به باشگاه مجازی پرورش عضلات هیجانی خوش آمدید

به دانش روان را توانگر کنید .فردوسی

بیماریهای روان تنی
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ دی ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: بیماریهای روان تنی

در ابتدا لازم می دونم که شما دوستانم رو با چند عنوان آشنا کنم:

-واکنش گر آتشین

بعضی افراد در مقابله با مشکلات محیطی با تمام بنیه فیزیولوژیکی خودشون واکنش نشون می دن.به عبارتی بدن اونها به موقعیت فشارزا بیش از حد واکنش نشون میده.به این افراد میگیم واکنشگران آتشین.اگه راحت عصبانی میشد و اغلب مضطرب و افسرده هستید ، تکرر ادرار دارین و بیش از حد دچار یبوست و یا اسهال میشید و حالت تهوع و استفراغ دارین ،ممکنه شما یک واکنشگر آتشین باشین.اگر شما واکنش گرآتشین هستید همیشه این نکته رو مدنظر داشته باشین که در صورت بیمار شدن(مخصوصا بیماریهائی که در این پست بهشون اشاره میشه) هم به پزشک مربوطه و هم به متخصص بهداشت روان (مشاور) مراجعه کنید همچنین می تونید از مطالب باشگاه مجازی استفاده کنین.

-بیماری روان تنی:

تعامل بین ذهن و بدن و اثراتی که بر هم میزارن رو نمیشه انکار کرد.وقتی که روان باعث افزایش آسیب پذیری بدن ما بشه میگیم فرد دچار بیماری روان تنی شده(روان یعنی ذهن و تن یعنی بدن)بیماری روان تنی واقعیت داره و بصورت جسمی بروز می کنه و قابل تشخیصه.

-دستگاه ایمنی:

مهمترین مولفه دستگاه ایمنی گلبولهای سفید هستن.این گلبول ها به سه دسته تقسیم میشن.یکی از این دسته ها سلول t هست که وظیفش تشخیص و تخریب همه مواد وارد شده به بدن هست.به این سلولها سلولهای کشنده هم میگن.هر چیزی که باعث کاهش تعداد سلولهای سفید خون یا اجزای اون بشه سلامت ما رو تهدید می کنه.فشار روانی این تاثیر رو داره.

البته همیشه علت بوجود اومدن بیماری روان تنی کاهش سلولهای T نیست.همونطوری که در این پست مطالعه خواهید کرد در بعضی از مواقع سلولهای T  دچار بدکارکردی میشن.

 

لطفا به ادامه مطلب مراجعه بفرمائید.


در این پست قراره با چند بیماری روان تنی آشنا بشید:

 -افزایش میزان کلسترول خون:

فریدمن ، روزنمن و کارول سه پژوهش گری بودن که بر روی افزایش فشار روانی و تاثیرش بر روی افزایش کلسترول خون تحقیقاتی رو انجام دادن اونها متوجه شدن که با فرارسیدن زمانهایی همچون آماده کردن گزارشات مالیاتی  برخی از حسابداران کلسترول خونشون به شدت افزایش پیدا می کنه.لازم به ذکر هست که کلسترول خون به مرور زمان در رگها انباشته میشه و باعث مسدود شدن اونها و به تبع اون باعث حملات  قلبی و یا سکته های مغزی میشه.

-فشار خون بالا

فشار خون ،فشار بیش از اندازه و زیانبار هست که خون به دیواره های رگ های شریانی وارد می کنه.در بعضی از مواقع شدت این فشار به قدری می تونه باشه که باعث پارگی رگ بشه.بطور کلی یکی از علت های افزایش فشار خون فشار عاطفیست.

- سکته مغزی:

سکته مغزی به فشار خون بالا مربوط هست.اگر فشار بالای خون باعث پاره شدن رگ در مغز باشه فرد دچار سکته مغزی میشه.

- بیماری کرونری قلب:

علت این بیماری فشار بالای خون و رسوب کلسترول و جداره های رگ هاست.

- سر دردهای میگرنی:

میگرن فقط یک سردرد شدید نیست بلکه سردردی است منحصر به فرد با ویژگی های خاص خودش معمولا یک طرف سر رو می گیره. نشانه های مثه تصور چراغ چشمک زن ، شکل ها و الگوهای متفاوت یا بعضی از فضاهای تاریک پیش درآمد سردرد هستند.

نکته جالب در مورد میگرن اینه که حملات میگرنی معمولا بعد از پشت سر گذاشتن یک موقعیت پر فشار روانی اتفاق میوفته.

- سرطان :

سرطان یک بیماری چند عاملی هست.به عنوان مثال علت بعضی از سرطانها ویروسها و برخی از اونها مربوط به ورود عوامل سرطان زا به بدن هست مثه دود سیگار.

