به باشگاه مجازی پرورش عضلات هیجانی خوش آمدید

به دانش روان را توانگر کنید .فردوسی

نگاهی به فیلم جدائی نادر از سیمین
ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

                   امان از تفاوتهای یک زن با یک زن!

 

لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.


حقیقت اینه که زیاد اهل سینما نیستم.یکی از برادرزاده هام اصرار کرد که در تعطیلات نوروزی به سینما بریم و فیلم جدائی نادر از سیمین رو ببینیم.قبلا بهم گفته بود که فیلم خوبیه.

دعوتش رو پذیرفتم و به سینما رفتیم تا ببینیم چرا نادر از سیمین جدا شده؟!اونچکه در این پست مطالعه می فرمائید برگرفته از مشاهدات یک بیننده ی مبتدی سینماست.

در فیلم پر محتوای جدائی نادر از سیمین آقای فرهادی  زندگی دو زن رو دیدم که از هر نظر زندگیشون با هم تفاوتهای چشمگیری داشت.

سیمین(لیلا حاتمی کیا) یک زن مستقل ، خودرای و تحصیل کرده که شغل و موقعیت اجتماعی خوبی داره.

در مقابل:

راضیه (ساره بیات) یک زن به شدت وابسته با موقعیت شغلی و اجتماعی پائین.

اما این دو زن با تمام این تفاوتها یک نقطه ی مشترک دارن.هر دو رفتارهائی رو انتخاب می کنن که نتیجش آسیب زدن به تمام اعضای خانوادشون هست.

        رفتن از زندگی که باید ماند و ماندن در زندگی که باید رفت

رفتارهای اشتباهی بود که به ترتیب سیمین و راضیه اونها رو انتخاب کردن.سیمن با بیرون رفتن از زندگیش ضربه ی سختی رو به خودش ، فرزندش و همسرش وارد کرد همسری که از نظر خود سیمین بغیر از مخالفتش با رفتن به خارج از کشور ایراد دیگری نداره.

در مقابل راضیه با موندنش در یک رابطه زناشوئی بیمار (زندگی با یک فرد ضد اجتماعی) اون هم در فقر در حال آسیب وارد کردن به سلامت روان خودش و فرزندش بود.

نکته جالب در مورد تعامل این دو زن با همسرانشون اینه که سیمین برای رسیدن به خواستش خیلی راحت بطور موقت از همسر و فرزندش جدا میشه و به خانواده ی مادرش میره و در مقابل راضیه برای اینکه شوهرش رو بازداشت موقت نکنن ضجه می زنه و دست به دامان قاضی میشه!

یه نکته ی جالب و آموزنده ی دیگه در سکانس پمپ بنزین وجود داره:

آقای فرهادی در این بخش از فیلم خیلی هنرمندانه و زیبا به مخاطبش نشون میده که پدیده ی طلاق چقدر می تونه به بچه ها فشار روانی زیادی وارد کنه مخصوصا وقتی بچه خانواده با والدی زندگی کنه که جنسیت مخالفش رو داره.در این بخش از فیلم می بینید که نادر از ترمه می خواد که به ماشین بنزین بزنه و به ترمه اصرار می کنه که پول اضافی که به متصدی پمپ داده رو ازش پس بگیره!

به عبارت دقیقتر نادر داره ترمه رو مردونه تربیت می کنه!و شما در سکانس پمپ بنزین می بینید که روش تربیتی نادر چقدر باعث افزایش فشار روانی ترمه میشه.

پیشنهاد می کنم این فیلم رو حتما ببینید.مطالب آموزنده یی که در فیلم جدائی نادر از سیمین وجود داره قطعا خیلی بیشتر از اونچه که بنده در این پست بهش اشاره کردم.