تصمیماتی برای سال جدید

سال نو شروع تازه ای هست که می تونه زمان خوبی برای سنجش و ارزیابی خود باشه.

                          شما می خواید چه چیزی رو تغییر بدید؟


خب! حوزه های مختلفی پیش روی همه ماست که می تونیم با انتخاب بخشی از زیر مجموعه های اونها تغییراتی رو در زندگیمون ایجاد کنیم.مثلا در حوزه ی سلامت می تونی به زیر مجموعه ی وضعیت فیزیکی و ظاهریت  توجه داشته باشی.مثلا ممکنه اضافه وزن داشته باشی و تصمیم بگیری در سال جدید اندکی وزنت رو کم کنی.

می تونی به حوزه ی روابط زناشوئیت توجه داشته باشی با زیر مجموعه ی روابط غریزی و سعی کنی در سال جدید روابط غریزی خودت رو بهبود ببخشی

یه آدم مذهبی می تونه از حوزه ی مذهب به زیر شاخه نماز یا آموزه های دینی توجه داشته باشه.مثلا سعی کنه نمازش رو در سال جدید سر وقت و با دقت بیشتری بخونه یا تصمیم بگیره نهج البلاغه یا قرآن رو امسال با دقت یک دور بخونه.

حوزه ها و زیر مجموعه هایی که همه ما در پیش روی خودمون داریم  بسیار بسیار مختلف و متنوع هستن. شما می تونید با انتخاب هر کدوم از زیر مجموعه های حوزه هائی که انتخاب می کنید از نظر شخصیتی نسبت به سال گذشته رشد پیدا کنید و به زندگی خودتون رنگ دیگری بدید.


همونطوری که می دونید در باشگاه مجازی ما داریم در مورد روش های فکر کردن با هم صحبت می کنیم.اینکه چگونه می تونیم افکار خودمون رو و به تبع اون هیجاناتمون رو کنترل و مدیریت کنیم و امور زندگیمون رو بدست بگیریم.

دوستان عزیزم!
سعادت و خوشبختی و شادمانی یک" احساس" هست.یک وضعیت هیجانی و روانی.پس این ما هستیم که مسئول ساختن این احساس هستیم چرا که این فکر ماست که باعث بوجود اومدن احساس ما میشه.تحقیقات پروفسور مارتین سلیگمن نشون داده که ثروت ، شهرت و زیبائی تنها 7 درصد از سعادت و احساس خوشبختی و شادمانی ما رو تضمین می کنه.همچنین مطالعه ی 25 ساله روانشناسی اجتماعی در خصوص خوشبختی و ویژگی های افراد شادمان ، با نمونه گیری از 128 کشور جهان ثابت کرد که قسمت بزرگی از عوامل موثر بر احساس سعادت و خوشبختی و شادمانی پایدار عواملی هستند که صد در صد بر اونها کنترل داریم.بنابراین اگر شما بر مدل علمی سعادت و خوشبختی اعتقاد دارید باید خدمتتون عرض کنم که برای افزایش احساس خوشبختیتون باید فعالانه و آگاهانه برای تحقق این احساسات و هیجانات در خودتون تلاش کنید.

به قول خیام نیشابوری:

مائیم که اصل شادی و کان غمیم / سرمایه دادیم و نهاد ستمیم
پستیم و بلندیم و کمالیم و کمیم / آینه ی زنگ خورده و جام جمیم


یا به قول پیامبر اعظم (ص) که می فرمایند: انسان جز از خودش بدی نمی بیند.در مورد خوبی ها هم به همین شکل هست عزیزانم.

بنابراین شما باید برای کاستن تجربه های هیجانی منفی و افزایش هیجانات مثبت در خودتون فعالانه و آگاهانه تلاش کنید و این شدنی نیست مگر با مدیریت بر افکارتون.

پیشنهاد بنده اینه که در سال نو با جدیت بیشتری به فکر کردن خودتون فکر کنید! عمل درون نگری رو آگاهانه انجام بدید و اونقدر این کار رو انجام بدید که بخشی از وجودتون بشهو اجازه ندید افکار اتوماتیک وار امور زندگیتون رو بدست بگیرن.

در سال جدید ببین چطور داری به دنیای پیرامون خودت نگاه می کنی و به رویدادها معنا می دی.خوشبینی یا بدبین ، سهل گیری یا سخت گیر ؟ افکار شما از شما چه شخصیتی ساخته؟ کمالگرا ، نگران ، مضطرب  یا آسان گیر ، شاد و آروم...

در سال جدید سعی کنید به دنیا طور دیگری نگاه کنید زیرا :

            همواره می توان به دنیا طور دیگری نگاه کرد بهتر و مفیدتر!

امسال رو سال " شدن "برای خودت نامگذاری کن.سعی کن یک چیزی بشی! اون آدم سال قبلی نباشی! یه چیزی بشو که زندگی در شدن هست! 

