به باشگاه مجازی پرورش عضلات هیجانی خوش آمدید

به دانش روان را توانگر کنید .فردوسی

مرد جنس آسیب پذیر!!!!
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: دشمنان زندگی مشترکتان

                                                          

خانم عزیز!

تا بحال دقت کردید که وقتی شما به سادگی و راحتی دارید مسائل و مشکلات زندگی تون رو با شوهرتون در میون می گذارید،همسرتون رفتاری رو از خودش نشون می ده که در تصویر بالا می بینید.

بله!منظورم دقیقا کلافه شدن هست.چرا آقایون با تمام گنده گویی هاشون در گفتگوهای احساسی و عاطفی کم میارن؟چرا اونها به یکباره از گفتگو کنار می کشن یا شبیه سنگ میشن(اصلا به صحبت های شما توجه نمی کنن)یا مرتکب رفتارهای خشونت آمیز میشن؟

در چنین حالتی شما با خودتون می گید چرا شوهرم برای یک گفتگوی ساده اینقدر هزینه می کنه(به خودش فشار میاره) در حالی که شما در حالت هیجانی طبیعی هستید.

به زبان ساده تر:

چرا آقایون در گفتگو های مربوط به مشکلات زناشوئی اینقدر آسیب پذیر هستند؟ 

 

لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمائید 

 

 

 

 


دکتر گاتمن رفتار ناشیانه آقایون در گفتگو های عاطفی رو قرار گرفتن در موقعیت هیجانی می دونه که اسمش رو گذاشته:

 

 احساس غرق شدگی

در چه زمانی احساس غرق شدگی رو تجربه می کنیم؟

وقتی احساس می کنید اونقدر تحت فشار منفی نگری نسبت به خودت، همسرت و زندگی شدید و بار بیشتر از توانتون رو بر روی دوشتون حس می کنید و فکر می کنید دلسردی و خشم به شدت بر شما مسلط شده اون موقعست که می گیم احساس غرق شدگی بر شما حاکم شده.

فردی که در حالت غرق شدگی قرار گرفته، ذهنش پر میشه از افکار خودآیند منفی.افکار منفی که به فرد میگه:

" تو بصورت ناعادلانه مورد حمله قرار گرفتی" یا "از طرف مقابلت درک نمیشی"یا "مورد ستم قرار گرفتی".

 وقتی که فرد بطور کامل در حالت غرق شدگی قرار می گیره احساسش به قدری شدید ،دیدگاهش به قدری محدود و افکارش به قدری مغشوش میشه که دیگه نمی تونه دیدگاه طرف مقابلش رو بپذیره و به افکارش نظم بده .در چنین حالتی تقریبا گفتگو سازنده غیر ممکن میشه.

در حالت غرق شدگی مجموعه پیچیده ای از تغییرات فیزیولوژیکی و فکری در فرد بوجود میاد.آدرنالین در خون فرد ترشح میشه و نفس کشیدن براش دشوار میشه،عضلاتش منقبض میشه ضربان قلبش تند تر میشه. این فشار عصبی شدید با افکار و عواطف فرد حالت بازخوردی داره.بنابراین وقتی کسی در حالت غرق شدگی قرار می گیره افکار درونی منفی و نظام عصبیش برانگیخته میشن و یکدیگر رو تحریک می کنن و هرچه زمان بگذره و فرد در این حالت بمونه شکستن این حلقه منفی نگری براش دشوارتر میشه.

در چنین حالتی فرد معتقده فضا بیش از اندازه عاطفی و احساسی شده و دوست داره همه چیز متوقف بشه چون احساس می کنه نیاز به آرامش داره.

              غرق شدگی یک نوع درماندگی هیجانیست

فرد غرق شده در احساسات-که به شدت غیر منطقی شده- برای رسیدن به آرامش سه راه رو در پیش روی خودش می بینه:

 1-پرخاشگری، جهت ساکت کردن شخص مقابل.

2-کناره گیری کردن و در خود فرو رفتن(سنگ شدن)

3-فرار کردن و خارج شدن فیزیکی از محیط

 نکته مهمی که باید بدونید اینه که:

 نقطه غرق شدگی برای هر فرد تعریف منحصر به همون شخص رو داره.اینکه شوهر شما در چه سطحی از تعامل با شما به نقطه غرق شدگی می رسه و چقدر در این نقطه می مونه به نوع تربیت خانوادگی و محیطی،ژنتیک و وضعیت فعلی هیجانیش بستگی داره.