وقتی سرطان ویروسی باشه دستگاه ایمنی بدن وارد میدون میشه.سلولهای t قبل از تکثیر سلولهای سرطانی اونها رو از بین می برن اما به عقیده برخی از پژوهشگران فشارروانی مزمن موجب ناتوانی مزمن در جلوگیری از تکثیر سلولهای سرطانی میشه.از نظر اونها علت ناتوانی بدن کاهش سلولهای t  هست.سلولهای t  چه موقعی کاهش پیدا می کنن؟زمانی که فشار روانی فرد افزایش پیدا کنه.

در تحقیقی پژوهشگران موشهائی که مادرانشون آلوده به ویروس سرطان زا بودن رو به دو گروه (یک گروه تحت فشار روانی و دیگری بدون فشار روانی) تقسیم کردند.نتیجه آزمایش این شد که 90 درصد موشهای تحت فشار روانی دچار سرطان شدن این عدد در گروه بدون فشار روانی فقط 7 درصد بود!

- حساسیت ها و تنگی نفس(آسم):

علت حساسیت ها و تنگی نفس ، نوعی از دفاع بدن ما جهت مقابله با یک جسم خارجیست.

ماده تحریک کننده(هر ماده ای که فرد نسبت به اون حساسیت داره) باعث میشه که بدن در پاسخ به اون از خودش آنتی بادی (پادتن) تولید کنه.یکی از وظایف آنتی بادی ها تحریک به تخلیه شیمیائی هست.آنتی بادی ها ماده شیمیائی به نام هیستامین رو که باعث تورم بافت ها و افزایش ترشح مخاطی و به تبع اون مانع عبور هوا به ریه ها میشه رو تولید می کنه.

نام داروی آنتی هیستامین به گوشتون آشنا نیست؟!

برخی از پزشکان حساسیت ها رو بیماریهای هیجانی می دونن.علت این حرف اونها اینه که در آزمایشات مشخص شد وقتی افرادی که به اسب ، توت فرنگی  و ماهی حساسیت داشتن رو با  عکس اسب ، توت فرنگی و ماهی اسباب بازی مواجه کردن اونها از خودشون حساسیت نشون دادن.

- التهاب مفاصل(آرترید روماتوئید):

بنظر من بدترین بیماری روان تنی بیماری آرترید هست.این بیماری بصورت التهاب و تورم مفاصل مختلف بدن پیش میاد و در صورت پیشرفت بی نهایت دردناک و ناتوان کننده هست.خانمها سه برابر آقایون دچار این بیماری میشن.

می دونید علت آرترید چیه؟

عملکرد نادرست و ناقص سیستم ایمنی بدن.حمله سلولهای t  به مفصل ها باعث بوجود اومدن این بیماری خطرناک و دردآور میشه.بدن بر علیه بدن!

هنوز معلوم نیست که چرا این اتفاق در بدن ما رخ میده.اونچکه مهمه در مورد این بیماری بدونید اینه که اگر سلولهای t به ستون فقرات فردی حمله کنن این اتفاق باعث میشه فرد کمرش برای همیشه خم بشه حتی اگر بیماریش بهبود پیدا کنه.

دیگر مشکلاتی که فشار روانی میتونه برامون بوجود بیاره اینهاست:

سقط جنین ، ناباروری ،زایمان زودرس و  آسیب های ورزشی.

این نکته رو مدنظر داشته باشین که تنها عامل بوجود اومدن بیماریهای روان تنی فشار روانی نیست.به عنوان مثال در مورد فشار خون ،  سیگار کشیدن چاقی و مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشار خون میشه.بنابراین همه چیز رو به گردن فشار روانی نندازین!چشمک

                                                  تمرین!

انشاالله که سرتون سلامت باشه!ازتون می خوام دور و بر خودتون تحقیق کنید ببینید :

1-افرادی رو می بینید که با بیماریهای روان تنی که در این پست بهشون اشاره شده دست به گریبان هستند؟ 

2-تحقیق کنید ببینید آیا اونها با هیجانات منفی شدید درگیر هستن؟هیجاناتی مثه افسردگی ، اضطراب و خشم؟

3-تحقیق کنید اونها با یک یا چند فرد مهم زندگیشون مشکل رابطه ای دارن؟

4-آیا شما افرادی رو میشناسید که در جوانی سکته کردن و جون خودشون رو از دست دادن؟چند مورد رو سراغ دارین؟بنظر شما این پدیده در زمانه ما افزایش زیادی پیدا نکرده؟

لطفا در بخش نظرات به همین ترتیب عددی به سئوالات پاسخ بدید.همچنین ازتون می خوام در انجام تمرینات ، مشارکت جدی داشته باشید در غیر اینصورت جلسه بعد باید با ولی تون بیاید!

به زودی متوجه خواهید شد مطالب باشگاه مجازی در بعضی از مواقع حکم مرگ و زندگی رو داره.به سلامت روان خودتون و اطرافیانتون بها بدید.

موضوع بیماریهای روان تنی ادامه دارد....