شمس تبریزی در این باره می فرماید:

بوی گل و نسیم صبا می توان شدن / گر بگذری ز خویشتن ، چها می توان شدن
شبنم به آفتاب رسید از افتادگی / بنگر که از کجا به کجا می توان شدن

بنابراین پیشنهاد بنده به شما اینه که " شدن " رو انتخاب کنید.اما برای " شدن "  چیکار باید  کرد؟

وقتی یک حوزه و زیر مجموعه اون رو انتخاب می کنید ابتدا این سئوالات مهم رو از خودتون بپرسید:
من در این حوزه چه تغییری می تونم ایجاد کنم؟ به چه تغییری بیشتر نیاز دارم؟ ایجاد چه تغییری باعث میشه تا بیشتر احساس شادی کنم و غم و اندوه رو کمتر تجربه کنم؟

هدف از طرح این سئوالات اینه که با فرارسیدن سال جدید ذهنت رو به چالش بکشی. اون وقت هست که می بینی دیدت وسعت پیدا می کنه.


و بعد فرایند تغییر رو شروع کنی.اگه یادتون باشه فرایند تغییر رو در سه پست خدمتتون شرح دادم.1- چگونه تغییر کنیم؟ 2- جملاتی که باید از گفتنشون اجتناب کنی 3 - اصلاح خود


در پایان چند نکته ی مهم رو خدمتتون عرض می کنم که باعث میشه در طول مسیر فرایند تغییر بهتون کمک کنه:


- خیلی بلند پرواز نباش.با اینکار شرایط شکست خودت رو فراهم می کنی.اهداف منطقی و قابل دستیابی رو انتخاب کن. مثلا نگو در سال جدید نمی خوام اصلا عصبانی بشم! چون اینکار غیر ممکنه بلکه این هدف رو برای خودت تعیین کن که می خوام کمتر از گذشته عصبانی بشی یا وقتی عصبانی شدی بتونی خشمت رو کنترل کنی و رفتار مخربی انجام ندی و ...
-به تصمیمی که گرفتی به عنوان فرصتی برای رشد یا یک کار هیجان انگیز و جدید نگاه کن نه به عنوان یک تکلیف سخت و طاقت فرسا.
- در مورد تصمیماتی که داری با دیگران صحبت کن.وقتی با دیگران صحبت می کنی انگیزت برای تغییر بیشتر میشه.

دوستان عزیز!

تغییر در فرایندهای فکریتون رو جدی بگیرید.اکثر شما که به باشگاه مجازی مراجعه می فرمائید خانمید  و اکثر شما مادر هستید. پروفسور مارتین سلیگمن در تحقیقاتش به این نتیجه رسید که ما الگوهای فکری خودمون رو از مادرانمون یاد می گیریم.مثلا اگه مادر شما مستعد اضطراب هستن احتمالا شما هم مستعد اضطرابید و اگر کاری برای تغییر نظام فکریتون انجام ندید به احتمال زیاد فرزندتون هم مستعد اضطراب میشه و الی آخر! بر این اساس بیایید و لطفی به خودتون ، فرزندتون و نسلهای بعد از خودتون کنید! جلوی انتقال مستعد اضطراب بودن به فرزندتون رو بگیرید اگه از مادرتون به شما رسیده اجازه ندید از شما به فرزندتون برسه! دیگه نزار از شما جلوتر بره! اگه شما مستعد خشم هستی نزار الگوی فکری غلط از کاه کوه ساختن از شما به فرزندتون منتقل بشه! اگه می خواین با  مصرف مواد مخدر ، خشونت خانگی و دیگر آسیب های اجتماعی مقابله کنید باید اینکار رو از خونه های خودتون شروع کنید چون این شما و اعضای داخل خونه ی شما هستن که جامعه رو می سازن! اگه دوست داری مردها به زنها احترام بگزارن اینقدر غر و نق نزن! بجای اینکار به پسرت یاد بده به زن احترام بگذاره و به دخترت عزت نفس بده.

با توجه به این مسئله ی مهم  بنده در سال جدید قصد دارم در حوزه ی دنیای مجازی و زیر مجموعه ی وبلاگ نویسی بخشی رو به باشگاه مجازی اضافه کنم که بهتون کمک کنه تا بتونید با کیفیت بهتری فرایند درست فکر کردن رو به فرزندانتون یاد بدید و اونها رو در مقابل آسیب های اجتماعی بیمه کنید.

این پست در همینجا به پایان می رسه.حالا می خوام با شما دوستان عزیزم خودمونی تر صحبت کنم! آخ جون ! خودمونی!!!!خنده

------------------------------------------------------

-اول از همه فرارسیدن سال جدید رو خدمت شما دوستان عزیزم تبریک عرض می کنم.امیدوارم شما و دیگر اعضای خانوادتون بتونید با کمک هم لحظات خوب و خوشی رو برای یکدیگر رغم بزنید.