اگر نیمرخ ژنتیکی همسرتون نیاز به آزادی و قدرت رو بالا و نیاز به عشق و تعلق خاطر رو پائین نشون می ده، می تونیم به این نتیجه برسیم که احتمالا همسر شما به سرعت وارد مرحله غرق شدگی میشه.وضعیت فعلی هیجانی همسرتون هم خیلی مهم هست.اگر همسرتون در حال حاضر اضطراب و یا افسردگی داشته باشن، احتمال اینکه ایشون خیلی زود به مرحله غرق شدگی برسن خیلی زیاد هست.

هرچقدر فردی زودتر به مرحله غرق شدگی برسه گفتگو کردن باهاش سخت تر میشه.در نتیجه افرادی که با این اشخاص زندگی می کنن باید مهارت های اجتماعی ویژه ای رو یاد بگیرن. 

خب!حالا اینهائی که تا اینجا گفتیم چه ربطی به موضوع پست داره؟ 

متاسفانه این آقایون هستند که در قیاس با خانمها بیشتر احساس غرق شدگی رو تجربه می کنن.(علتش رو در پست های بعدی خدمتتون عرض می کنم)

تحقیقاتی که آقای رابرت لونسون در دانشگاه کالیفرنیا بر روی 151 زوج انجام داد نتیجش این شد که:

شوهران به گونه ای یکنواخت، درماندگی حاصل از منازعه زناشوئی رو ناخوشایند و حتی آزاردهنده می دونن در حالی که خانمها چندان اهمیتی به این موضوع نمی دن.

بنابراین برخوردهای منفی جزئی تری می تونه مردان رو به حالت غرق شدگی هیجانی دچار کنه که این باعث میشه مردان با حالت طغیان زده ای به همسرانشون پاسخ بدن.

نتایج این تحقیق نشون می ده خانمها در مدیریت هیجاناتشون به مراتب از آقایون بهتر عمل می کنن.

در حالی که خانمها می تونن در دریای عواطفشون شیرجه بزنن، آقایون در چنین مواقعی احساس می کنن در این دریا گم شدن و این احساس، کلافه و درماندشون می کنه.اونها اکراه دارن که به درون مسائل عاطفی شیرجه برن.اینکه می بینید همسرتون از گفتگو در باره مشکلات زندگیتون طفره می ره علتش همینه.

پس تا اینجا متوجه شدید حالت غرق شدگی چیه، فردی که در این حالت هست چه چیزی در ذهنش می گذره و همچنین دونستید که چرا دنیای احساسات کلا خارج از حیطه آسایش اغلب آقایون قرار داره.

خواهشی که بنده از خانمها دارم-مخصوصا خانمهائی که در روابط زناشوئیشون خشونت وجود داره-اینه که وقتی همسرتون علائم بدنی رو نشون داد که حاکی از رسیدنشون به نقطه غرق شدگی احساسی هست سعی کنید هرچه زودتر به گفتگو خاتمه بدید و عقب نشینی استراتژیکی کنید.

دوست عزیز،ببخشید که صریح صحبت می کنم! 

خدا فردا رو از شما نگرفته که می خواید همه مشکلات زندگیت رو در یک لحظه حل کنید.با خاتمه دادن به مشاجره به همسرتون تنفس هیجانی بدید،شوهر شما -به دلایلی که گفته شد-قادر نیست پا به پای شما گفتگو های سرشار از احساس و عواطف رو ادامه بده،کلافه و سردرگم میشه و ممکنه حرفی رو بزنه و کاری رو انجام بده که نباید انجام می داد!

وقتی شما و یا همسرتون به حالت غرق شدگی می رسید فوق العاده بی منطق میشید.در چنین حالتی اصلا مهم نیست که چند جلسه پیش مشاور رفتید و یا چند کتاب روانشناسی خوندید و چه مطالبی رو می دونید یا مدرک تحصیلیتون چیه!

همه اینها قبل از رسیدن به مرحله غرق شدگی می تونه بهتون کمک کنه.(زمانی که هنوز مغز شما تحت سلطه احساساتتون قرار نگرفته)

باشگاه مجازی پرورش عضلات هیجانی می تونه بهتون کمک کنه که دیرتر به مرحله غرق شدگی برسید و اگر هم به این مرحله رسیدید بتونید هرچه سریعتر این حالت منفی هیجانی خارج بشید.

در آینده مطالب بیشتری رو در این زمینه-غرق شدگی- خدمتتون عرض می کنم.