟در زمان حال فاجعه سازی چه سود و زیانی برام داره؟

نازی می تونه از این ابزار جهت افزایش انگیزش برای تغییر رفتارش هم استفاده کنه به عنوان مثال:

گوش دادن به آهنگ های غمگین ، گوشه نشین شدن ، زانوی غم بغل گرفتن ، در محافل و جشن ها شرکت نکردن چه سود و زیانی برام داره و ؟.....(البته در صورتی که نازی این رفتارها رو انتخاب می کنه).اگر به این رفتارهای خودم ادامه بدم زندگیم در آینده به چه شکلی در میاد؟

همچنین نازی برای افزایش انگیزش جهت تغییر باورهای خودمخربش می تونه این سئوالات رو از خودش بپرسه:

اعتقاد داشتن به این باور که -احساس می کنم جوونی ، امید و احساسم رو از دست دادم - در زندگی چه سود و زیانی برام داره؟اگر این باور رو از ذهنم حذفش کنم چه سودی برام داره؟حفظ این باور که هیچ جوری نمیتونم با این وضعیت کنار بیام چقدر باعث بهتر شدن حالم میشه؟میدان دادن به این باور در ذهنم چه سود و زیانی برام داره؟

مثال های گفته شده نشون داد که نازی عزیز در سه موضوع ، تغییر الگوی فکری ، رفتارهای مخرب و باورهای خودمخربش می تونه میزان انگیزشش رو برای تغییر افزایش بده.

بنده در اینجا نمی تونم نکات مثبت رفتارها ، افکار و الگوی فکری مخرب نازی رو بیان کنم این کاریه که نازی عزیز خودش باید انجام بده.اما می تونم در اینجا به چند پیامد منفی که حفظ رفتارها ، الگوی فکری و باورهای مخرب در زندگی نازی بوجود میاد رو ذکر کنم.

در مورد محاسبه ی سود و زیان الگوی فکری فاجعه سازی نازی عزیز می تونه به این موارد منفی توجه داشته باشه:

-حفظ این الگوی فکری باعث میشه فرد مشکل رو بزرگتر از اونی که هست ببینه.

 -چون فرد مشکل رو بزرگتر از اونی که هست می بینه فشار روانی مضاعفی رو به خودش وارد می کنه

-فشار بالای روانی باعث میشه فرد تبدیل به واکنش گر آتشین (برای کسب اطلاعات بیشتر نگاه کنید به بیماریهای روان تنی) در نتیجه فیزیولوژی فرد هم درگیر مسئله بشه.و به سلامتی فرد آسیب بزنه.

-فاجعه سازی باعث میشه فرد درمقابل با مشکل و چالش خودش رو ناتوان احساس کنه.

-فاجعه سازی باعث میشه فرد نکات مثبت و آموزنده ای که در رویداد اتفاق افتاده وجود داره رو نادیده بگیره.

در مورد محاسبه ی سود و زیان رفتارهای مخرب:(اشاره بنده بر رفتارهای مخرب نازی عزیز بر اساس حدس و گمان است)

-گوش دادن به موسیقی منفی باعث طولانی شدن احساس درماندگی و افسردگی فرد بشه.

-شرکت نکردن در جشن ها و مراسم باعث تداوم حالات هیجانی منفی میشه.همچنین یکی از روشهای ایجاد و گسترش روابط اجتماعی که باعث کاهش فشار روانی فرد میشه رو از دست می ده.

و.....

محاسبه ی زیانهای حفظ افکار خودمخرب به عهده ی خود نازی!!!

یکی از نکات مهم جهت محاسبه ی میزان سود و زیان برای افرادی که فقدان رو تجربه کردن ،  توجه داشتن به این شعر زیباست :

هر چه بینی در جهان دارد عوض       از عوض ، گردد تو را حاصل غرض

بی عوض دانی چه باشد در جهان؟    عمر باشد ، عمر ، قدر آن بدان

محاسبه کنید که چه چیزی رو دارید با چه چیزی عوض می کنید؟!

 

/ 4 نظر / 10 بازدید
سعیدی

سلام خوشحال میشم به وبلاگ ما هم سری بزنید

نازی

ممنونم از مطالبتون استفاده می کنم

نازنین مریم

خیلی کامل بود..مرسی..انشالله نازی عزیزم بتونه الگوی فکریش رو تغییر بده..

شکیبا

در تمام مدتی که باشما آشنا شدم این جمله که من نمی تونم دیگران رو تغییر بدم ولی شکیبا رو می شه تغییر داد... بهترین و ماندگارترین کمکی بود که شما در حق من داشتین. نمی گم الان کلی تغییر کردم و شدم یه فرشته.. ولی دارم تمرین می کنم که من تغییر کنم نه همکارام،نه همسرم،نه رئیسم و نه خانواده ام...گرچه سخته ولی می شه...[گل]