-در تعطیلات نوروز پیشنهاد می کنم این سه فیلم زیبا و پر محتوا رو مشاهده بفرمائید.1- کرایمر بر عله کرایمر( با هنرنمائی هنرمند مورد علاقم داستین هافمن.بغیر از هافمن ، آنتونی هاپکینز و جک نیکلسون رو خیلی دوست دارم.)2- کلوپ مبارزه.ممکنه بعد از تماشای این فیلم بگید چقدر مسخره بود! ولی خب صبر کنید! در سال جدید در مورد هر سه فیلم با هم صحبت می کنیم.در مورد این فیلم بظاهر مسخره بیشتر! 3- شکلات.اگه شما یا همسرتون آدم سختگیری هستین حتما این فیلم رو ببینید. فیلمها رو با زیر نویس فارسی تهیه کنید که البته می دونید که قسمتهای غیر اخلاقی فیلم در اینصورت حذف نمیشه.شما باید خودتون لطف کنید و این بخش ها رو رد کنید!!! فیلمهای دوبله هم اونقدر سانسوره که از فیلم چیزی متوجه نمیشید!.

این سه شاهکار رو مشاهده بفرمائید و  اینقدر با این جدائی نادر از سیمینتون پز ندید!!!زبان.شوخی کردم! فرهادی و اثرش برای ما افتخار آفرینی کردن.

-پست بعدی باشگاه مجازی رو دوستان می تونید در اولین شنبه ی اردیبهشت ماه مطالعه بفرمائید.یه مقدار به استراحت نیاز دارم.همچنین لازمه نظمی به پستهای نوشته شده ی قبلی بدم و اونها رو دسته بندی کنم.

                                                                            ارادتمند: بهبود فکرآزاد

                                                                              1 فروردین 1391

 

/ 9 نظر / 11 بازدید
مریم

سال نو مبارک بهبود عزیز. امیدوارم همواره تن درست و شاد باشی. کرایمر علیه کرایمر و شکلات رو دیدم. شکلات رو خیلی دوست داشتم. از شخصیت اصلی داستان که ژولیت بینوش بازی می کرد خیلی خوشم می اومد. کلوب مبارزه رو هم باید پیدا کنم. اسم انگلیسیش fight club هست بهبود جان؟ فکر کنم باید از خواهرزاده ام بگیرم. حق پشت و پناهت باشه.

افسر

سلام سال نو مبارک. چشم. از توصیه تون ممنون حتما میبینم و نکات بهبودی [نیشخند] را درش پیدا میکنم تا اول اردی بهشت جلالی ... [لبخند] البته پستهای جامانده را میخوانم تا از قافله عقب نمونم

نازنین مریم

سال نو شما هم مبارک... خب من اصلا فیلم دوست ندارم ولی فیلمی که شما معرفی کردید رو نمیشه ازش گذشت

زرین تاج

سلام این سومین سالیه که ما داریم از باشگاه شما استفاده میکنیم .. امیدوارم سالهای سال همینطوری موفق و سلامت باشید و البته سرشار از انرژی ...

زرین تاج

خوب بالاخره با راهنمایی دوستان بنده تونستم کامنت بزارم [چشمک] روی پستهای قبلی هم کامنت گذاشته بودم که هیچکدوم درج نشده بود...

مریم

خب؛ پس متاهل شدید. به سلامتی و مبارکی. امیدوارم بهترین ها پیش روی زندگی مشترک شما باشد.

زرین تاج

به به به مبارک باشه .... البته من هرچی این پستها رو بالا پایین کردم نفهمیدم مریم از کجا فهمیده که شما متاهل شدید ولی اگه تبریک میگه خوب پس حتمن خبر صحیحه [نیشخند] [چشمک] بنده هم به سهم خودم بهتون تبریک میگم . امیدوارم سالهای بسیار خوب و خوشی رو در کنار هم پیش رو داشته باشید و از امسال باشگاه رو دو نفری بچرخونید!

ماری

سلام اقای بهبود امیدوارم خوب باشید چرا من نمیتوانیم به ادامه مطالب بروم من احتیاج دارم که چند پست قبلب شما رو مطالعه کنم ولی رفتن به ادامه مطالب امکان ندارد مثلا ابزارهای مقابله با افسردگی و اضطراب و خشم و چند تا پست دیگر با سپاس

نیکو

سلام آقای فکرآزاد عزیز. آقا تبریک. بابت سال نو. بابت خبرهای نو! خیلی خوشحال شدیم آقا. آقا شیرینی کی پخش می کنید ما باشیم اونروز! در پناه حق با بانو باشید آقا :)