به باشگاه مجازی پرورش عضلات هیجانی خوش آمدید

به دانش روان را توانگر کنید .فردوسی

برای دیدن آنچکه واقعیت دارد به تمرین نیاز دارید
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: ابزارهای مقابله با افسردگی، اضطراب و خشم ، این مطالب را جدی بگیرید

 

لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.


دیدن اون حروف خیلی ساده بود ، نه؟!

البته زمانی ساده شد که یاد گرفتید چگونه به تصویر مورد نظر نگاه کنید.به زبان ساده تر شما با انجام دادن یک تمرین یا آشنا شدن با یک ابزار(کشیدن گوشه ی چشم) تونستید حروف رو در تصویر ببینید.تغییری در تصویر ایجاد نشد بلکه تغییر در شما شکل گرفت.

هدف از معرفی ابزارها و انجام دادن تمرینات باشگاه مجازی (تمرینات شناخت درمانی) اینه که به افراد آموزش بدیم به مسائل و مشکلاتی که تعادل هیجانیشون رو بر هم می زنه یه جور دیگه ای نگاه کنن.انجام دادن تمرینات به افراد این پیام واضح رو می رسونه که میشه به یک واقعه ثابت نگاه کرد اما به نتایج دیگری رسید.

یه سئوال فوق العاده مهم!

چرا ما نتونستیم اون جمله رو در مرحله ی اول ببینیم؟

جواب:

چون روش و راهش رو بلد نبودیم!چون یاد گرفتیم به تصاویر و جملات به یک شکل نگاه کنیم!یک سبک و روش کلیشه ای و تکراری!

حالا در عبارت بالا بجای کلمه "تصاویر و جملات" کلمه "مشکلات و مسائل زندگی" رو بگذارید.شاید براتون عجیب باشه وقتی بدونید الگوهای فکری ما که بر اساس اونها اتفاقات زندگیمون رو معنا می کنیم هم اغلب کلیشه ای و تکراریست.یکی از علتهائی که ما شخصیت افراد رو در بعضی از مواقع می تونیم در یک کلمه خلاصه کنیم هم همینه.مثلا میگیم فلانی استرسیه ، آدم غمگینیه یا فرد عصبی و پرخاشگر و یا بر عکس همه اینها فردی خونسرد و شادیه.دلیل همه اینها وجود همین الگو های فکریست.(البته در شکل گیری رفتار ما ژنتیک و عوامل محیطی هم نقش دارند).

متاسفانه اکثر الگوهای فکری که ما در دوران بزرگسالی داریم متعلق به دوره کودکی و نوجوونیمونه! 

وقتی تمرینات باشگاه مجازی رو انجام دادین اون وقت متوجه میشید که برخی از باورهاتون اصلا با سن و سال و میزان تحصیل و رشد جسمیتون هم خوانی نداره!

فلسفه ی انجام دادن باشگاه مجازی ، افزایش آگاهی فرد نسبت به همین باورها و الگوهای فکری هست که از دوره کودکی و نوجوانی به دوره ی بزرگسالی آورده.

این باورها در بخش تاریک ذهن شما خونه کردن.و فقط زمانی از وجودشون باخبر میشید که آگاهانه در هنگام بر هم خوردن تعادل هیجانیتون به درون خودتون توجه می کنید.

متاسفانه وقتی تعادل هیجانیمون بر هم می خوره شناخت و درک ما از محیط به شکل عجیبی کودکانه و نابالغانه میشه:

شناخت درمانی مبتنی بر پردازش اطلاعات است.مدل پردازش اطلاعات بر این نکته تاکید می کند که طی آشفتگی های روان شناختی ، تفکر فرد ، انعطاف ناپذیر و دچار تحریف می شود و قضاوت های او افراطی و مطلق گونه می گردند و باورهای بنیادین او در مورد خود ، دیگران و جهان پیرامون ، غیر قابل تغییر می شوند(ویشار 1996)

به عبارتی وقتی از نظر هیجانی بر آشفته میشیم قابلیت های طبیعی پردازش اطلاعات مون دچار خطا و مشکلات جدی میشه چون سوگیری پر نفوذی بر تفکراتمون قالب میشه .این سو گیری قوی چیه؟

همون باورهای دوره کودکی و نوجوانی!

همه این مطالب رو خدمتتون عرض کردم که در انتها بگم:

مهمترین مسئله در ایجاد تغییر در باورها و به تبع اون مقابله با خشم ، افسردگی و اضطراب اینه که به انجام تمرینات تمایل داشته باشید.صرف مطالعه مطالب باشگاه مجازی کمک زیادی بهتون نمی کنه.اگه شما گوشه چشمان خودتون رو به دو طرف نمی کشیدید احتمال اینکه جمله ی مربوطه رو ببینید خیلی کم میشد.

نکته مهم دیگه مربوط به کسب مهارت هست.ببینید دوستان!شما در ابتدا برای دیدن جمله مورد نظر باید  با دستان نازنینتون لبه ی چشمهای گرامیتون رو می کشیدید.خب! انجام دادن این کارها خیلی سخت و واقعا مشقت بار هست!اما نگران نباشید.دوباره و چند باره و با روشهای جدی و کم زحمت تر دیگه می تونید اون جمله رو ببینید.

بنده کم کم تونستم با روش های دیگه هم جمله مورد نظر رو ببینم.روش اول عقب نگاه داشتن سر ، روش دوم نگاه کردن به تصویر و پلک زدن و در آخر ساده ترین روش تغییر نقطه ی کانونی نگاه در مکان های مختلف تصویر.

انجام تمرینات در باشگاه مجازی هم به همین شکل هست ممکنه در ابتدا دانلود ابزارها و مکتوب نوشتن فرمها در ابتدا سخت باشه اما شما با تمرین و پشت کار یاد میگیرید کم کم بصورت ذهنی تمرینات رو انجام بدید و در حال قدم زدن و خرید کردن با افکار مخربتون مقابله کنید و اونها رو در نطفه خفه کنید.

نکته پایانی و خیلی مهم!

در هنگام انجام دادن تمرین معرفی شده در ابتدای این پست به اطرافتون توجه داشته باشید!همکارانتون یه وقت نرن توی نخ شما بگن چرا همکارمون داره خودشو شبیه ژاپونی ها میکنه و به مانیتور خیره میشه!یا مثلا فرض کنید در حال انجام این تمرین مدیرتون وارد اتاق بشه و از دیدن شما بترسه!می دونید ترسوندن مدیران ارشد چه جریمه ای داره!

مدیر باشگاه مجازی در این باره هیچ مسئولیتی قبول نمی کنه!

چی؟

شما رو دیر مطلع کردم؟!واقعا متاسفم!

 

*تشکر فراوان از سینا فکرآزاد (پسر عموی گرامی) جهت ارسال تصویر.